Jak vyrobit vánočního anděla z papíru

anděl z papíru
anděl z papíru

Jak vyrobit vánočního anděla z papíru

Papírový andílek se může stát perfektní vánoční ozdobou na stromečky, věnce či jen tak do okna. Jeho výroba není vůbec složitá a můžete si prostřednictvím ní zkrátit dlouhé chvíle a výroba anděla s dětmi v nich jistě probudí kreativního ducha a udrží je dál od všech neplech. 

Pokud si chcete i vy připravit krásnou vánoční ozdobu svépomocí a trochu si oddechnout od předvánočního shonu, připravili jsme si pro vás tento článek, v němž se dozvíte vše o tom, co budete k výrobě anděla z papíru potřebovat a jak při ní postupovat.

Jak vyrobit anděla z papírových ruliček

Nejčastěji se papírový andílci vyrábí z papírových ruliček od toaletního papíru. Tento postup je totiž nejjednodušší a snadno jej zvládnou i vaše děti. Pro tvorbu andělíčka budete potřebovat:

 • Papírové ruličky od toaletního papíru (ideálně stále s troškou papíru)
 • Bílý papír
 • Barevný papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Papírový kapesník či utěrku
 • Kousek pevného kartonu či krabičky
 • Fixy, pastelky, barvičky na dozdobení
 • Háčky, nitě a jiné potřeby pro případné zavěšení
 1. Vezměte ruličku od toaletního papíru a kolem dokola ji obepněte bílým papírem, který následně sestřihněte tak, aby odpovídal tvaru ruličky a nikde nepřesahoval. Jestliže vám na ruličce ještě nějaký papír zbyl, můžete si tento krok ušetřit. 
 2. Pokud pracujete s ruličkou s dostatkem zbylého papíru, můžete jej využít coby krk anebo z něj také vytvořit kuličku, jež bude andělíčkovi sloužit jako hlava. Ty poté na andělíčka nalepíte. Nemáte-li ruličku s papírem, můžete použít například papírový kapesník, utěrku nebo kartonové kuličky, jež jsou k dostání v modelářských potřebách a některých papírnictvích. Případně můžete hlavu také nakreslit přímo na ruličku. 
 3. Vystřihněte křídla z pevnějšího kartonu (poslouží například staré kartony od jídla) a následně je za pomocí papírových utěrek či kapesníků a lepidla pečlivě dozdobte a nalepte andělíčkovi na záda. 
 4. Dále už stačí andělíčkovi nakreslit tvář, srdíčko, kytičky na šaty, dozdobit jej barevným papírem nebo prostě cokoli vás napadne. Pomocí lehkého provázku mu můžete také na hlavě vytvořit svatozář nebo zajímavé lemování šatů. 
 5. Chcete-li svého andělíčka pověsit například do okna nebo na vánoční stromeček, protáhněte v jeho zadní části pomocí větší jehly silnější nit a vytvořte smyčku. Díky ní jej poté můžete pověsit přesně tam, kde se bude vyjímat nejvíce. Svou práci skvěle splní také například malý háček na ozdoby.

Jak vyrobit vánočního anděla z papíru

Skládaní vánoční andělé z papíru se mohou snadno stát nádhernou ozdobou například vašeho vánočního stromečku nebo štědrovečerní tabule. Jejich výroba také není nijak složitá, budete však potřebovat následující vybavení:

 • Papír
 • Nůžky
 • Lepidlo
 • Barevný papír
 1. Vystřihněte si z bílého papíru čtverec takové velikosti, kterou má váš andílek mít. Z barevného papíru si pak vystřihněte asi 1 cm proužek, který bude sloužit jako lemování andílkových šatů (tento krok je pouze na vás). 
 2. Nalepte proužek barveného papíru na bílý podklad tak, aby přesně kopíroval jeho spodní hranu. 
 3. Otočte papír o 90 stupňů a začněte jej skládat jako vějíř. Přehněte tedy první okraj asi o centimetr dovnitř, poté papír otočte a přehněte stejným způsobem na druhé straně a takto pokračujte až na konec, dokud vám nezbude pouze složený proužek papíru.
 4. Celý proces zopakujte ještě jednou, abyste měli dva přehnuté pásky papíru. 
 5. Přehněte asi 5 cm z horní části takto složeného papíru na jednu stranu, čímž okamžitě dostanete jednu stranu papírového andílka. Odměřte i druhý proužek a ve stejné výšce jej přehněte na druhou stranu oproti prvnímu kousku.
 6. Přiložte papíry k sobě tak, aby jeden ležel přehybem vzhůru a druhý přehybem dolů, načež si na ně tužkou zakreslete v přibližně stejných pozicích ornamenty, které z nich budete vystřihávat. 
 7. Vystřihněte naznačené ornamenty. 
 8. Přiložte papíry k sobě a tělo andělíčka je hotové 
 9. Pro dotvoření hlavy ze svatozáří můžete využít buďto kartonovou kuličku nebo proužek smotaného papíru.

Pokud vám textový návod na papírového andílka nestačí a rádi byste se na něj podívali v praxi, doporučujeme skvělé video od německé autorky Basteln mit Paper¸ kde tohoto překrásného andělíčka krok po kroku skládá. S jazykem si nemusíte vůbec dělat starosti, protože jediný zvuk ve videu je uklidňující hudba. Video naleznete pod tímto odkazem https://www.youtube.com/watch?v=_syul3GVjdI.

Papírové andělíčky můžete zavěsit na vánoční stromeček jako ozdobu

Nejjednodušší papírový anděl

Jestliže se vám předchozí způsoby z nějakého důvodů nezdají, přijdou vám náročné nebo prostě nemáte potřebné vybavení, můžete si andílka vytvořit za pár minut pomocí bílého papíru, izolepy, nůžek a pastelek na dozdobení. 

 1. Složte si z papíru kužel například dle našeho článku, v němž postup jeho výroby rozepisujeme. 
 2. Pomocí kružítka či mince si na papír obkreslete hlavu anděla a následně ji vystřihněte. 
 3. Zakreslete si také tvar křídel dle svých požadavků a následně je také vystřihněte. 
 4. Přilepte hlavu i s křídly na vytvořený kužel nejlépe pomocí vysouvacího lepidla, aby se běžným tekutým lepidlem papír nerozmočil.
 5. Dolaďte andílka dle svých představ.
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version