Jakou hodnotu a označení má mít poštovní známka na dopis

České poštovní známky

Jakou hodnotu a označení musí mít poštovní známka na dopis

S poštovními známkami coby dokladem o platbě za poštovní služby dnes pracuje výhradně Česká pošta, a to konkrétně v rámci své služby Obyčejné psaní. Jedná se prakticky o jedinou službu, u které není nutné vyplňovat žádný podací lístek ani údaje prostřednictvím webové aplikace České pošty. Stačí jej pouze správně nadepsat a předat na některé z poboček, případně vhodit do nejbližší k tomu určené schránky. Takové psaní je však třeba opatřit poštovní známkou o příslušné hodnotě, jež představuje jedinou platbu za tuto službu.

Níže jsme pro vás připravili informace o tom, jakou hodnotu by měla poštovní známka na dopis mít, jaké jsou typy poštovních známek a také jaké označení můžete na svém dopisu nalézt.

hodnota postovni znamky

Co je to obyčejné psaní?

Obyčejné psaní je službou České pošty určenou pro rozesílání dopisů, pohlednic či jiných písemností, které se nevyznačují žádnou výraznější materiální hodnotou. Stejně jako každá jiná zásilka musí i obyčejné psaní splňovat určité, předem dané podmínky. Konkrétně je nutné dodržet následující:

  • Váha: 2,5 g až 1 kg
  • Rozměry: 14 x 9 cm až 35,3 x 25 x 2 cm

Rozdílem oproti doporučenému dopisu není pouze fakt, že je nutné na něj nalepit patřičnou poštovní známku, ale také to, že pošta za jeho ztrátu, poškození či úbytek obsahu neodpovídá a jeho podání není nijak stvrzeno. Výrazně proto nedoporučujeme jej využívat například k odesílání cenin nebo peněz. 

Jakou hodnotu má mít poštovní známka na dopis?

Potřebná hodnota poštovní známky je dána tím, jakou váhu vaše psaní má a také vybraným způsobem dodání. Jestliže známka nalepená na dopise neodpovídá požadované službě, může se stát, že se vám dopis vrátí případně nikdy neopustí poštu.

Poštovní známky mohou být označeny buďto nominální hodnotou vyjádřenou v korunách nebo konkrétním písmenem. V současné době jsou již delší dobu v platnosti takzvané písmenové poštovní známky, na kterých není uvedena hodnota, ale pouze písmeno reprezentující požadovaný tarif dodání. Sekat se můžete se známkami označenými A, B, E a Z

Poštovní známka A

Poštovní známka A slouží pro odesílání standardních dopisů do 50 gramů váhy v prioritním režimu, tedy s doručením do 1 pracovního dne od podání. Tyto poštovní známky jsou prodávány za cenu 26 Kč (k červenci 2022) a kromě samotné známky je třeba na dopis nalepit ještě štítek D+1, který značí právě dodání do druhého pracovního dne. Tento štítek vám poskytne obsluha dané pobočky pošty.

Poštovní známka B

Poštovní známka typu B slouží pro takzvané ekonomické odeslání obyčejného psaní po České republice. I u ní platí, že maximální váha dopisu nesmí překročit 50 g. Cena této známky platná k červenci 2022 činí 19 Kč. U dopisů označených touto známkou je zaručeno dodání do 2 až 5 pracovních dnů od jejich podání. 

Poštovní známka E

Poštovní známka typu E je určena pro běžné dopisy do 50 g doručované v rámci Evropské unie. Tento typ známek je zpoplatněn částkou 39 Kč (červenec 2022). Dopisy označené známkou typem E jsou automaticky považovány za prioritní a jejich doručení by mělo proběhnout tak rychle, jak je to jen možné.

Poštovní známka Z

Poštovní známka typu Z se lepí na dopisy, jež jsou určeny k doručení mimo země EU. K červenci roku 2022 je možné tuto známku pořídit za 45 Kč. Stejně jako známky typu E jsou i známky Z automaticky považovány za prioritní a jejich doručení je tak prováděno okamžitě.

Známky s číselnou hodnotou

Známky s číselnou hodnotou samozřejmě existovat nepřestaly a využijete je především při odesílání balíků těžších než 50 g. Jejich cena začíná na 23 Kč pro ekonomické odeslání v rámci ČR. K dispozici jsou ale samozřejmě i dražší známky určené pro doručování rozměrnějších psaní do všech koutů světa. 

postovni znamky oznaceni
známky mívají různou číselnou hodnotu

Ceník poštovních známek pro obyčejné psaní

Jestliže si nevíte rady s tím, jaký typ či jakou hodnotu známky na Váš dopis použít, připravili jsme si pro vás zestručněný ceník (všechny ceny platné k červenci 2022), díky kterému bude výběr správné poštovní známky hračkou. Pro náhled do kompletního ceníku České pošty navštivte odkaz https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/282441/kompletni_cenik.pdf/528acb00-cbab-450e-8a94-90add1cf405b.

PoložkaCena
Obyčejné psaní do 50 g v rámci ČR (prioritní)26 Kč
Obyčejné psaní do 50 g v rámci ČR (ekonomické)19 Kč
Obyčejné psaní do 50 g v rámci EU39 Kč
Obyčejné psaní do 50 g do zemí mimo EU45 Kč
Obálka na obyčejné psaní 2 Kč
Obyčejné psaní do 500 g v rámci ČR (prioritní)34 Kč
Obyčejné psaní do 500 g v rámci ČR (ekonomické)27 Kč

Zdroj foto známek: Česká pošta

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.