Jak vyrobit nástěnku

domaci nastenka

Pracovní pomůcka nebo upomínková stěna na příjemné zážitky… Ať už na svou budoucí nástěnku plánujete připnout pracovní rozvrhy nebo pohlednice a suvenýry z cest, poradíme vám, jak si ji jednoduše vyrobit svépomocí. Výroba domácí nástěnky má totiž hned několik výhod. Kromě toho, že ušetříte nějakou tu korunu, můžete si sami zvolit její rozměry a tvar, použitý materiál nebo barvu.

Jak vyrobit nástěnku z polystyrenu

Nejjednodušším způsobem lze vyrobit nástěnku z polystyrenu. Dalo by se říct, že v tomto případě víc nepotřebujete. Pokud ale chcete, aby nástěnka taky pěkně vypadala, připravte si dostatečně velkou látku na obalení. Obalte polystyren látkou a připněte ji špendlíky (nebo na nástěnku z látky ušijte vak). Zbytek je na vás. Vyrobte si z papíru nadpis, ukotvěte nástěnku pomocí provázků, a přizdobte ji, čím budete chtít…

Jak vyrobit nástěnku z korku

Na korkovou nástěnku budete potřebovat dostatečné množství korkových zátek, pevnou podkladovou desku (obyčejný papír vhodný není, dobře by vám ale mohl posloužit tlustší karton), a lepidlo. Druh lepidla se odvíjí od materiálu podkladu. Pro zpevnění, ale i pro okrasu, můžete k výrobnímu materiálu připočítat rám z obrazu.

Korkové zátky podélně rozřízněte a přilepte na podkladovou desku. Jakmile lepidlo uschne, máte nástěnku hotovou.

Jak vyrobit magnetickou nástěnku

Na magnetickou nástěnku si budete muset pořídit již specifický, ale běžně dostupný materiál. Jednou z možností je pořídit si popisovací pokojovou folii, na kterou můžete jak připínat magnetky, tak ji popisovat fixami na tabule.

Další možností je vyrobit si neviditelnou magnetickou nástěnku. Natřete část zdi magnetickou barvou a poté přetřete barvou malířskou, v odstínu stěny v místnosti. 

Provázková nástěnka

Zajímavou alternativou klasických nástěnek je provázková nástěnka. V jejím případě se meze nekladou.  Kvůli nižší pevnosti je ale vhodná primárně coby nástěnka na fotografie.

Stačí na stěnu připevnit libovolně dlouhý provázek (z libovolného materiálu a barvy). Je jen na vás, zda zavěsíte jen jednu řadu nebo jich zavěsíte hned několik na sebe. Můžete si na stěně vytvořit vícero řad nebo obrázkovou síť. Pak stačí pomocí kancelářských sponek nebo kolíčků na nástěnku připevnit vaše obrázky či fotografie.

Vizuálně působivou provázkovou nástěnku vyrobíte pomocí rámu od obrazu. Stačí provázky do rámu napnout a připevnit, třeba drobnými hřebíčky na zadní straně rámu.

Provázky můžete spojit i s klasickou nástěnkou. Přes polystyrenovou či korkovou desku napněte provázek do mřížek. Za ně pak zastrčíte své upomínkové předměty.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.