Kaligrafická písanka

Kaligrafie
Kaligrafie

Kaligrafická písanka

Kaligrafie (z řeckého „kallos“ (krása) a „grafos“ (psaní)) byla až do vynálezu knihtisku roku 1447 jediným možným způsobem pro zaznamenávání informací. Pomocí kaligrafie se ručně přepisovala obsáhlá díla, jako byly knihy, úřední listiny i nápisy na hrobkách či monumentech. V české psací písmo ve formě krasopisu pochází z 19. století a bylo na našich školách vyučováno dokonce až do roku 1932. Od té doby je kaligrafie výsadou spíše několika nadšenců, kteří pomocí ní vytváří umělecké texty, loga a podobné krátké texty. Nová obsáhlá díla psaná krasopisem byste dnes hledali jen těžko. Pokud vás však svět krasopisu láká stejně jako nás a chcete se v tomto důmyslném umění dále posunovat, pak rozhodně čtěte dál.

Jestliže totiž s kaligrafií teprve začínáte a přemýšlíte, co by vám pomohlo se v tomto umění zdokonalit, tento článek má všechny informace, které k tomu potřebujete. Věnovali jsme jej totiž celý kaligrafickým písankám pro začátečníky, díky kterým získáte patřičnou jistotu do ruky a vaše písmo bude krásnější než kdy dříve. 

Jak začít s krasopsaním?

Ačkoli se to tak na první pohled nemusí jevit, kaligrafie je poměrně složitým uměním, na jehož plné ovládnutí budete potřebovat nejen dostatek trpělivosti, ale také značnou dávku zručnosti a klidu v ruce. A kromě toho také správné vybavení. 

Co na kaligrafii potřebuji?

Příprava pomůcek a pracovního prostředí je první věcí, na kterou je třeba se před psaním zaměřit. Ze všeho nejdříve budete samozřejmě potřebovat papír nebo blok. Absolutně nejlepší variantou jsou bloky speciálně upravené na perokresbu, který mají pro tento účel bezkonkurenčně nejlepší vlastnosti.

Dalším potřebným vybavením je pravítko, jež slouží pro základní náčrt pomocných linek, jež vaše minimálně v samotných začátcích vedou a pomáhají vám jej udržet pěkně jednotné po celé délce vašeho nápisu. 

Dále potřebujete také kaligrafické pero a tužku. Ačkoli se dá umění kaligrafie naučit i s obyčejnými psacími potřebami, nikdy pomocí nich nedosáhnete tak perfektního výsledku, jaký se od kaligrafů očekává. U kaligrafických per si navíc můžete vybírat z celé plejády různých hrotů, které přinášejí různorodé výsledky. Můžete tak zvolit například pero s měkkým hrotem, jež po zatlačení tvoří silnou čáru a při mírném tahu pouze vlasovou linku. Vše se však odvíjí od toho, jak má váš nápis ve výsledku vypadat.

Místo pera můžete ale zvolit také akvarelové fixy, které jsou obvykle dodávány ve více barevných provedeních, takže můžete svému výtvoru dopřát zcela nový nádech. 

kaligrafické potřeby

K čemu je kaligrafická písanka?

písankách kaligrafie pro začátečníky tak najdete základní techniky kaligrafie, zjistíte, jak usazovat písmena a proniknete do tajů letteringu, naučíte se správně kaligraficky psát malá i velká písmena a získáte další užitečné vědomosti, díky kterým můžete objevit svůj vlastní styl a pustit se do kaligrafie naplno. 

Kaligrafické písanky však mohou pomoci i zkušenějším krasopiscům při rozepisování ruky či tréninku svého umění. Dobrým pomocníkem se mohou stát také při hledání inspirace, když vás zrovna paní múza obchází obloukem. 

Jak kaligrafická písanka vypadá?

Pamatujete si, jak vypadaly písanky ve školních lavicích, když jste se poprvé učili psát? Pokud ano, pak víte, jak kaligrafické písanky vypadají. Najdete v ní na linkách předepsané znaky a slova, v jejichž přepisování pokračujete na konec řádku a následně můžete zhodnotit, jak se vám při udržování tvaru dařilo. V některých písankách věnovaných absolutním začátečníkům dokonce znaky pouze obkreslujete, abyste si zvykli na držení kaligrafického pera.

Díky tomu si do paměti vryjete způsob, jakým se jednotlivé znaky zapisují, jaký mají přesah vzhledem k jednotlivým linkám a podobně. Zároveň se jedná o opravdu skvělé cvičení na rozepsání ruky či volbu správného hrotu kaligrafického pera. 

Kaligrafické písanky však nemusíte pořizovat pouze v již připravené formě, ale můžete si je také pořídit podobně jako e-book a celou písanku si vytisknout až doma. Rozhodně však doporučujeme zvolit místo běžného kancelářského papíru kvalitní kaligrafický papír, na který se mnohem lépe tvoří a písmena na něm více vynikají.

Kaligrafická písanka v PDF ke stažení zdarma

Ačkoli bývají prodávané písanky mnohem propracovanější, a nakonec po nich nejspíše přeci jen sáhnete, na internetu přesto najdete poměrně solidní množství kaligrafických písanek v PDF, které jsou vám k dispozici zcela zdarma a můžete se díky nim své dovednosti zdokonalovat a posunovat na nové úrovně.

Jestliže vám nevadí angličtina a anglické vysvětlivky jsou pro vás hračkou, můžete zkusit například stránku https://www.infobooks.org/free-pdf-books/art/calligraphy/, kde nenajdete pouze písanky v pravém slova smyslu, ale také různé pracovní sešity a učebnice, jež vám dopomohou k lepšímu pochopení kaligrafie a seznámí vás se vším, co o ní potřebujete vědět, a to zcela zdarma. Na českých webových stránkách je bohužel výběr písanek zdarma ke stažení poněkud omezenější a leckdy se musíte spokojit pouze s jednotlivými písankovými listy či šablonami.

Video návod jak začít s krasopsaním 
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version