Jak vyrobit papírový sáček

domaci papirovy savcek
papírova taška

Jak vyrobit papírový sáček

Papírové sáčky nabízejí celou škálu možných využití. Můžete je využít coby ozdobné a ručně vyráběné balení u příležitosti různých svátků, snadno si do nich schováte například koření v kuchyni nebo si do nich můžete balit svačinu do práce či svým ratolestem do školy. Výroba papírového sáčku není nikterak obtížná a se správným vybavením, trochou času a trpělivosti ji zvládne opravdu každý. 

V dnešním článku jsme si pro vás proto připravili návod, jak takový papírový sáček vyrobit, co k výrobě budete potřebovat a několik tipů a rad, jak si sáček dozdobit, aby vám přinášel ještě větší radost.

papírový sáček může sloužit i jako obal na svačinu

Jak vyrobit papírový pytlík

Malé, ručně vyráběné papírové pytlíky představují krásný způsob, jak zabalit drobný dárek pro své blízké, kolegy z práce i známé. Můžete je využít například jako balení ke svátku svatého Valentýna a ukázat své lásce, jak moc pro vás znamená, nebo jej dozdobit do vánoční tématiky a ukrýt do něj drobné vánoční dárečky. Fantazii se rozhodně meze nekladou a je pouze na vás, co do svého papírového pytlíku zabalíte. 

Pro výrobu klasického papírového pytlíku z hnědého papíru budete potřebovat:

 • Kraftový papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Pastelky, tužky, fixy, samolepky pro ozdobu 
 1. Ustřihněte si papír o velikosti odpovídající jeho zamýšlenému obsahu. 
 2. Chyťte pravou i levou hranu papíru a přehněte je tak, aby ležely přibližně na středové ose vámi vystřihnutého obdélníku. Hrany několikrát přejeďte prstem. 
 3. Vezměte přibližně 2 cm obou vrstev (podle toho, jak pevné chcete mít dno) ve spodní části papíru a přehněte je směrem nahoru. 
 4. Rozevřete spodní přehnutou část papíru a přehněte rohy tohoto ohybu směrem dovnitř tak, aby vám uprostřed zůstal otvor. 
 5. Uchopte spodní hranu tohoto otvoru a zahněte ji směrem nahoru k jeho ose. Zároveň několikrát přejeďte jeho strany, aby bylo dno sáčku pevné.
 6. Proveďte to samé i s jeho horní hranou, kterou však zasunete pod spodní přehyb. Zasouvanou část potřete lepidlem, aby dno sáčku drželo. Nedoporučujeme používat tekutá lepidla, jelikož by mohla sáčkem prosáknout a ten by tak ztratil na kráse. 
 7. Pytlík je nyní hotový. Už jej stačí pouze dozdobit a udělat někomu radost. 
Výroba papírového pytlíku krok za krokem–můžete použít i starý papír

Jak udělat pytlík z balícího papíru?

Nejkrásnější sáčky na dárečky vznikají samozřejmě při použití balícího papíru. Díky němu získají vaše papírové pytlíky opravdový sváteční nádech a vaši blízcí budou vědět, že je v nich ukryto něco opravdu speciálního.

Výroba běžného sáčku z balícího papíru trvá jen několik minut a zvládne ji snad opravdu každý. Potřebovat na ni budete:

