Jak vyrobit papírové vánoční ozdoby

papírové vánoční ozdoby
papírové vánoční ozdoby

Jak vyrobit papírové vánoční ozdoby

Vánoční svátky každoročně jsou pro mnoho lidí nepochybně jedno z nejkrásnějších období v roce. Krásně nazdobené stromečky, vůně perníku i dárečky k těmto svátkům zcela neodmyslitelně patří stejně jako všemožné dekorace a ozdoby. Právě ty celou atmosféru a ducha Vánoc dotahují k maximální dokonalosti.  

Už vás nudí pořád se opakující supermarketové ozdoby a rádi byste si je udělali čistě podle sebe a svého stylu? Pak rozhodně čtěte dál. V našem dnešním článku totiž najdete návod, jak si vyrobit papírové ozdoby na stromeček, do okna, ale i třeba na vánoční tabuli. Díky tomu si již nikdy nebudete muset lámat hlavu s tím, jaké ozdoby koupit, a navíc můžete zabít dlouhé chvíle nudy a do výroby dekorací zapojit i své děti.

papirova ozdoba
papírové ozdoby skvěle doladí interiér, a to nejen na vánoce

Návod na papírové ozdoby na stromeček

Vánoční stromeček by se měl během vánočních svátků stát dominantou každé místnosti, ve které stojí. Tomu samozřejmě odpovídají také jeho ozdoby, jež jsou téměř vždy pořádně blyštivé a barevné. Jestliže vás ale tyto supermarketové a lehce kýčovité ozdoby trochu nudí, můžete se pustit do výroby vlastních papírových baněk a jiných dekorací na stromeček, ze kterých bude originalita přímo sršet. 

Baňky

Baňky na stromečku zkrátka nemohou chybět, ať si říká kdo chce co chce. Tyto kulaté dekorace patří k těm vůbec nejoblíbenějších a pravděpodobně skutečně nenajdete stromeček, na kterém by jich alespoň pár nebylo. Pokud si chcete tyto jednoduché vánoční ozdoby z papíru vyrobit ve vlastních barvách a ve vašem vlastním stylu, připravili jsme si pro vás podrobný návod, jak na to. 

Co budete potřebovat 

 • Barevné papíry o různých barvách (alespoň 4 barvy)
 • Tužku
 • Nůžky
 • Lepidlo na papír
 • Nit nebo provázek 

Návod na baňky z papíru

 1. Nakreslete si na papír tvary, ze kterých bude baňka složená. Nejlépe vypadají kolečka, kapky či oválky, ale kreativitě se meze rozhodně nekladou a je jen na vás, jaké tvary zvolíte. 
 2. Vystřihněte si od každého tvaru několik kusů. Na jednu baňku jich budete potřebovat nejméně 8. Jestliže však budete vytvářet větší a propracovanější baňky, vystřihněte jich klidně více.
 3. Všechny vystřihnuté kousky podélně přehněte na polovinu a lepte je vždy jednou stranou k sobě. Aby baňka vypadala dobře, nikdy k sobě nepřilepujte dvě stejné barvy. To můžete udělat pouze v případě, že chcete, aby byla baňka větší. Poslední dvojici prozatím ponechejte neslepenou.
 4. Ustřihněte si kousek nitě nebo provázku a jeho konce svažte dohromady úhledným uzlíkem. Takto připravenou nit či provázek vložte mezi dva prozatím neslepené konce tak, aby byl uzlík skrytý mezi nimi.
 5. Zlehka provázek potřete lepidlem, aby na papíře pevně držel. Poté už stačí jen slepit poslední dva tvary a baňka je hotová!
papirova ozdoba vyroba rotated
výrobou papírových ozdob si můžete zkrátit dlouhé zimní večery

Hvězdy

Baňky samozřejmě nejsou jediné, bez čeho se žádný stromek neobejde. Své místo na něm od pradávna mají samozřejmě také vánoční hvězdy, jež patří k těm nejtradičnějším vánočním ozdobám vůbec. Pojďme se podívat na to, jak si doma můžete poskládat opravdu parádní papírovou hvězdu, kterou okouzlíte opravdu všechny.

