Jak vyrobit létajícího draka

letajici drak

K dětství většiny z nás neodmyslitelně patřil i létající drak. A je jen dobře, že se tahle kratochvíle dětem neomrzí ani v době počítačů a elektronických her. Nejsnadnější způsob, jak si létajícího draka pořídit, je zakoupit si již hotový model. Výroba základního plochého typu je ovšem tak snadná, že se do ní může pustit každý, i s absencí modelářských zkušeností. Včetně dětí.

Jak vyrobit draka z papíru

Jednoduchý papírový drak plochého typu je českou klasikou, na jejíž kompletaci budeme potřebovat jen několik málo běžně dostupných drobností. Připravte si:

 • dvě lehké dřevěné laťky
 • arch tenkého bílého papíru
 • barevné papíry nebo krepový papír
 • tenký provázek na kostru
 • a motouz na pouštění draka

K výrobě si ještě přichystejte ostrý nůž, nůžky, obyčejnou tužku, fixy a barvy, lepidlo na papír, pravítko a kolíčky na prádlo.

Postup výroby

 1. Dřevěné laťky, které utvoří kostru, uřízneme v délkovém poměru 3:2 (např. 90 na 60 cm nebo 120 na 80 cm v případě velkého draka).
 2. Kratší lať umístíme kolmo k delší ve 2/3 její délky a svážeme k sobě do kříže. Kříž musí být dokonale souměrný.
 3. Na koncích latěk udělejte nožem zářezy. Pak po obvodu kříže napneme tenký provázek. S citem, aby se laťky neprohýbaly, a zároveň dostatečně pevně, aby nebyl provázek nikde prověšený.
 4. Kostru položme na arch papíru, a asi s tří centimetrovým přesahem ji obreslíme a obstřihneme.
 5. Přesah poté potřeme lepidlem na papír, ohneme a přilepíme přes provázkový obrys kostry. Zajistěte kolíčky do doby, než lepidlo zcela uschne. Papír musí být dokonale napnutý.
 6. Teď přijde na řadu pro mnohé ta nejzábavnější část – vybarvěte si tělo draka, nakreslete mu tvář, přidejte ozdobné ornamenty, pohrajte si, nechte pracovat vaši představivost…
 7. Pak se zaměřte na drakův ocas. Ten vytvoříme pomocí provázku s navázanými kousky krepového papíru, případně s kousky barevného papíru poskládaného do harmoniky a přivázanými v půli své délky, pravidelně po celém provázku.
 8. Nakonec na všechny čtyři hrany konstrukce ze zadu pevně uvážeme provázek, který svážeme přibližně na úrovni křížového laťkového spoje. Na ten se uváže motouz a máte hotovo.

Podceňovaným komponentem k létání je ocas. Pakliže bude příliš krátký, může se drak pouze točit v kruzích nebo se nekontrolovatelně kolébat ze strany na stranu.

Stejným způsobem můžete vyrobit draka ze špejlí. Konstrukce bude lehčí, pakliže laťky vyměníte za špejle, ale také náchylnější k poškození.

Jak vyrobit draka z igelitu

Drak by měl být vyrobený z lehkých materiálů, drak z igelitu je tedy zajímavou obdobou klasického papírového. Na jeho výrobu budeme potřebovat tři špejle, pevný tenký provázek či vlasec, a igelit.

Postup výroby

 1. Na všech špejlích si vyznačíme střed a přeložíme je přes sebe tak, aby utvořily tvar hvězdy.
 2. Střed pevně převažte tenkým provázkem, aby vám při další manipulaci zůstal požadovaný hvězdicovitý tvar.
 3. U konce každé špejle udělejte malý zářez. Ty poslouží stejnému účelu jako u papírového draka – provázek nebude po kostře klouzat.
 4. Po obvodu spojíme provázkem všechny konce špejlí. Pro jistotu provázek v zářezech párkrát omotejte.
 5. Kostru položte na rozložený igelit a dále pokračujte podle postupu uvedeného u papírového draka – obkreslit s tří centimetrovým přesahem, vystřihnout, nalepit na kostru, vyzdobit.
 6. Vyberte si jednu z hran jako spodek draka a připevněte k ní ocas s fáborkami/krepovým papírem.
 7. Od horní a vyšších bočních hran přivažte provázek stejným způsobem jako u papírového draka a svažte v místě spoje.
 8. Na ten navažte motouz a pak už se jen vydejte na nejbližší kopec a bavte se.

Na konec malá zajímavost: tradice pouštění draků má pravděpodobně původ u čínských mnichů, kteří údajně vyráběli draky z hedvábí a bambusových hůlek, které se prý udržely ve vzduchu i několik dnů.

Šesticípého, hvězdicovitého draka samozřejmě můžete stejným způsobem vyrobit i z papíru.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.