Kaligrafické kurzy

Kaligrafie
Kaligrafie

Kaligrafické kurzy a vše, co jste o nich chtěli vědět

Kaligrafie neboli krasopsaní se v současnosti stává větší a větší zálibou. Jistě jste už někde viděli stylové nápisy, nadpisy nebo citáty. O vykreslování písmen a hraní s barvami jde právě v moderní kaligrafii a letteringu. Chtěli byste také tak krasopsát? Nebojte se, nakupte potřeby a můžete se vydat na cestu samouka. Nebo se porozhlédněte po kaligrafických kurzech!

Kurzy tradiční japonské a čínské kaligrafie

Kaligrafie pochází z jihovýchodní Asie, kde se zrodila společně s vývojem písma zhruba 6 000 let zpátky. Pro vyobrazování obrázkům podobným symbolům a písmen se používal inkoust a štětec. I dnes se s tímto typem kaligrafie můžete setkat. V Číně, Japonsku a Koreji je krasopis považován za druh umění a národního dědictví. 

Jestli vás láká Japonština a Čínština, nebo jen její znaky a kultura, pak pro vás jistě budou vhodné kurzy tradiční japonské a čínské kaligrafie. V těchto kurzech vás zkušení lektoři naučí používat štětec a inkoust, rozlišovat jedinečnost tvarů a vytvářet dokonalé a plynulé tahy. 

Kurzy moderní kaligrafie a letteringu

Nabídek na kurz moderní kaligrafie a letteringu najdete na internetu velké množství. Nejčastěji je pořádají lidé, kteří se mu již dlouhou dobu věnují a chtějí se o své znalosti a postřehy podělit s ostatními. Vypsané termíny i místo konání kurzů najdete na jejich internetových stránkách. Většinou jsou součástí stránek také blogy, kde se lektoři dělí o své know-how, radí s výběrem potřeb nebo propagují vlastní materiály k procvičování krasopísma.

Pokud se budete chtít přihlásit na některý z těchto kurzů, opět si rozmyslete, zda chcete jen samostatnou lekci nebo celý kurz, který bude obsahovat ucelenější výuku rozdělenou na více lekcí. Všechny kurzy nejsou jen pro začátečníky, ale také pro mírně pokročilé a pokročilé, aby se mohli stále více a více zdokonalovat. Pokud mezi ně zatím nepatříte, jistě se mezi ně brzy dostanete. Píli a čas na procvičování budete samozřejmě potřebovat i ke kurzu.

Ceny kurzů

Ceny jednotlivých lekcí se pohybují kolem 400 Kč až do 1 000 Kč. Hraje zde velkou roli, jak dlouho lekce trvají (každý lektor si určuje vlastní podmínky), takže někde jsou kurzy rozdělené do dvou lekcí po 120 minutách, jinde jeden kurz trvá čtyři hodiny. A někde vás čeká dlouhý kurz s mnoha lekcemi po sobotách nebo ve večerních hodinách.

Další faktor, který ovlivňuje cenu souvisí s tím, zda si pomůcky přinesete vlastní nebo jsou zahrnuté v ceně kurzu a dostanete je až na místě. To všechno se dočtete při objednávání konkrétního kurzu, kde by všechny organizační věci měly být jasně napsány. Pokud byste něčemu nerozuměli, nebojte se lektorovi napsat.

Na co se zaměřit při výběru kaligrafického kurzu

Než se pustíte do kaligrafického kurzu, je třeba si ujasnit několik věcí. 

  • Kolik času chci do kurzu investovat? Podle toho si vyberte vhodnou délku kurzu nebo samostatnou lekci. Počítejte také s časem, který strávíte nad procvičováním krasopsaní doma.
  • Kolik peněz chci do kurzu investovat? Ani tady se nevyhnete finanční stránce. Projděte si více nabídek kurzů a zkuste si je cenově srovnat. Hleďte přitom také na délku, kaligrafické potřeby zahrnuté v ceně a případně recenze od lidí, kteří si již kurzem prošli před vámi.
  • Jak daleko jsem ochoten za kurzem dojíždět? Pokud máte to štěstí, že se kurz koná ve městě, kde bydlíte, pak není co řešit. Pokud byste ale museli za kurzem přes půl republiky, zvažte, jestli nenajdete něco blíž, případně zda se vám výdaje za cestu skutečně vyplatí.
  • Jakou variantu kurzu potřebuji? Ujasněte si, zda jste naprostý nováček, začátečník, který už ví, do čeho jde, mírně pokročilý, nebo pokročilý krasopisec. Podle toho si vyberte náročnost kurzu. Také je dobré vědět, zda chci kompletní kurz o několika lekcích, nebo jenom jednorázovou lekcičku.

Výhody a nevýhody kaligrafických kurzů

VýhodyNevýhody
Setkáte se s dalšími lidmi, které se věnují stejné zálibě.Kvalitní kurz stojí peníze.
Získáte okamžitou zpětnou vazbu, radu a pomoc od lektora.Pravděpodobně se nevyhnete dojíždění.
Zkrátíte si čas samostudia, to hlavní vám všechno řekne lektor.
Skupinové kurzy kaligrafie vám mimo jiné umožní poznat také lidi s podobnými zájmy

Kaligrafické online kurzy zdarma

Pokud si věříte a necítíte potřebu mít k učení lektora, můžete vyzkoušet online kurz letteringu a kaligrafie zdarma. Na stránkách nadšenců do tohoto oboru často najdete tutoriály a návody, jak začít se svým prvním písmenem, co si na kaligrafii opatřit za pomůcky, apod. Objevit zde můžete také materiály ke stažení zdarma pro procvičování tahů, čar a písmen. 

Výuková videa na YouTube

Další formou kaligrafických kurzů online a zdarma jsou videonávody a tutorialy na YouTube. Najdete zde videa vedená ve formě kurzů a lekcí, která vám v začátcích jistě velmi pomohou. Pro samouky jsou tato videa k nezaplacení, protože to není jen číst a zkoušet, ale také vidět, jak to ten dotyčný dělá. Podívat se můžete například na 5 způsobů, jak rychle vylepšit nápis | Kaligrafické hacky: https://www.youtube.com/watch?v=gvLXI_KRZHc.

Proč se věnovat kaligrafii?

Moderní kaligrafie a lettering dává vzniknout moc hezkým dílkům. Jakmile si jednou krasopsaní osvojíte, můžete si ozdobit diáře, sešity nebo vytvářet originální přáníčka a pozvánky pro rodinu a blízké. 

Dalším důvodem, proč krasopsaní vyzkoušet, je relax. Při psaní se totiž musíte soustředit, takže díky tomu zapomenete na všechny starosti. To vás parádně zrelaxuje. Možná proto se v Číně kaligrafii věnuje  tolik lidí. Dokonce se říká, že se čínští kaligrafisté, kteří v dávných dobách zaznamenávali události, dožívali vysokého věku právě díky schopnosti hluboké koncentrace.

kaligrafické nápisy mohou ozvláštnit váš osobní deník nebo třeba fotoalbum

Jak začít s krasopísmem

Jak začít s krasopísmem
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version