Jak vyrobit mašli

jak udelat masli

Obchody sice nabízí nespočet již připravených výrobků, které stačí jen zbavit čárového kódu, ale uznejme, že to, co uděláte vlastníma rukama, se nedá srovnat se sériově vyráběnou dekorací. Uvázat precizní mašli není nic těžkého, naopak možná budete překvapeni, jak snadné to může být. Chce to jen vědět, jak ji poskládat a kde co přidržet. Představíme si pár triků a jednoduché návody, díky kterým vám výroba domácí mašle půjde od ruky.

Jak vyrobit látkovou mašli

K výrobě budete potřebovat nůžky, stuhu a pomocnou stužku. Konec stuhy vezmeme do levé ruky a přeložíme na čtyři jednoduchá oka. Uprostřed vytvoříme co nejbližší sklady (přidržujeme levou rukou), a svážeme pomocnou stužkou. Pečlivě utáhněte. Srovnáme očka, aby byly rovnoměrně velké a nepomačkané. A nakonec zastřihneme konce. 

Výroba domácí mašle

Pokud si chcete s výrobou opravdu vyhrát, můžete si vyrobit i vlastní stuhu, kterou pak na mašli využijete. Na látkovou mašli budete potřebovat tenkou barevnou látku, nejlépe bavlnu, která ostatní druhy rozhodně předčí minimálně širokým výběrem. Po vhodném materiálu se podívejte v obchodech s textilií.

Z látky si ustřihněte dlouhý pruh. K šířce, kterou chcete u stuhy docílit, po stranách připočtěte půl centimetru, kvůli zahnutí okrajů. Nejdříve si nastehujte plánované zahnutí a následně jej v ruce nebo na šicím stroji přišijte malými stehy. Aby byla roztřepená část schovaná, zahýbejte okraje dvakrát.

Aby vám šla práce lépe od ruky, vyberte si v galanterii stuhu s kovovým okrajem. Ačkoli je o něco dražší, drátky na koncích výrazně usnadní manipulaci a udrží výsledný tvar. Naopak nejhorší manipulace je s plastovou stuhou.

Jak vyrobit velkou mašli

Výroba velké mašle probíhá stejně jako u klasické velikosti – celkovou velikost a robustnost mašle ovlivňuje šířka a délka využité stuhy. Budete li chtít dosáhnout mašle, která opravdu bude dominovat, využijte k ní minimálně 4 cm širokou stuhu.

Jak vyrobit papírovou mašli

Mašle z papíru je vhodným dekorativním doplňkem na vánoční dárky. Připravte si dlouhý proužek papíru a lepicí pásku. Papír můžete zvolit podle libosti, nebo si práci mírně usnadnit koupí již předpřipravené cívky papírové jednobarevné mašle.

Protože mašle z papíru nejde uvázat, omotejte ji kolem dárku jako dva samostatné kusy a slepte ji lepicí páskou. Tam, kde se stuhy kříží, pak přilepte klasickou látkovou mašli. Výhodou je, že na tuto mašli můžete libovolně kreslit a psát, podle okolností například blahopřání nebo popřání k Vánocům… Používejte pastelky, gelové propisky nebo fixy, vodou ředitelná barva by mašli mohla znehodnotit.

Jak vyrobit malovanou mašli

Na malovanou mašli budete potřebovat stuhu z bavlny. Nejprve si na papír předkreslete motiv, pro představu, jak bude vypadat výsledná podoba. Návrh pak tenkou linkou předkreslete na samotnou mašli. Dbejte na to, aby linie kresby nebyly nikde, kde nebude barva.

Motiv vymalujte barvami na textil a podle návodu na etiketě s barvou ji zažehlete.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.