Jak vyrobit letadlo z kartonu

letadlo z kartonu
letadlo z kartonu

V minulých článcích jsme se podívali, jak vyrobit auto a domeček z kartonu. Co má auto a domeček společného s letadlem? Jednoduše to, že všechny tyto vlastnoručně vyrobené hračky si vaše děti se vším všudy užijí. Pokud máte doma malého pilota, pusťte se do výroby.

Letadlo z kartonu (výroba)

Na výrobu jednoduchého letadla z papíru budete opět potřebovat vhodný základ, kterým nebude nic jiného, než prostorná krabice. To bude představovat trup letadla. Měla by být tedy akorát tak velká, aby se do ní vaše dítě bez problémů vešlo.

Celou krabici slepte, aby držela tvar, a otočte ji tak, aby jedny slepené klopy byly v místě vrtule a druhé v místě ocasu. Na její horní část nakreslete výsek, který bude zasahovat až k hranám protilehlých boků. Výsek veďte dál do oblouků přes boky – čímž znázorníte dveře – a vše vystřihněte.

Na kousku papíru si předkreslete jedno křídlo. Šablonu vystřihněte a obkreslete dvakrát na karton. Obě křídla vyřízněte a přilepte.

Na další kus kartonu předkreslete jednu lopatku vrtule. Předlohu vystřihněte a dvakrát až třikrát obkreslete na karton. Vše vystřihněte a přilepte přes sebe do středu přední části letadla. Přes místo, kde jsou vrtule spojeny, nakonec nalepte kolečko odpovídající velikosti.

Ocas letadla vyrobíte stejným způsobem – předkreslete si protáhlý oblouk, vystřihněte ho a nalepte vodorovně k zadní části trupu. Na horní a spodní část ocasu pak můžete vystřihnout a nalepit i malá kormidla…

Nakonec vystřihněte dva větší kruhy a nelepte je na bočnice jako kola. Do jejich středu přilepte ještě menší kruh, aby kolo vypadalo o něco realističtěji.

Připojte doplňky

Jakmile máte základ hotový, můžete přidat několik dalších detailů. Z kartonu vystříhejte drobná kola a přilepte je na letadlo podél hran – ty budou imitovat nýtky, které vybarvěte stříbrnou barvou. Na další kus kartonu můžete nakreslit knipl a připevnit ho k palubní desce letadla. Po bocích letadla můžete předkreslit a olemovat malá okna…

Úplně nakonec celé letadlo vybarvěte. Použijte štětec a temperovou nebo akrylovou barvu, které rychle schnou a příliš karton nerozmáčí. Práci vám však výrazně usnadní barva ve spreji. Tu ale používejte pouze, máte li možnost přenést letadlo ven. Zcela se vyhněte vodovým barvám – dlouho schnou, málo kryjí, a celou práci znehodnotí.

Nejdříve si rozmyslete, jakou barvu bude mít samotný trup – můžete zvolit i vícero barev a udělat na letadlu třeba pruhy, nicméně důležité je pracovat systematicky. Nejdříve natřete největší plochy, počkejte, až barva zaschne, a pak případně dodejte druhou vrstvu. Po trupu letadla namalujte vrtuli, kola a další doplňky. Zvolte neutrální barvu, některou z odstínů šedé nebo bílou. Okna můžete vybarvit modře.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.