Jak vyrobit razítko

domaci razitko

Výroba razítek nemusí být pouhou kratochvílí pro děti. Tvořivým lidem poslouží i například k dekoraci interiéru a textilu.

Jak vyrobit razítko doma

Razítko lze vyrobit z mnoha organických a anorganických materiálů. Mnozí jistě jako děti tvořily razítka z brambor, z ovoce můžete ale použít třeba taky jablko. Jako další vhodný a dostupný materiál pro výrobu razítka se nabízí korková zátka nebo dřevo. Záleží, jakou metodu výroby razítka zvolíte – můžete obrázek do materiálu vyřezat, nebo na něj připevnit výřez ve tvaru daného motivu.

Jak vyrobit razítko z gumy

Razítko z gumy je nesmrtelná klasika. Pro výrobu budete potřebovat jen gumu, tužku a ostrý nůž s tenkou, ale pevnou čepelí. Při výrobě s dětmi raději používejte školní gumu, která je lépe poddajná. Výroba je jednoduchá, chce to jen trochu opatrnosti při práci s nožem.

Na gumu si tužkou předkreslete požadovaný motiv. Pak vezměte do ruky nůž a vyřezávejte podle předkresleného obrázku.

Jak vyrobit razítko na textil

Razítka můžete využít ke zdobení různých předmětů, například textilu. Pro výrobu takového razítka můžete využít i jiný než výše uvedený postup. Zvolte si vhodnou podkladovou desku (korková zátka, dřevěná deska nebo dřevěná kostka). Důležité je, aby se vám dobře držela v ruce. Za další budete potřebovat materiál, na němž vyřežete motiv, a při samotném procesu by samozřejmě neměla chybět vhodná barva na textil, do níž budete razítko máčet.

Do měkkého materiálu si vyřežte požadovaný tvar a přilepte ho k podkladu. Zvolte tavnou pistoli (výhoda rychlého ukotvení) nebo klasický tmel (tmel bude schnout několik hodin, ale máte záruku pevnosti).

Jak vyrobit razítko na stěnu

Vhodně zvoleným motivem razítkem oživíte nejen své polštáře nebo deky, ale i vaše jednobarevné stěny. Můžete si zeď vyzdobit pomocí menších razítek, nebo udělat jedno větší.

Pro větší razítko budete potřebovat dostatečně velkou podkladovou desku z pevného a zároveň lehkého materiálu. Zvolte si třeba dřevěné prkénko. Na tomto podkladu pak vytvořte motiv přilepováním vykrojených částí z dobře opracovatelného materiálu. Při troše snahy tímto postupem dokážete vyrobit i složité, a především originální motivy.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.