Jak vyrobit vánočního skřítka

vanoční skřítci

Malé postavičky skřítků a trpaslíků s vánočním motivem jsou čím dál častěji k vidění jak ve výlohách obchodů, tak na vánočních trzích. Jejich motiv se objevuje dokonce i na balicím papíru, pohlednicích a ostatní dekoraci. Malého vánočního mužíka si ale zvládnete vyrobit vlastními silami, není to nic složitého. Můžete jej vyrábět i se svými dětmi a udělat si tak třeba celou trpasličí rodinku. Stačí vám k tomu několik drobných komponentů, které seženete v domácnosti.

Jak vyrobit skřítka z ponožky

Pro výrobu ponožkového skřítka vám zcela postačí jedna vyřazená ponožka (nejlépe pletená), materiál na nos (kousek tělové látky a vatelín pro jeho výplň, nebo si práci zjednodušte třeba plstěnou kuličkou, záleží na vašich možnostech), materiál na vousy, tělovou výplň (vatelín, odstřižky látek, suchou sypkou potravinu jako je hrách, čočka, rýže apod.), nůžky, jehla, nit a tavná pistole.

O konečném vzhledu a barvě skřítka rozhoduje vaše představivost a dostupný materiál. Můžete zvolit nenápadné barvy, nebo využít barev, které více evokují vánoční tématiku – zelenou, červenou, nebo zlatou.

Samotná výroba je pak záležitostí několika mála minut. Ponožku přestřihněte v oblasti paty, vrchní část prozatím odložte a věnujte se spodnímu dílu. Ten vyplňte připravenou výplní – když do ní nasypete rýži nebo čočku, skřítek bude těžší a stabilnější, vatelín nebo odstřižky látek ale poslouží stejně dobře. V případě drobného sypkého materiálu (např. zrnka rýže), můžete tento materiál nejdříve uložit do plastového sáčku, a jím teprve naplnit ponožku. Jakmile je ponožka naplněná, pevně ji stáhněte provázkem nebo zašijte.

V dalším kroku se věnujte nosu. Ten může evokovat látkový knoflík, plstěná kulička, korálek nebo třeba rolnička. Pokud nic takového v domácnosti neobjevíte, vyrobte si nos ze zbytku látky. Vystřihněte si kolečko a naplňte ho vatou nebo vatelínem. Nos obšijte a stáhněte do bambulky požadované velikosti.

Z čeho vyrobit vousy na skřítka

Všimněte si, že vousy jsou u skřítka zpravidla dominantní částí, u mnoha z nich zakrývají celé tělo. Plnovous můžete udělat z umělé kožešiny, rozčesané vlny, nebo jutové tkaniny. Můžete využít i zbytky střapatých řetězů. Pakliže jste již našli vhodný materiál, upravte jej do požadovaného tvaru, šířky a délky.

Čapku vyrobíte z barevných zbytků látky. Stačí si vystřihnout dva díly a sešít je k sobě, případně vezměte horní díl ustřižené ponožky. Tu z jedné strany stáhněte nití nebo ozdobnou šňůrkou a máte čepičku hotovou. Vnitřek čepičky nakonec vyplňte vatou, látkou nebo slámou, aby držela tvar.

Úplně nakonec všechny komponenty spojíte. Na tělo skřítka tavnou pistolí přilepte nos, pod něj upevněte vousy, a na vrchol natáhněte čepici. Další výzdoba je čistě na vašich možnostech. Skřítkovi můžete přidat plastové oči, ruce (z větévek apod.) a jiné.

Domácí vánoční skřítci
Domácí vánoční skřítci

Jak vyrobit skřítka na vánoční stromek

Skřítek může posloužit i jako originální ozdoba na vánoční stromek. Jako základ budete potřebovat rozvitou šišku. Pokud máte jen nerozvitou, nechte ji chvíli na topení a po pár hodinách se rozvine. Dále budete potřebovat vlnu, plsť a provázek.

