Jak vyrobit sliz z věcí, co máte doma

domácí sliz
domácí sliz

Barevný sliz má pro děti zvláštní kouzlo – mohou jej po libosti natahovat, kroutit a upravovat do roztodivných tvarů, a když navíc obsahuje třpytky, stane se v očích dítěte ze slizu cosi magického.

Sliz děti pro svou konzistenci přirozeně přitahuje. Jakmile jej jednou vyzkouší, tak je tahle zábava jen tak nepustí. A když jim pořídíte další, v jiné barvě či jiné konzistenci, zaručeně je to potěší. Nemusíte kvůli tomu hned kupovat nové kbelíky slizu, ani si pořizovat sady na jeho výrobu. Zvládnete ho vyrobit sami, a to ze surovin, které máte doma nebo si za pár desítek korun dokoupíte třeba v drogerii… Je to velice snadné. Vyrobit si můžete libovolné množství, použít můžete zdobení podle vašich představ, a navíc ušetříte peníze.

Jak vyrobit sliz z lepidla

Výroba slizu, ať už jakýmkoli způsobem, je tak snadné, že vám celý proces nezabere víc než pár minut. K výrobě tohoto slizu je zapotřebí tekuté lepidlo (nejlépe využijete klasický Herkules), jedlá soda, voda a barvivo.

V misce smíchejte dvě lžíce lepidla s jednou lžící vody a asi půlkou čajové lžičky jedlé sody. Nezapomeňte přimíchat potravinářské barvivo. Směs následně rozmíchejte, až vznikne slizovitá konzistence. Pokud vám však konzistence připadá příliš řídká, přidejte ještě trochu sody, v případě přílišné tuhosti přidejte vodu. Pro efekt do směsi můžete přimíchat barevné třpytky, čímž v dětských očích uděláte sliz skutečně atraktivním.

Jak vyrobit sliz z mýdla

Sliz z mýdla funguje na stejném principu jako sliz výše. Opět budete potřebovat tekuté lepidlo, jedlou sodu, potravinářské barvivo, třpytky (mohou být i nemusí), a samozřejmě tekuté mýdlo, které nahradí vodu. Výroba probíhá stejně, jen se mění poměr surovin. Výsledkem bude sliz s příjemnější konzistencí a trvanlivějšího charakteru.

Na dvě lžíce lepidla přidejte tři lžíce tekutého mýdla, dvě lžíce jedlé sody, potravinářské barvivo a třpytky. Jedlou sodu přidávejte postupně, a sami uvidíte, jak se bude konzistence slizu měnit. 

Jak vyrobit sliz bez lepidla

Sliz ovšem můžete vyrobit zcela bez lepidla. Namísto něj obětujte nějaký levný šampon na vlasy. Důležité je, aby byl šampon hustý. Kromě toho budete ještě potřebovat zubní pastu a potravinářské barvivo.

Smíchejte v míse dvě lžíce šamponu a půl lžíce zubní pasty. Míchejte špejlí asi dvě minuty a přidejte potravinářské barvivo. Znovu promíchejte a vložte na hodinu do mrazáku. Pak hmotu chvíli hněte, až změkne do konzistence slizu.

V druhé variantě využijte hustý kondicionér a kukuřičný škrob. Tyto dvě složky promíchejte přibližně v poměru 2:1 (dva díly škrobu ku jednomu dílu kondicionéru), a nakonec přidejte potravinářské barvivo. Nic víc dělat nemusíte, sliz je hotový.

Jak vyrobit sliz z boraxu

V mnoha receptech na výrobu domácího slizu se objevují i varianty s boraxem. Kyselina boritá (E284), nebo také Tetraboritan sodný (E285) může vykazovat toxické účinky na lidský organismus. Ve vyšších dávkách může způsobit zvracení, krvácení, průjem, kožní potíže, ve výjimečných případech i anémii. Pro děti však může být toxické i menší množství. Proto je doporučeno se slizům s boraxem zcela vyhnout. Zároveň se dejte pozor při nákupu slizu ze zemí mimo EU. Nakonec, děti věci rády olizují a ochutnávají.

Dětský sliz je na světě už několik desetiletí – jako první jej na trh uvedla společnost Mattel, v roce 1976. Zpočátku se na jeho výrobu využíval právě borax. Naštěstí se od této látky již opustilo.

Jak vyrobit sliz mouky

Sliz z mouky bude mít pro děti velmi příjemnou konzistenci a vás bude stát jen pár korun. Jeho nevýhodou ale je, že není trvanlivý. K výrobě tohoto slizu budete potřebovat vodu, krystalový cukr, mouku, olej a potravinářské barvivo.

Do misky nalijte trochu vody a přidejte lžíci cukru. Pečlivě rozmíchejte a přidávejte mouku, dokud nebude těsto v požadované slizovité konzistenci. Díky troše oleje nebude sliz lepit.

Výjimečný magnetický sliz

Nakonec můžete upoutat pozornost dítěte i slizem, který bude reagovat na magnet. Stačí, když do slizu jakéhokoli výše uvedeného typu přidáte železné piliny nebo prach. Vaše dítě jistě zaujme. Jen hlídejte, aby sliz neochutnával…

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.