Kaligrafická pera – jaké vybrat

Kaligrafická pera
Kaligrafická pera

Kaligrafické pero – které je nejlepší?

Ačkoli lze kaligrafické texty tvořit i pomocí obyčejného kuličkového pera nebo i propisky, jednou z hlavních pomůckou každého kaligrafa je vyjma papíru také kaligrafické pero. Tato speciální pera jsou speciálně upravená pro maximální pohodlí při jejich držení, a navíc disponují možností vyměňovat hroty, díky čemuž je možné tvořit kaligrafické texty za pomoci různě širokých tahů. Dnešní článek jsme věnovali právě různým kaligrafickým perům, povíme si o jejich výhodách oproti klasickým perům.

kaligraficke pero

Krátce o kaligrafii

Kaligrafie (nebo, chcete-li, krasopis) je velice starou technikou psaní datovanou až do staré Číny. Krasopis sloužil až do vynálezu knihtisku k přepisování náboženských textů, knih, ale také například k psaní dopisů. Od konce 15. století se začala kaligrafie přesunovat z funkční sféry na tu uměleckou a v dnešní době se pomocí ní tvoří hlavně loga a krátké ozdobné nápisy. Coby koníček se však stává stále populárnější a kaligrafická komunita se během posledních několika let velice rozšířila. 

Kaligrafické pero Herlitz – sada

Německá společnost Herlitz patří k tradičním výrobcům školních potřeb a papírenského zboží. Její historie sahá až do roku 1904 a za tu dobu si stihla vybudovat široké portfolio produktů a síť věrných zákazníků. Díky svým kvalitním výrobkům si zajistila místo také v dílnách kaligrafů. 

Herlitz prodává svá kaligrafická pera většinou v sadách zatavených v blistru. Samotné pero je vybaveno násadkou se třemi vyměnitelnými držáky s různou šířkou pro dosažení maximálního pohodlí při psaní. Každý držák je navíc vybaven jiným hrotem, přičemž dostupné jsou šířky 0,9 až 2,3 mm dle toho, jaké balení vyberete. 

Provedení pera

Kaligrafická pera Herlitz se prodávají v různých barvách: žlutá, modrá, černá, růžová či bílá. Díky tomu může i vaše pero perfektně padnout vašemu stylu. Pera jsou vybavena kovovým klipem pro snadné připnutí do pouzdra nebo sešitu. Všechna pera jsou v bombičkovém provedení, přičemž náhradní bombičky samozřejmě dostanete již v samotné sadě a můžete je snadno doplňovat. 

Hroty per Herlitz jsou vyrobeny z nerezové oceli, takže jsou poměrně pevné a nehrozí jejich koroze. Díky vysoké kvalitě použitých materiálů jsou kaligrafická pera Herlitz velmi odolná a super lehká, takže je psaní s nimi opravdu velmi příjemné.

Pilot Parallel Pen

Značka Pilot vznikla roku 1918 v japonském Tokiu a svůj sortiment zaměřuje prakticky výhradně na psací potřeby a pera. Jejich produktové řady zahrnují pera různých tvarů, velikostí a tlouštěk, ale také popisovače, tužky, zvýrazňovače a podobně. Není proto divu, že v jejich portfoliu naleznete jedno z vůbec nejlepších kaligrafických per na trhu ve své cenové kategorii. 

Provedení pera

Pilot Parallel Pen je vynikající kaligrafické plnící pero, jež v sobě snoubí všechno, co pro vaše kaligrafická díla potřebujete. Je dostupné v několika barevných provedeních, přičemž červené pero je široké 1,5 mm, oranžové 2,4 mm, zelené 3,8 mm a modré o šířce celých 6,0 mm. Pro maximální pohodlí při psaní jsou pera Pilot Parallel Pen vyrobena z extrémně lehkých materiálů. Zvláštností Pilot Parallel Pen je fakt, že jsou poměrně dlouhá, což ale usnadňuje psaní s různě širokými tahy. Když totiž chytíte pero výše, bude váš tak lehčí a výsledná linie jemnější, naopak pokud jej chytíte více u spodu, můžete pořádně přitlačit.

Samotné hroty pera jsou vyrobeny z nerezové oceli, takže se rozhodně nemusíte bát jejich zkorodování. Vynikající funkcí tohoto pera je také možnost regulovat tok inkoustu, což výrazně snižuje jeho spotřebu a s ní spojené doplňování či výměnu bombiček. Bombičky si můžete samozřejmě také přikoupit a mít tak vždy po ruce například několik rozdílných barev inkoustu.

Jednotlivá pera jsou dodávána v sadě s náhradními bombičkami, které můžete kdykoli vyměnit nebo doplnit. Najdete v ní také plastový adaptér pro čištění hrotu pera a konvertor pro nasávání inkoustu a jeho doplnění do pera.

Začátky s kaligrafickým perem 
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.