Jak vyrobit svíčku

domácí svíčka
domácí svíčka

Zapalování svíček si obvykle spojujeme s příjemnou domácí atmosférou. Mnozí by si jistě pohodu u dobré knihy nebo filmu za plápolání plamene svíčky dopřávali častěji, ale pravý milovník svíček moc dobře ví, jak se jejich spotřeba může prodražit. Obzvláště to platí pro takové svíčky, které jsou vyrobeny z kvalitního vosku a skutečně příjemně voní. Proto přinášíme několik tipů, jak si takové svíčky vyrobit svépomocí.

Výroba domácí svíčky

Na výrobu svíčky, která bude zářit originalitou, a zároveň bude zdravotně méně závadná a levnější, než kdybyste si koupili již vyrobenou, budete potřebovat jen pár pomůcek a ingrediencí. Nepůjde ale o nic, co byste běžně nepořídili; když ne v kamenné prodejně výtvarných potřeb, určitě se obejdete na internetu.

Hlavním atributem u každé svíčky je samozřejmě vosk. Na výběr máte hned několik druhů – od parafínového, který je nejlevnější, po přírodnější varianty. Parafínovému vosku se ale zkuste vyhnout. Kromě toho, že jde o vedlejší ropný produkt, který se pro lepší vzhled pouze bělí, je z parafínového vosku vyrobena valná většina běžně dostupných svíček v obchodech. Poohlédněte se po včelím, palmovém nebo sójovém vosku. Ty jsou zdravotně nezávadné. Kromě toho včelí a sójový vosk po zapálení vyluzují docela příjemné aroma i bez přidaných éterických olejů. Není tedy žádným překvapením, že se používají taky při aromaterapii. Svíčka ze sójového vosku vám navíc vydrží dlouho, protože hoří výrazně déle než třeba ten parafínový.

Dále budete potřebovat knot (nejlépe bavlněný) a nádobu, ve které svíčku vyrobíte. Může jít o průhlednou sklenici nebo keramickou dózu. Pak si ještě připravte barviva, vůně do svíček, hrnec, kolíčky a špejle nebo dřevěné špachtle.

Jak vyrobit svíčku ze sójového vosku

Následující postup jen s nepatrnými obměnami platí pro výrobu většiny druhů svíček. Přesvědčte se, jak je to jednoduché, a pusťte se do toho.

Do nádobky, kterou jste si pro svíčku vybrali, vložte knot. Ten může mít kovový plíšek i nemusí, ale s ním je to přece jen bezpečnější. Pokud jej váš knot nepostrádá, přilepte ho tavnou pistolí na dno nádoby, aby lépe držel na svém místě. Na úrovni hrdla nádoby či sklenice knot upevněte kolíčkem ke špejli, kterou na sklenici vodorovně položíte. Taky můžete použít dřevěnou špachtli, v jejímž středu si uděláte malý otvor pro protažení knotu. Díky tomu budete mít jistotu, že knot zůstane přesně uprostřed.

Další krok se bude podobat přípravě čokoládové polevy. Na plotnu položte hrnec a nechte v ní hřát vodu. Do něj pak posaďte menší kastrůlek. Ten naplníte voskem, který se bude ve vodní lázni rozpouštět. Na zamíchání vosku použijete dřevěnou špejli, protože na plastu a kovu vosk ulpívá. Jakmile je vosk roztavený, přelijete jej do připravené nádobky s knotem. Přelévejte pomalu, aby zbytečně nevznikaly vzduchové bublinky.

Dále se nechává svíčka vychladnout, dokud zcela neztuhne. Přes noc ji nechte na nějakém teplejším místě, aby vosk tuhl pomalu, a teprve potom ji můžete dát někam, kde je více chladno.

Jakmile vosk zcela ztuhne, ustřihněte knot tak, aby nad povrchem vosku zbylo kolem 1cm vlákna.

Jednoduchá svíčka je hotová. V případě sójového vosku však musíte myslet ještě na to, aby nádoba, do níž budete vosk lít, byla před tím mírně zahřátá. Jinak se vám vosk bude odchlipovat od stěn, mohou se vytvořit bílé stopy, nebo se opět objevit vzduchové bublinky.