 • Balící papír (nejlépe různobarevný)
 • Lepidlo
 • Nůžky
 • Samolepku (není nutná)
 1. Ze všeho nejdříve si papír vystřihněte do tvaru obdélníku. Rozměry papíru by měly odpovídat obsahu, který do něj chcete umístit. Čím větší předmět v něm bude, tím větší by měl být papír. 
 2. Položte papír barevnou stranou směrem k podkladu a přehněte pravou či levou stranu směrem k té druhé tak, aby mezi hranami obou částí zbývala přibližně 2 cm velká mezera. Přehyb několikrát přejeďte prstem, aby byl vyrovnaný.
 3. Vezměte přibližně 2 cm z obou vrstev papíru na spodní straně a přehněte je směrem nahoru. Přehyb přejeďte prstem a přehněte jej zase zpět. 
 4. Rozevřete papír a opět přehněte přibližně 2 cm ze spodní části směrem nahoru. Následně znovu zavřete. 
 5. Vezměte bílou část papíru, která přebývá z kroku 2, a přehněte ji směrem k větší části papíru. Několikrát přehyb přejeďte prstem, aby opravdu držel.  
 6. Následně papír otevřete a tento ohyb zatlačte směrem dovnitř. 
 7. Potřete takto ohnutou stranu lepidlem a otevřenou stranu papíru na tuto hranu nalepte. Několikrát přejeďte prstem a nechte chvíli zaschnout. 
 8. Vložte do sáčku své dárečky, z horní části chyťte jeho horní vrstvy a udělejte přehyb dle velikosti vložených předmětů. 
 9. Samolepkou přelepte ohnutou stranu a základnu papíru a váš dáreček je připraven.

Na povedený video návod pro výrobu takového papírového sáčku se můžete podívat například zde https://www.youtube.com/watch?v=w19Nz2v_2C4&ab_channel=Ud%C4%9Blejsis%C3%A1m-DIYCzech.

Jak vyrobit sáček na dárek?

Pomocí výše zmíněných postupů vyrobíte spíše jednodušší sáčky, které vám nezaberou příliš času. Pokud však chcete něco opravdu výjimečného pro své blízké, přinášíme vám návod na opravdu krásný sáček vhodný na dárečky. 

Potřebovat na něj budete: 

 • Pevnější papír formátu A4 (nejlépe se vzorem)
 • Stužky 
 • Ozdobnou mašličku
 • Lepidlo na látky 
 • Nůžky
 • Děrovačka
 1. Položte papír barevnou stranou směrem dolů a přehněte přibližně centimetr z jedné jeho hrany směrem dovnitř. 
 2. Potřete přehyb na bílé straně papíru lepidlem a přilepte jej. 
 3. Otočte papír barevnou stranou směrem nahoru a opatrně potřete asi 0,5 cm od jedné z hran lepidlem.
 4. Opět otočte papír bílou stranou k vám a přehněte obě hrany směrem ke středové ose papíru tak, aby se strana potřená lepidlem nacházela pod stranou, jež potřena není. Přejeďte všechny ohyby i spoj hran prstem.
 5. Přehněte přibližně 5 cm spodní hrany papíru směrem do středu. 
 6. Prsty tento přehyb rozevřete a přehněte jeho rohy do tvaru trojúhelníku tak, aby vám uvnitř zůstal otvor (stejně jako u výroby pytlíku z kraftového papíru). 
 7. Zahněte horní část tohoto přehybu směrem k sobě. 
 8. Uchopte přibližně centimetr jedné hrany a přehněte jej směrem dovnitř po celé délce papíru. To samé proveďte i s druhou stranou. 
 9. Rozevřete tento ohyb a přehněte i druhou část dna sáčku tak, aby zapadala do předešlého přehybu. Dno sáčku potřete lepidlem a slepte. 
 10. Otevřete sáček a zarovnejte všechny nedokonalosti. Boční strany zatlačte směrem dovnitř, čímž vytvoříte vzhled papírové tašky.
 11. Potřete celý obvod sáčku lepidlem přibližně 2 cm od jeho spodního okraje lepidlem ve vrstvě na šířku vaší stužky. Tu na sáček nalepte. 
 12. Na stužku je možné nalepit další stužku případně ozdobný pásek z papíru a dozdobit mašličkou. 
 13. Udělejte děrovačkou do papíru dvě dírky. Těmi následně protáhněte kousek stužky tak, že na jednom z jejích konců uděláte uzlíky dostatečně velká na to, aby neprošly skrze dírky. 
 14. Nyní máte hotovou svou vlastní papírovou tašku na dárky, kterou si vaši blízcí jednoduše zamilují.

Na kompletní video postup, jak takový pytlík na dárky vyrobit, se můžete podívat zde https://www.youtube.com/watch?v=kmiZqJEvXC4&ab_channel=TheLittleCrafties

Na dárky je vhodný i zdobený papír
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version