Kaligrafie abeceda

kaligraficka abeceda
kaligraficka abeceda

Kaligrafie: abeceda

Zaujala vás tvorba stylových nápisů a dostali jste chuť se je naučit vytvářet také? Skvěle! Ale abyste dokázali vytvořit své první krasoslovo, budete muset postupovat krůček po krůčku tak, jako když se děti ve škole učí psát. Chce to pevné nervy, několik týdnů cvičení, ale výsledek bude opravdu stát za to.

caligraphy
kaligrafie zaujme na všech blahopřáních

Jak se naučit abecedu krasopsaní

Abyste se naučili psát krasopisem abecedu, budete potřebovat základní kaligrafické psací potřeby, trochu odvahy a hlavně obrovskou chuť pustit se do toho. Abyste se vyvarovali zklamání, nezačínejte psát rovnou celé věty. Nácvik musí probíhat postupně od základních tahů, přes jednotlivá písmena a jejich spojování do slov a následně do vět.

abeceda kaligrafie

Vyberte si styl

Hned na začátku se rozhodněte, jaký styl krasopsaní chcete vytvářet, proto od toho se bude odvíjet výběr správných psacích potřeb. Všechny styly ale mají jedno společné. Vyžadují čas a cvik. Podívejte se, na jaké styly se můžete vrhnout.

  • Moderní kaligrafie brush penem (brush lettering) je nejjednodušší a pro začátečníky nejvhodnější styl. Používá se k němu štětcový fix, který má ohebný měkký hrot podobný kulatému štětci. Tloušťku čáry ovlivňujete vyvíjeným tlakem na fix. Hodí se pro ozdobné nápisy, poskytne vám volnost při výběru stylů a pestrost písma.
  • Klasická kaligrafie dbá o co nejpřesnější napodobení předlohy. Používají se pro ni speciální pomůcky – pero a inkoust, někdy také brky nebo násadky a náhradní perka. Je náročná jak na naučení, tak i pro výběr těch správných potřeb.
  • Gotická kaligrafie se hodí při vytváření středověkých písem. Využívá se při ní fixů s plochými hroty.

Potřebné pomůcky 

I s obyčejnými pomůckami docílíte skvělých výsledků. Nepotřebujete tedy hned ty nejdražší. Vyberte si podle stylu, kterému se chcete věnovat; brush pen, pero nebo fix s plochým hrotem, a hurá do cvičení!

Na co byste měli psát? Ideálně na papír. Pro prodloužení životnosti kaligrafických fixů můžete zvolit hladký papír, ale to záleží čistě na vás. Existují také speciální bloky přímo pro kaligrafii, které jsou předem předlinkované. Pomocné linky vám pomohou při nácviku písmen, aby byla stejně velká a měla podobný sklon. Kromě linek se za stejným účelem vyrábějí také tečkované nebo kostičkované papíry. Hodně bude záležet na vás, s čím se vám bude dobře pracovat.

pero kaligrafie
kaligrafické pero s inkoustem dominují klasické kaligrafii

Začínáme s krasopísankami

Když prohledáte internet, zjistíte, že pomůcek pro naučení se abecedy, najdete víc než dost. Od volně dostupných listů k tisku po krasopísanky ke koupi. Právě tyto cvičebnice a krasopísanky jsou nejlepší způsob, jak začít s učením psaní abecedy krasopisem.

Začínat byste měli od nejjednodušších tahů a kliček, abyste si zvykly na držení fixu, střídání tlaku, který na něj budete vyvíjet i na sklon fixu vůči lince. Vše si postupně vysvětlíme.

Technika psaní

  • Pro správný úchop vezměte fix nebo pero mezi palec a ukazováček, podepřete prostředníčkem. Také byste měli brush pen držet výš, než jste zvyklí u běžných psacích potřeb.
  • Při psaní držte pero ve stejném úhlu. Čím větší úhel, tím větší bude kontrast mezi tlustou a silnou čarou.
  • Čáry veďte jistě a lehce. Netlačte. U štětcového popisovače přitlačte jen lehce, abyste zjistili, jak tlustou čáru po sobě zanechá. Postupně se naučíte tlak střídat.
  • Rytmus psaní si časem osvojíte, ze začátku se nebojte pracovat pomalu. Rychlejší tempo přijde s cvikem.
  • Pro dokonalé nápisy musí být mezery mezi písmeny (tzv. rozteč) stejné. Dávejte si pozor, aby se na sebe písmena nelepila, nebo naopak aby mezi nimi nebyly velké mezery. To by zkazilo výsledný dojem.
fixy kaligrafie
krasopis můžete trénovat každý den, snažte se, aby byla všechna písmenka hezky jednotná

Jak často trénovat krasopsaní

Naučit se krasopsaní může každý. Potřebujete jen čas a časté procvičování, abyste styl psaní dostali do ruky. Když budete poctivě cvičit krasopis každý den, za několik týdnů budete psát, jako když tiskne. Na počátku se vám bude zdát, že je nemožné se to naučit. Nenechte se odradit, skutečně jde jen o cvik.

Krasopísanky, sešity, bloky

Krasopísanky mají z úkol naučit vás základní tahy a kličky, potom jednotlivá písmena a jejich propojování ve slova. U abecedy tu najdete u vzorových písmen šipky a čísla, která vám napoví, v jakém pořadí provádět tahy i směr, kterým je máte vést.

Když získáte jistotu v psaní písmen, můžete je procvičovat, vypilovávat nebo proměňovat ve vlastní styl. K tomu se hodí pomůcky jako sešity s pomocnými linkami, tečkami nebo čtverečky, díky kterým budou vaše písmena stejně velká, nakloněná a dotažená. Pomocné linky si můžete udělat také sami. Až budete vytvářet své první krasopisné slovo, můžete si na papír načrtnout linky obyčejnou tužkou, aby se vám vytvářené písmo lépe kontrolovalo.

Kde hledat inspiraci a další styly?

Inspirace je všude kolem vás. Podívejte se na Pinterest nebo YouTube, kde dokonce najdete videonávody, jak se naučit konkrétní styl písma. Pro vytvoření vlastního stylu krasopsaní si můžete upravit již existující styl tak, aby vám lépe vyhovoval. Nebo si hrajte, zkoušejte a experimentujte. Třeba přijdete s úplně novým!

Pokud teprve začínáte, nezkoušejte napodobovat rovnou hotová slova a věty, výsledek nebude stejný, jen si zbytečně snížíte sebevědomí. 

Knihy o krasopsaní

I o krasopsaní vzniklo mnoho odborné literatury. Většina těchto knih vás seznámí s historií oboru, s technikou psaní a výběrem vhodných pomůcek. Cvičit musíte nakonec ale stejně sami, takže kniha se vám bude hodit spíš jen jako doplněk. Rozhodně není nutností, protože všechny potřebné informace posbíráte po internetu a ze stránek dalších nadšenců do kaligrafie, kteří jsou v oboru dále než vy.

Kurzy krasopsaní

Když už je řeč o lidech, kteří jsou v krasopsaní dále než vy, tito lidé bývají ve svém oboru mistři. Pokud byste se s krasopsaním trápili a potřebovali milé vedení, jistě najdete stránky, kde tito lidé nabízejí kurzy krasopsaní. Můžete si nějaký zaplatit, opět ale počítejte s tím, že bez pravidelného procvičování z vás žádný kurz ze dne na den krasopisce neudělá. Pomůže vám ale odstranit problémy, se kterými se potýkáte a poskytne vám cenné rady a tipy, jak na to.

Kaligrafická abeceda

Kaligrafická abeceda
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.