Jak vyrobit vonnou svíčku

Před tím, než vosk vlijete do nádoby, můžete s ním ještě experimentovat. Ve chvíli, kdy je vosk rozpuštěný a čirý, vypněte plotýnku a podle libosti přidejte barvivo. Běžně se prodává v malém balení jako barevné čtverečky. Na obarvení jej totiž stačí opravdu málo, asi čtvrtina až polovina čajové lžičky (podle toho, zda chcete barvu světlejšího nebo tmavšího odstínu). Přidejte jej do vosku a míchejte, dokud se nerozpustí.

Pro vonnou svíčku stačí do stále rozpuštěného, a nyní již i obarveného vosku přidat buď přímo vůně určené do svíček, nebo esenciální oleje do aromalamp. Pokud chcete svíčku s intenzivní vůní, přidejte 20-25 kapek, jinak zcela postačí kolem 15 kapek. Výsledkem bude příjemně vonící, přírodní vonná svíčka.

Vonné oleje a jiné formy přírodních aromat si samozřejmě taky můžete vyrobit sami, ale na to se podíváme v jiném článku…

Jak vyrobit svíčku ze zbytků vosku

Pokud si svíčky zapalujete častěji, tak se vám jistě stává, že z mnoha svíček po dohoření ještě trochu zbude. Tyto zbytky nevyhazujte. Vyrobte si z nich novou svíčku.

Princip je v podstatě stejný jako u předchozího postupu. Podle návodu výše si připravíte sklenici s knotem, vosk rozpustíte ve vodní lázni, přelijete do sklenice a necháte vychladnout. Při smíchání vícera barev se však může stát, že výsledná barva bude šedá. Stačí tedy přidat barvivo, rozmíchat, a opět máte vosk barevný. Samozřejmě opět můžete přidat vonnou esenci.

Tady je třeba zdůraznit, že použijete li na výrobu jedné svíčky zbytky vosků různého druhu, nemusí se dílo povést. Pokud možno vyrobte novou svíčku vždy jen z jednoho druhu vosku.

Jak vyrobit svíčku ze včelího vosku

Tato svíčka se vyrábí z běžného včelího vosku, který můžete použít i na výrobu mastí. Plát vosku upravené velikosti položte na pečicí papír a jemně zahřejte. Na plát dejte knot a opatrně zarolujte. Víc není třeba, tak jednoduché to je.

Jak vyrobit svíčku z palmového vosku

Palmový, nebo také karnaubský vosk se prodává v sypkém stavu, ale jinak se nic nemění. Vosk zahřejete ve vodní lázni a mícháte, aby nedošlo k lokálnímu přehřátí. Nakonec roztavený vosk vlijete do předem připravené nádoby s knotem a necháte vychladnout. U tohoto druhu vosku se parfémování vonnou esencí přímo doporučuje.

Palmový vosk vytvoří zajímavé struktury evokující mramorovou strukturu.

Jak vyrobit svíčku z oleje

Zkuste si vyrobit netradiční svíčku na tekuté bázi. Budete potřebovat jen vhodnou nádobku, jakýkoli rostlinný olej a knot.

Nádobu do dvou třetin naplníte vodou a zbytek dolijete olejem. Nahoru položíte plovoucí knot a můžete zapálit. Pokud chcete vizuálně zajímavější variaci, začněte tím, že na dno položíte přírodní dekoraci podle vlastního uvážení.

Jak vyrobit svíčku z voskovek

Ani voskovky nejsou při výrobě svíčky k zahození. Voskovky obvykle bývají z včelího a parafínového vosku, můžete je tedy použít pro výrobu parafínové svíčky.

Roztavte si parafínový vosk a voskovky v poměru 2:1, a dále postupujte, jak jsme si již řekli. Pro zpestření svíčku můžete zvenčí jakkoli dozdobit, nezapomeňte ustřihnout přebytečný knot a přidat vůni. Barvivo přidávat nemusíte, voskovka svíčku dokonale obarví.

Jak vyrobit svíčku s fotkou

A nakonec se zaměříme na originální dárek. Svíčka s fotkou a věnováním určitě potěší. Na její výrobu budete potřebovat svíčku, inkoustovou tiskárnu, voskový papír, fén a hedvábný papír.

Hedvábným papírem podložte klasický papír na tiskárně a vytiskněte fotografii. Poté ji i s podkladovým papírem vystřihněte a klasický papír odstraňte. Potištěný hedvábný papír položte na svíčku, překryjte voskovým papírem a pomocí fénu přilepte na svíčku.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version