Co budete potřebovat

 • Barevný kraftový papír
 • Tužku
 • Pravítko
 • Nůžky
 • Nůž
 • Lepidlo
 • Děrovačku
 • Párátko
 • Nit

Návod na hvězdy z papíru

 1. Vezměte jeden roh papíru a přiložte jej k rohu na druhé straně s tím, že zarovnáte celou tuto stranu s protější stranou a ve spodní části ponecháte přibližně 5 cm přečnívat. 
 2. Tužkou si zaznačte spodní okraj přehnuté strany na přečnívající spodní část a papír otevřete.
 3. Pomocí nůžek stříhejte podél zakreslené linie. Dostanete čtverec s jednou úhlopříčkou. 
 4. Chyťte jeden roh čtverce a opět jej přehněte směrem ke středové linii s ponecháním přibližně 2-3 cm v jeho spodní části. To samé proveďte i na druhé straně. 
 5. Otevřete jednu část a potřete asi 1 cm okraje lepidlem. Následně otevřenou stranu opět zavřete a obě části pomocí jí přilepte ke středové linii, čímž vám vznikne taková kapsa. 
 6. Následně si odměřte asi 2 cm od okraje kapsy a tuto značku si tužkou spojte s jejími bočními okraji. Tyto linky opět odstřihněte. Dostanete tvar šipky.
 7. Odměřte si asi centimetr od spodních rohů po obou jejich stranách a udělejte si v těchto bodech značku pomocí tužky. Stejnou značku udělejte i v prostřední prohlubni šipky. Značky na obou stranách rožku spojte tužkou, odstřihněte a uprostřed šipky vytvořte střihem trojúhelník o délce vaší značky. 
 8. Přehněte asi půl centimetru z jedné vrstvy směrem nahoru. Následně otočte celý tvar, a to samé proveďte i na druhé straně.
 9. Na jedné straně tento záhyb odstraňte ostrým nožem.
 10. Děrovačkou propíchněte horní část „šipky“ přibližně centimetr pod horním rožkem. A následně se stejnými rozestupy podél obou stran.
 11. Odstřihněte po stranách přečnívající okraje.
 12. Těchto tvarů si vyrobte více podle toho, kolik cípů má vaše hvězda mít.
 13. Zahnuté spodní části nyní potřete lepidlem na papír a přilepte na něj další cíp hvězdičky. Ten by měl být vždy perfektně zarovnán a přesně kopírovat tvar cípu pod sebou. Tento postup opakujte, dokud nejsou nalepeny všechny cípy hvězdy. 
 14. Rozstříhejte párátko na dva zhruba 2 cm dlouhé kousky a odstraňte špičaté části.
 15. Ke dvěma částem párátka pevně přimotejte dva kousky nitě. 
 16. Vystřihněte si z papíru dvě kolečka o praůměru přibližně 2 cm. Ta potřete lepidlem a nalepte je do vnitřní části vašich cípů. Jeden do horního a jeden do spodního. Měly by se nacházet přímo uprostřed a hranou opisovat okraj. 
 17. Kroužky přesně uprostřed propíchněte děrovačkou tak, aby byla dírka v každém cípu. 
 18. Protáhněte párátko s nití těmito dírkami a odřízněte přehyby na obou pohledových stranách vaší hvězdy.
 19. Poté už jen pomocí volných konců nitě hvězdičku roztáhněte a můžete si ji pověsit na stromek nebo třeba nad dveře.

Vánoční ozdoby z papíru na okno

Papírové vánoční ozdoby na okno mohou zahřát u srdce celé vaše okolí vždy, když se na ně podívají. Do okna můžete pověsit klasické vystřihované vločky, jež jistě zvládne každý nebo oblíbenou papírovou hvězdičku, na kterou se v rámci našeho článku zaměříme.

Co budete potřebovat 

 • Papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Provázek / nit

Návod na hvězdu z papíru na okno

 1. Vezměte si arch papíru a pomocí nůžek z něj udělejte čtverec. 
 2. Čtverec následně celkem 4x přeložte. Dvakrát diagonálně pro vytvoření úhlopříček spojující dva protilehlé rohy a dvakrát podélně, čímž vytvoříte vodorovnou a svislou středovou linii. 
 3. V každé středové lince proveďte pomocí špičatých nůžek asi centimetrový střih přibližně v jejich polovině. 
 4. V nastřižených místech složte papír do špiček tak, aby tvořily jednotlivé cípy hvězdy. 
 5. Cíp každé hvězdy se skládá ze dvou samostatných trojúhelníčků. Na jeden z těchto trojúhelníčků naneste lepidlo a tuto polovinu nasuňte pod tu druhou. Trojúhelníky tak budou ležet na sobě.
 6. Celý tento postup opakujte znovu, přičemž vám vzniknou dvě čtyřcípé hvězdy. Tyto hvězdy k sobě poté do kříže přilepte plochou stranou a získáte osmicípou hvězdu. 
 7. Nyní můžete v zadní části hvězdy vytvořit dvě malé dírky tak, aby byly skryty povrchem druhé hvězdy a těmi opatrně protáhnout nit a vytvořit si tak možnost pro zavěšení. 
 8. Hvězdička je hotová a vy si ji můžete pověsit na jakékoli okno.
papirova ozdoba vanocni
na výrobu papírové ozdoby můžete použít barevný či balící papír, ale hezky bude vypadat i ozdboa vyrobená z novin
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.