Kaligrafické předlohy

kaligrafie
kaligrafie

Kaligrafické předlohy

Kaligrafie neboli krasopis se řadí mezi jeden z nejstarších způsobů zapisování informací na světě. U kaligrafického psaní se často setkáváme s tím, že samotný jedinečný prvek psaného znaku má přednost před čitelností textu, proto je velké množství starých knih i nápisů pro oko běžného člověka prakticky nečitelných. S nástupem knihtisku však kaligrafie začala pomalu ustupovat a v dnešní rovině se jedná čistě o výtvarné umění, se kterým se v běžně psaném textu prakticky nesetkáte. 

laligrafie predlohy
Kaligrafické předlohy

My ale samozřejmě víme, že kaligrafie stále pro nemalou skupinu lidí představuje velké lákadlo a rádi by s ní začali nebo se v ní zdokonalili. Právě těmto případům jsme zasvětili dnešní článek, ve kterém se dozvíte něco málo o základech kaligrafie a naleznete zde i několik tipů na kaligrafické předlohy, které jsou zdarma ke stažení. Jestliže se tedy chystáte poodhalit roušku tohoto téměř zapomenutého světa, rozhodně nepřestávejte číst.

Základy kaligrafie 

Jakmile máte vše potřebné a vytvořený dostatek prostoru na vaší pracovní stanici, můžete se začít rozepisovat. Nejdříve ze všeho si však pomocí pravítka narýsujte pomocné linky, kterých se budete při psaní držet. Obecně se dle velikosti písma rýsují celkem 4 linky, přičemž jedna určuje, kde leží spodní část písmen, druhá nad ní je pomocná a slouží k tomu, aby bylo dosaženo stejné velikosti všech malých písmen. Nad touto pomocnou linkou pak leží další linka, jež určuje, kam až sahá prodloužení písmen, jako je „h“, „l“, „d“ a podobně. 

Jestliže mají mít vaše znaky konkrétní sklon, je dobré načrtnout si i několik pomocných linek pod zvoleným úhlem, díky čemuž si zajistíte, že tento sklon udržíte až do konce celého nápisu. 

K rozepisování slouží právě kaligrafická tužka, pomocí níž si následně můžete rozhýbat ruku a případné nedostatky na papíře mazat. Díky ní je také jednodušší si následně zvyknout na samotné kaligrafické pero.

Během rozepisování se vždy nejdříve věnujte jednodušším tvarům, jako jsou čárky, křížky, kroužky, obloučky a podobně. To vám do ruky dodá potřebnou jistotu a klid a také si můžete dle představ upravit okolí pracovní stanice nebo usazení ruky na tužce.

tuzka
kaligrafická tužka

Kaligrafické předlohy ke stažení zdarma

Jestliže zrovna nejste políbeni múzou a prostě vás nenapadá nic, na čem byste si své nově nabyté schopnosti vyzkoušeli, můžete sáhnout po kaligrafických předlohách, kterých je po celém internetu obvykle velké množství a obvykle jsou navíc ke stažení zcela zdarma. 

Tyto předlohy obvykle podsunete pod váš papír, ze spodu prosvítíte, a nakonec v podstatě jen obkreslíte. Předlohy jsou vynikajícím nástrojem, pomocí kterého si můžete perfektně rozepsat ruku a získat požadované sebevědomí pro vlastní výtvory. Předlohu se samozřejmě můžete pokusit obkreslit i čistě podle pohledu na ni. Fantazii se v kaligrafii opravdu meze nekladou. 

Krásné kaligrafické předlohy ke stažení zdarma můžete najít například na webu Jdemetvorit.cz, případně se můžete nechat inspirovat povedenými šablonami na webu Krasopiska.cz.

Pomůže i kaligrafická krasopísanka

Kaligrafické písanky jsou určeny pro všechny, kteří se chtějí naučit krasopisu. Obvykle jsou zasvěceny především začínajícím a mírně pokročilým kaligrafům, jež ještě nemají v ruce potřebnou jistotu nebo si neví rady s tím, jak jednotlivé znaky patřičně zapisovat. 

Video – Pracovní sešit kaligrafie