Vezměte si klubko vlny neutrální barvy a nastříhejte si asi pět centimetrů dlouhé kousky. Pomocí tavné pistole pak tyto kousky vlny vlepte mezi výstupky šišky, a to jen v její spodní polovině – vlna bude imitovat vousy.

Dále si vyrobte čepičku. Z plsti si vystřihněte kruh a z kruhu výsek. Trojúhelník stočte, vyzkoušejte, zda sedí na špičku šišky, a slepte dohromady tavnou pistolí. Špičkou slepené čepičky pak protáhněte kousek provázku a udělejte na něm uzel. Nakonec čepičku tavnou pistolí přilepte na šišku. Stejně jako v předchozím návodu skřítkovi vyrobíte i oči a nos. Základního skřítka na stromek máte hotový. Můžete ho tak nechat, nebo si pohrát s detaily a udělat tak z vašeho skřítka jedinečnou ozdobu.

Jak vyrobit skřítka z vlny a látky

Skřítka můžete vyrobit i z pletené vlny a kousků látky. Upleťte si dva obdélníky o velikosti papíru A5. Využité vzory a barvy jsou jen na vás.

V dalším kroku si ustřihněte čtyři pruhy látky o rozměrech 30x10cm. Z těchto proužků ušijte čtyři tunýlky. U každého z nich jeden z konců vždy zahněte tak, aby byl slepý. Tunýlky budou sloužit jako končetiny.

Upletené obdélníky sešijte tak, abyste ponechali jednu krátkou stranu nesešitou. Přitom zapošijte do švů otevřené konce tunýlků. Ve spodní části budou imitovat nohy, v boční části ruce. Pak tělo skřítka vycpěte ústřižky nebo vatelínem a vrchní část pevně svažte.

Dále si navlečte do jehly konec klubka vlny a propíchněte jehlu skrz vlákna v místě, kam umístíte vousy. Jehlu opět vypíchněte a konec zauzlujte. Zastřihněte ji na pět centimetrů délky a pokračujte stejným způsobem, dokud nebudete mít vyšité celé vousy. Pak nad vousy vyšijte nos.

Jako poslední bod si z plstěného výseku stejným způsobem jako v návodu výše vyrobte čepičku.

DIY vanocni skritci
DIY vanocni skritci

Oxi Antošová: Vánoční výzdoba pokračuje. Pojďte se mnou vyrobit sedícího vánočního skřítka na parapet, poličku nebo krb.
K tvoření budete potřebovat:
– tavnou pistoli
– látku na tělo čepici a na nožičky
– umělou kožešinu na bradu
– jeden par silonových ponožek
– rýži 0,5 kg
– vatelín
– nůžky
– šicí stroj a nitě

Video návod jak vyrobit vánočního skřítka

Tvoření je zábava.

Jak vyrobit vánočního skřítka z větví

Vaši domácí skřítci nemusí dohlížet jen na cukroví a vánoční stromek. Můžete si vyrobit i takového skřítka, kterého budete moci postavit před vchodové dveře nebo na zahradu. Jako základ vám poslouží například chvojí, odřezané ze spodní části kmene vánočního stromku.

K výrobě budete potřebovat chvojí, hliněný květináč, prkénko, delší rovnou větev, doplňky (čepici a jiné), hřebík, drát a tavnou pistoli.

Větev, jejíž průměr by měl odpovídat velikosti odtokového otvoru ve spodu květináče, připevněte hřebíkem do středu prkénka, jehož délka by měla být stejná jako průměr květináče. Květináč pak otočte dnem vzhůru a navlékněte ho na větev s prkénkem.

Kolem květináče rozmístěte chvojí. To na vrcholu pevně spojte drátem. Na témže místě pak nasaďte čepici. Protože jde o skřítka větší velikosti, můžete čepici vyrobit třeba z ustřiženého rukávu svetru. Těsně pod čepici přilepte plstěnou kouli a dozdobte podle vlastního uvážení. Chvojí pod nosem například můžete nastříkat sprejem bílé barvy, čímž vytvoříte imitaci vousů.