Jak vyrobit masku na obličej

maska na oblicej z papiru

Během roku je vícero společenských akcí, kdy se hodí převléct se do ztřeštěného kostýmu, nasadit masku a užívat si veselí pod rouškou zdánlivé anonymity. U nás je nejznámější masopust. V tomto článku si probereme některé způsoby, jak si masku vyrobit vlastní pílí.

Jak vyrobit masku z papíru a lepidla

K této masce budete potřebovat:

 • novinový papír
 • lepidlo na tapety (nebo škrob na prádlo)
 • vhodnou formu pro tvarování (vysvětlíme níže)
 • vodu
 • mísu
 • nůžky, gumičku, barvy a štětce

Za formu, která dá vaší masce požadovaný tvar, si vyberte jednoduchou plastovou masku. Naleznete ji v papírnictví nebo výtvarných potřebách za pár desítek korun, a vydrží vám jako forma pro výrobu několik let. Samozřejmě byste mohli rovnou ozdobit plastovou masku, ta ale nebude vizuálně tak originální jako ta vlastnoručně vyrobená. Také na ní budou hůře držet barvy.

Pokud se vám nechce hledat v papírnictví, bude vám stačit i obyčejný alobal, který v několika vrstvách přiložíte na tvář, vytvarujete, a následně zastřihnete do oválu. Nezapomeňte vystřihnout otvory pro oči a zkontrolovat, že přes ně dobře vidíte.

Nastříhejte noviny na proužky nebo natrhejte na malé kousky a nechte je přes noc máčet se ve vodě. Příští den přidejte tapetové lepidlo a promíchejte. Výslednou hmotu pak už budete jen vrstvit na alobalovou nebo plastovou masku. Alobalovou masku zespodu podložte. Výslednou práci opět necháte schnout přes noc.

Následující den papírovou masku sejměte z té plastové/alobalové, nůžkami začistěte okraje a vytvořte si dýchací otvory. Nakonec po stranách udělejte otvory pro gumičku, díky které vám bude pohodlně držet na hlavě, a pusťte se do zdobení. Vybarvěte jí a dozdobte podle svých představ. Můžete využít různé zbytky látek a barevných papírů, vlnu, lněnou koudel nebo starou kožešinu, která pěkně imituje srst.

Maska z novinového papíru je hotová, můžete se vydat na karneval nebo halloweenskou party.

Jak vyrobit masku na karneval či Halloween

Jak vyrobit masku na karneval či Halloween

Jak vyrobit masku z papíru a mouky

Alternativa k výše uvedenému postupu se naskýtá s moukou namísto lepidla. Princip výroby je ale stejný.

Ve studené vodě rozmíchejte mouku do konzistence řídké kaše. Tu povařte a do směsi namáčejte kousky novinového papíru, které budete pokládat na plastovou/alobalovou masku.

Jak vyrobit masku ze sádrového obvazu

Sádrové masky na obličej
Sádrové masky na obličej

I v tomto případě je postup stejný. Kousky sádrového obvazu namočte do vody a přiložte na plastovou/alobalovou masku, dokud vám nevznikne dostatečně silná vrstva.

Pomůcky

 • balení sádrových obvazů – na dětský obličej vystačí jedna rulička
 • miska s vodou
 • papírové utěrky
 • krém na obličej nebo fólii

Na ozdobení

 • barvy a štětec
 • korálky
 • třpytky
 • pírka atp.
Video návod jak udělat sádrovou masku na obličej

Jak na to

 1. Obvaz si nastříhejte na proužky o délce cca 15 cm. Obličej dítěte namažte krémem, aby se hotová maska snadno sundávala. Můžete místo toho část obličeje zakrýt potravinářskou fólií.
 2. Dítě pohodlně uložte na rovnou podložku.
 3. Proužky obvazu postupně namáčejtepokládejte na obličej, přitlačte prsty a vyhlaďte. Vytvarujte díry pro oči. Jestli se vám otvory nepodaří, můžete si před doschnutím pomoci nůžkami.
 4. Naneste rovnoměrně cca 3 vrstvy obvazů, pěkně uhlazujte a přimačkávejte.
 5. Sádrové obvazy nechte na obličeji úplně ztuhnout, trvá to několik minut.
 6. Hotovou masku poté opatrně sejměte, zkontrolujte a upravte vnitřek. Nůžkami propíchněte dírky na mašličku či gumku, která bude masku přidržovat na obličeji.
 7. Masku nechte důkladně proschnout.
 8. Dozdobte podle fantazie.

Jak vyrobit klaunskou masku

Pro klaunskou masku budete potřebovat jen barvu na obličej. Pokud ale máte na tyto barvy alergii nebo se vám nechce zdlouhavě odličovat, můžete si vyrobit klaunskou masku z papíru podle výše uvedeného postupu. Pak už jde jen o to, jak ji vybarvíte. Stačí ji vybarvit bílou, domalovat velkou červenou pusu, dobarvit okolí očí apod.

Masky z filcu pro děti

Nejprve je si nejlépe na papír nakreslete šablonu masky a tu následně vystřihněte. Poté co šablonu vystřihnete si ji přišpendlíte na filc a můžete masku vystřihnout podle papírové šablony.

Masky z filcu pro děti
Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.