Jak vyrobit nášivku

nasivka

Dovednosti, které pamatují spíše ty starší generace, se pomalu vrací do módy. A to platí i pro háčkování, pletení nebo vyšívání.

Jak vyrobit lidovou háčkovanou nášivku

Mnoho žen jistě okouzlí drobné dekorativní prvky, vlastnoručně našité na džínách nebo třeba na kabelce. Stačí si zvolit nějaký tradiční vzor (např. kytičky apod.), který můžete vyrobit v různorodých barvách. Zásadní je použít kvalitní nit, přišívat drobnými stehy a nit nakonec dobře zapošít.

Jak vyrobit lidovou vyšívanou nášivku

Pokud nejste ve vyšívání příliš zdatní, můžete zkusit nejlehčí křížový steh.

Křížový steh je technika ručního vyšívání ze stehů zkřížených do X nebo do +, které se často kombinují s tzv. čtvrtečními nebo tříčtvrtečními zadními stehy. Vyberte si tkaninu s přehlednou strukturou, na které se dá snadno spočítat počet stehů a jejich pravidelné rozložení na celé ploše. Vyšijte drobnými stehy.

Hotové jednoduché vzorce vystřihněte s půlcentimetrovým okrajem. Ten zahněte, obšijte, a až pak nášivku přišijte k oblečení.

Můžete využít i jednoduchý steh, při němž vyšíváte malými stehy přímou linku. I díky němu můžete vyšít nejrůznější jednoduché vzory.

Jak vyrobit korálkovou nášivku

Pro korálkovou nášivku si vyberte ploché korálky různé velikosti i barvy. Na kousek papíru si podle libosti nakreslete jednoduchý motiv, který bude sloužit jako vzor. Tento motiv vyskládejte vybranými korálky a předkreslete jej krejčovskou křídou.

Vyberte si kvalitní korálky ze skla. Plastové postupně ztrácí barvu a po nějaké době nejsou na pohled pěkné.

Korálky přišívejte jednu po druhé odolnou nití. Tu na konci pečlivě zapošijte. Hotovou výšivku vystřihněte, přistehujte ji k textilu, a kolem obšijte. Kraje kolem korálků pak obstřihněte.

Jak vyrobit plstěnou nášivku

 Plsť můžete koupit v mnoha barvách, různé gramáže, v metráži i nastříhanou. Jakou si vyberete, je na vás. Z plsti si vystřihněte zvolenou dekoraci (raději zvolte jednoduché tvary) a jednoduše jej přišijte entlem na šicím stroji. Dekoraci celou pečlivě prošijte, aby plsť neměla tendenci se rozpadat.

Jako druhá varianta se nabízí plsť slepit kvalitním lepidlem na textil. V tomto případě však budete muset šít ručně, protože jehla na šicím stroji by se o lepidlo téměř určitě zlomila.

Jak vyrobit malovanou nášivku

V tomto případě budou hlavní roli hrát barvy na textil. Vystřihněte si kus látky a na ni obrázek namalujte. Barvami malujte stejně, jako byste malovali na papír.

Jakmile máte motiv hotový, přiložte jej na oblečení a dobře přistehujte. Kolem obrázku nechte alespoň centimetr prostoru. Ten obšijete hustým entlem.

Jak nažehlit nášivku

Při nažehlování stačí dodržet několik doporučení. Ideálním podkladem je denim nebo bavlna – výhodou je výrazná struktura látky, na které bude nášivka lépe držet.  Hedvábí a syntetickému materiálu se zcela vyhněte. Látka, na kterou budete nažehlovat, musí být samozřejmě zcela čistá.

Před žehlením vypněte na žehličce program na napařování a ujistěte se, že máte vhodně zvolenou teplotu (s ohledem na materiál, na který budete nažehlovat). Nenažehlujte přímo, ale přes pečicí papír nebo tenkou bavlněnou látku, jinak celou práci můžete znehodnotit.

Zažehlujte alespoň 20 vteřin, aby nášivka na oblečení dobře přilnula, a nechte na 20 minut vychladnout.

Jak odstranit nášivku

Nášivku odstraníte tak, že ji vypáráte. Při větším stehu stačí vzít malé nůžky a stříhat steh po stehu. Lépe vám to ale půjde s klasickým páráčkem.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.