Jak vyrobit vlaštovku z papíru

vlaštovka z papíru
vlaštovka z papíru

Jak vyrobit vlaštovku z papíru

Když se řekne výtvor z papíru, napadl by vás snad ikoničtější výrobek z papíru, než je papírová vlaštovka či letadýlko. Každý tatínek má svůj vlastní postup, pomocí kterého stačí ty zaručeně nejrychlejší vlaštovky s tím nejdelším doletem na světě. Vlaštovky ve školních lavicích zase dokázaly potrápit nejednoho učitele a mnohé z nich mnozí z nich možná mají noční můry do dneška.  

Pokud si chcete také osvěžit svá dětská léta nebo svým dětem ukázat, jak se ty nejlepší vlaštovky z papíru vyrábí, ale prostě si nemůžete vzpomenout, jaká technika je ta nejlepší, připravili jsme si pro vás tento podrobný návod, jak při skládání vlaštovek z papíru postupovat, které provedení je to nejrychlejší a na co si při jejich výrobě dát pozor.

Návod na výrobu vlaštovky z papíru

Na stavbu vlaštovky má každý svůj osvědčený recept. Někdo ji dělá do špičky, jiný zase plochou s většími křídly. Žádný z těchto způsobů není špatný a rozhoduje pouze vaše fantazie a také to, co po své vlaštovce vlastně chcete. My vám prostřednictvím našeho článku přinášíme několik tipů, jak různé druhy vlaštovek vyrobit. 

Jednoduchá vlaštovka z papíru

Jako první si ukážeme, jak vyrobit tu úplně nejjednodušší a nejzákladnější vlaštovku, kterou zvládne opravdu úplně každý. 

 1. Připravte si arch papíru na výšku a přeložte jej na půlky. 
 2. Vezměte horní rohy vlaštovky a přehněte je směrem ke středové ose přehnutého papíru. Pamatujte na to, že přehyby musí být co nejpřesnější, aby vlaštovka kladla co nejmenší odpor vzduchu a byla tak dostatečně rychlá. 
 3. U vzniknutého tvaru znovu chyťte horní rohy a přehněte je směrem ke středové ose papíru. 
 4. Celý papír přehněte opět na půl a párkrát po přehybu přejeďte prstem, aby vlaštovka držela tvar. 
 5. Obraťte vlaštovku naruby a znovu celý její tvar přehněte na půl. Opět ji zarovnejte prsty a následovně ji otevřete. 
 6. Nakonec už pouze přehněte okraje křídel směrem dovnitř, aby byla vlaštovka ještě aerodynamičtější a můžete ji vypustit do světa. 
Postup složení nejjednodušší vlaštovky (Zdroj: Tchiboblog.cz)

Chcete-li se podívat na názornou ukázku toho, jak takovou jednoduchou vlaštovku složit, můžete se podívat například na perfektní video zaměřené na skládání vlaštovky, jež najdete pod tímto odkazem https://www.youtube.com/watch?time_continue=170&v=nlw7h1iARQM&feature=emb_title

Nejrychlejší vlaštovka

Předchozí typ vlaštovky cílí především na jednoduchost a rychlost při jejím skládání. Ačkoli vlaštovka svůj účel splní a rychlostí jistě nezklame, v této části si ukážeme vlaštovku, jež je při správném složení absolutně nejrychlejší a konkurenci zkrátka nedá šanci. 

 1. Položte si papír na šířku a přehněte jej napůl směrem shora dolů. Přehyb několikrát přejeďte prstem, abyste se ujistili, že je dokonale rovný. 
 2. Otočte takto přehnutý papír o devadesát stupňů a ohněte oba jeho rohy směrem ke středové ose. Po ohybu opět několikrát přejeďte prstem a ujistěte se, že jsou hrany zahnutých rohů perfektně zarovnány se středovou osou.
 3. Zahněte horní část vlaštovky se založenými rohy tak, aby horní špička ležela přesně na středové lince papíru a přibližně 2-3 cm od spodní hrany papíru. Následně přejeďte horní přehyb prstem. 
 4. Postavte si papír tak, aby založená špička směřovala směrem k vám a opět přehněte horní rohy směrem dovnitř. Rohy je nutné opět perfektně zarovnat na středovou osu a vedle sebe. Po ohnutí by vám měl zůstat přibližně 2 cm velký trojúhelník tvořený dříve přehnutou špičkou papíru.
 5. Trojúhelník chyťte za špičku a přehněte jej směrem dovnitř.
 6. Přeložte kompletně celou vlaštovku na půl a ohyb opět několikrát přejeďte prstem.
 7. Vezměte jedno křídlo a diagonálně jej přehněte zhruba v půli směrem k sobě. To samé proveďte i na druhé straně.
 8. Pro větší aerodynamiku můžete vlaštovce ještě trochu nastřihnout křidýlka
 9. Nyní už jen zarovnejte drobné nedostatky, dodejte styl prostřednictvím svých oblíbených barev a vaše superrychlá vlaštovka je na světě. 

Jestliže vám psaný návod nestačí a potřebovali byste vše vidět podrobně a v praxi. Můžete se podívat například na skvěle zpracované video pro skládání nejrychlejší vlaštovky od kanálu Řeknijak, které naleznete pod tímto odkazem: https://www.youtube.com/watch?v=l86A1rPkBSU

Jaká vlaštovka je ta nejlepší?

Na skládání vlaštovky z papíru má každý svůj vlastní postup, a proto nelze s jistotou určit, jaká vlaštovka je ta nejdelší a doletí nejdále. Jedinou možností tak je uspořádat soutěž a zjistit, čí vlaštovka doletí nejdále a kdo měl při jejím skládání přesnější ruku. Pokud si věříte, můžete se dokonce zapojit do oficiálního mistrovství světa v házení papírových vlaštovek, jež pořádá populární značka energetických nápojů Red Bull pod názvem Red Bull Paper Wings a pravidelně se koná i v České republice. Vše o soutěži se dozvíte na jejích oficiálních stránkách zde https://www.redbull.com/cz-cs/paper-wings-papirove-vlastovky-mistrovstvi-sveta-zapoj-se

Jestliže jste ve skládání papírových vlaštovek skutečnými mistry, jistě se můžete zkusit porovnat s pány Joe Ayoobem a Johnem M. Collinsem, jež od 26. února 2012 drží světový rekord v nejdelším letu papírové vlaštovky, když se jejich výtvoru podařilo přeplachtit úctyhodných 69,14 metrů. Nejdelší doba, po kterou se vlaštovka udržela ve vzduchu je 27,6 sekund a tento zajímavý rekord zatím drží pan Ken Blackburn.

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version