Jak vyrobit záložku do knížky

zalozka do knizky
zalozka do knizky

Záložka do knížky

Známe to jistě všichni. Jsme ponořeni do poutavého příběhu knihy, hltáme každé slovo a prožíváme děj spolu s hlavními hrdiny. Najednou nám však dojde, že jsme se ztratili v čase a je potřeba knihu alespoň do následujícího dne odložit. Jak ale neztratit nit a pokračovat přesně tam, kde jsme skončili? Nejjednodušším a nejelegantnějším řešením je samozřejmě záložka, jež si bude pamatovat číslo stránky či kapitolu za nás. Abyste už nikdy neztratili během čtení na etapy nit, přinášíme vám v rámci dnešního článku tipy na ty nejlepší záložky do knížek a také jednoduchý návod, jak si vyrobit svou vlastní.

zalozka

Rohová záložka do knížky je šikovné a hravé řešení

Ne, že by na běžných rovných záložkách bylo něco špatného, to rozhodně netvrdíme. Pokud ale již nějakou dobu čtete, mohly by vás již začít nudit. A v ten moment přichází na řadu rohové záložky do knížky. Ty jsou obvykle ve tvaru malé „čepičky“ z papíru nebo z látky, kterou upevníte na roh rozečtené stránky a získáte dokonalý přehled o tom, kterou kapitolou jste končili ve chvíli, kdy jste čtení museli přerušit. 

Tyto záložky si jednoduše za pár minut vytvoříte i svépomocí a díky tomu jim můžete dát přesně takový vzhled, jaký si přejete. Velmi populární jsou rohové záložky vystřižené a vybarvené do tvaru různých zvířátek, na kterých můžete zapracovat spolu s vašimi dětmi a trochu více je tím nalákat ke čtení.

Jak vyrobit záložku do knížky?

Chcete si záložku do knížky uzpůsobit podle svých představ a zároveň zabít trochu času při dlouhých chvílích? Skládaná záložka do knížky z papíru vám nezabere ani 5 minut a vaše knížky díky ní dostanou zcela originální vzhled, díky kterému se budete chtít ke knížce pořád vracet. Níže přinášíme návod, jak vyrobit skládanou záložku do knížky.

  1. Vyberte si papír o požadované barvě a vystřihněte z něj čtverec. Ten si následně položte na stůl tak, aby jeden roh směřoval nahoru a druhý směrem k vám. 
  2. Přiložte spodní roh kosočtverce na horní roh a párkrát přejeďte ohyb papíru rukou. 
  3. Chyťte pravý spodní roh obou vrstev papíru a přeložte jej až na špičku trojúhelníku. To samé opakujte i s levým rohem. V tuto chvíli vám pod rukama vznikne menší čtverec. 
  4. Přidržte si čtverec v polovině a přehněte jednu vrstvu papíru z pravé horní části směrem k dolnímu rohu čtverce. To samé opět opakujte i na druhé straně. 
  5. Roztáhněte tvar do stran, aby vám vznikl větší trojúhelník. Nyní přehněte jeho horní roh směrem ke středu jeho spodní strany a ohyb přejeďte prstem.
  6. Přehněte pravou spodní stranu směrem dovnitř a její horní část přečnívající přes vrstvy papíru založené v minulém kroku založte směrem dovnitř a opakujte i na levé straně. 
  7. Vaše skládaná rohová záložka je nyní hotová a můžete ji nasunout na jakoukoli rozečtenou knížku. 
  8. Pokud chcete, můžete si ji samozřejmě různě vybarvit, a posunout dojem z ní na úplně novou úroveň.
Výroba papírové záložky
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.