Jak vyrobit samolepku

Domaci samolepky

Dětem samolepky mohou sloužit k zábavě, dospělým zase k praktickým účelům. Samolepky jsou i zdrojem cenných informací. Pomohou s označením skladovaných materiálů a potravin, mohou varovat před nebezpečím nebo nabídnout důležité kontakty. Přitom nemusí jít o pouhé nudné nalepovací papírky… Výrobu kreativních samolepek zvládne každý, kdo disponuje patřičným materiálem a tiskárnou.

Co je to samolepka

Samolepka obvykle (a podle využití) kombinuje vrstvu s potiskem a podklad různého stupně lepivosti, díky němuž se uchytí na povrch. Typickou a zároveň nejrozšířenější samolepkou jsou i poštovní známky. Dnes existuje široké spektrum samolepek – mnoha barev, tvarů a velikosti, z papíru, plastu či vinylu, s využitím v interiéru i exteriéru. V domácích podmínkách si samozřejmě nelze vyrobit všechny typy, ale ty jednodušší formy samolepek hravě zvládnete.

Jak na domácí tisk samolepek

Vlastní samolepky docela jednoduše vyrobíte pomocí vhodné tiskárny a papíru. Před tiskem však budete muset vymyslet a vyhotovit její konečnou podobu a umět s nějakým grafickým programem. Nemusí jít o žádný složitý a finančně náročný program, zcela postačí vybrat si mezi těmi běžně dostupnými a intuitivními na ovládání, jako je třeba Adobe Photoshop. Představivosti se meze nekladou – samolepku můžete zpracovat zcela vlastním úsilím, zkopírovat a upravit některý z dostupných obrázků na internetu, nebo ji nakreslit a poté naskenovat.

Jakmile si vyhrajete s motivem a jste si jisti i rozměry samolepky, můžete přejít na samotný tisk. Jako tiskárna na samolepky vám poslouží ta, kterou máte doma. Využít lze jak inkoustovou, tak laserovou tiskárnu, obě ale mají své pro a proti.

Inkoustová tiskárna má výhodu v samotné kvalitě obrazu. Barvy budou sytější, zářivější, a přechody mezi barvami plynulejší. Obrázek z inkoustové tiskárny celkově působí živěji a rozdíl může být patrný jak u malého, tak velkého formátu. Na druhou stranu tisk probíhá pomaleji – a co je důležitější – obrázek bude náchylný k vnějším vlivům. Vlhkost takovou samolepku nenávratně poškodí. Pokud tedy máte možnost tisknout pouze na inkoustové tiskárně, budete muset vaše nálepky zaopatřit laminovací folií. Laserová tiskárna tiskne rychleji a vlhké prostředí vytisknutému obrázku nevadí.

Samolepky můžete tisknout na matný i lesklý samolepící fotopapír, nebo můžete sáhnout po samolepící folii.

Jak vyrobit DIY samolepky

Zajímavou alternativou je výroba samolepek zcela svépomocí. Jejich výroba nadchne hlavně děti.

Takové samolepky vyrobíte rychle a snadno pomocí několika mála surovin, které najdete ve své kuchyni. Budete potřebovat jen papír s motivem, lžíci želatiny v prášku, lžičku cukru, trochu vody a štětec.

V misce smíchejte želatinu se lžící studené vody a směs nechte pět minut odstát. Pak přidejte tři lžíce vroucí vody, smíchejte a dosypte lžičku cukru. Znovu promíchejte a štětcem naneste na papír/folii s motivem.

Jak vyrobit samolepku na zeď

Je s ní snadná manipulace, dá se lehce nalepit a zase sloupnout, a poslouží jako zajímavá dekorace interiéru. V domácích podmínkách je její výroba ovšem neproveditelná, nebo přinejmenším neefektivní. Nutností pro výrobu takové samolepky je speciální folie, jejíž hlavní předností je stálost barev. Prodává se ale pouze ve velkém množství, pohybuje se ve vyšší cenové relaci a pro opravdu povedený výsledek vyžaduje preciznost, kterou mají na starost řezací stroje. Dalším překážkou ve výrobě svépomocí je lepicí část samolepky. Běžně dostupná lepidla nejsou určená na omítku – buď nebudou držet, nebo při jejím odstraňování zanechají stopy, případně vezmou kus omítky sebou.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version