Jak vyrobit lapač snů

domaci lapač snů
domaci lapač snů

V nějaké podobě se s lapačem snů jistě setkal každý. Přinejmenším se z něj stala oblíbená dekorace, ale ani na jeho původní účel se nezapomíná. Znáte jeho pravý původ a význam a uvažujete, že si taky jeden vyrobíte? Pokud ano, čtěte dál.

Co znamená lapač snů

Lapač snů pochází od některého z indiánských kmenů, nejčastěji se uvádí kmen Siouxu.  V jiných zdrojích se uvádí původ u kmene Odžibvejů. Tento tradiční talisman, který se taky někdy nazývá „posvátná obruč“, používali domorodci k ochraně před negativními silami (špatných snů a nočních můr) během spánku. Nejčastěji se zavěšoval nad lůžkem dětí. Lapač snů má totiž přitáhnout do svých sítí veškeré sny a myšlenky, které následně sklouznou přes peří ke spícímu, ale špatné sny zůstanou zapleteny v ochranné síti a spáleny ranním sluncem.

Pro některé kmeny indiánů má však širší smysl. Lapače pro ně představují totemy s pozitivní energií, které pomáhají neutralizovat tu špatnou, a to jak během spánku, tak během bdění.

Svůj význam přitom mají všechny části lapače. Obruč symbolizuje cyklus života a pohyb Slunce a Měsíce po obloze. Zapletení uvnitř napodobuje pavoučí síť a je nejdůležitější součástí celého talismanu. Ta slouží k zachycení zlých snů, aby se nedostaly k spícímu. Domorodí obyvatelé Ameriky věří, že se negativní energie v této síti zachytí, zabloudí, a již nenalezne cestu ke kamínku uprostřed. Ten znázorňuje osobnost člověka, pro kterého je lapač určen. Peříčka jsou přivázaná ke kruhu života a pozitivní energie po nich sklouznou z pavučiny zpět do hlavy spáče.

Každý lapač snů je ale originál, a tak trochu to platí i o výkladu jeho původu a jeho jednotlivých součástí, proto je možné, že se při bližším studiu setkáte s drobnými obměnami.

Materiál na výrobu lapače snů

Lapače se původně vyráběly čistě z přírodních materiálů – kruh byl ze stočeného vrbového proutí, výplet ze zvířecích šlach, peří pocházelo z místního ptactva. Dnes si zájemce o vlastní lapač snů poradí s materiály, které za pár korun zakoupí v papírnictví a výtvarných potřebách – drát, barevné látky, vlnu, barevné oblázky apod. V návodu níže představíme takový lapač, který kombinuje původní přírodní materiály i moderní drobné doplňky.

Obzvláště na internetu najdete i sady na výrobu lapače snů. Obsahují všechny hlavní komponenty a nejde o nijak drahou záležitost, ztrácí se tím ale originalita výrobku. Pokud vám tedy nevadí trochu víc práce, zkombinujte si materiály a barvy vlastním úsilím.

Návod na výrobu lapače snů

K výrobě budete potřebovat dřevěný kruh, nejlépe z vrbového prutu, případně ze dvou tří prutů smotaných k sobě. Namísto vrbového proutí nicméně můžete použít i drát stočený do kruhu. Důležité je, aby se vám kruh při napínání sítě příliš nekroutil. Dále si pořiďte kousek kůže na jeho obmotání, přízi nebo bavlnu na zhotovení vnitřní sítě, nějaký atraktivní kamínek, který bude uprostřed sítě, stužky, peří v odpovídající barvě a jehlu na navlékání.

Jak vyrobit kruh na lapač snů

Dřevěný nebo kovový kruh natřete tenkou vrstvou lepidla, nechte mírně zaschnout, a celý kruh pečlivě omotejte proužkem kůže.

Do kruhu vytvořte pravidelnou síť vláken, třeba metodou háčkování, jednoduchého provlékání nebo drhání. Účelem je vyrobit co nejpravidelnější síť (jejíž pravidelnost představuje harmonii) a do jejího středu umístit kamínek, který symbolizuje člověka. V dolní části mohou, ale nemusí, být připojeny další menší kroužky s vypleteným vzorem sítě. Nití nebo jutovým provázkem nakonec připevněte pírka v dolní části kruhu. K nim můžete přidat korálky, které poslouží jako závaží, aby pírka neměnila svůj směr. Úplně posledním krokem je výroba poutka určeného k zavěšení do prostoru.

Kam umístit lapač snů

Vhodným umístěním pro lapač snů je vaše ložnice nebo dětský pokoj, kde spícího chrání a podporuje klidný spánek. Můžete ho ale, jakožto dekoraci a harmonizující doplněk, pověsit kamkoli do domácnosti. V případě že se rozhodnete zavěsit ho do ložnice, dejte ho poblíž vaší hlavy, ale zároveň na takové místo, aby na něj dopadaly první ranní paprsky slunce. Světlo podle folkloru spálí všechnu zapletenou negativní energii.

Při výrobě také nezapomeňte na vhodně zvolené barvy. Barvy výrazně ovlivňují lidskou psychiku, mají vliv na naši náladu, a díky tomu částečně i na naše zdraví. Proto vybírejte mezi přírodními, klidnými barvami.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.