Kde koupit poštovní známky

prodej postovnich znamek
prodej postovnich znamek

Kde koupit poštovní známky

I když by se mohlo zdát, že jsou pohlednice a jiná psaní a s nimi spojené známky na ústupu, stále se najdou nadšenci, kteří nedají na rukou psaný dopis nebo pohlednici z výletu dopustit. Aby bylo možné tuto zdravici poslat svým blízkým, je potřeba ji opatřit poštovní známkou s příslušnou hodnotou, která slouží jako platba za poštovní služby. Poštovní známky se v současné době využívají výhradně pro službu Obyčejné psaní, jež se nachází v portfoliu České pošty.

Jestliže se i vy chystáte poslat pohlednici z cest nebo přání svým nejbližším formou dopisu a váháte, kde poštovní známku koupit, připravili jsme si pro vás seznam míst, v rámci nichž je možné potřebné poštovní známky nakoupit.

Kde se prodávají poštovní známky?

Automat na poštovní známky

Nejdříve se pojďme podívat na způsob nákupu poštovních známek, jež dnes již patří minulosti. Jedná se o takzvané známkové automaty, které na vybraných poštách sloužily k prodeji známek. Tyto automaty z Francie fungovaly od 5.3.2000 do 17.12.2020. Automaty byly staženy z provozu především díky tomu, že se časem výrazně opotřebovávaly a na trhu byl ohromný nedostatek jejich náhradních dílů, nebylo tedy možné je řádně opravit a zajistit tak správné fungování. 

Automatové poštovní známky se od těch běžných lehce lišily a celkem jich byly vydány 4 emise s vyobrazením významných míst v rámci České republiky. Konkrétně se jednalo o hrady a zámky:

  • Veveří
  • Zvíkov
  • Jindřichův Hradec
  • Průhonice

Všechny tyto známky zůstávají v platnosti do dnešní doby, ačkoli jejich hodnota již ceně poštovních služeb ve většině neodpovídá a je třeba je případně nakombinovat. Všechny nominální hodnoty, které měly automatové známky České republiky, si můžete prohlédnout na následujícím odkaze: https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/527185/ATM_prehled-nominale.xls/eb46547b-4095-6a85-d7f6-bfe82f85685d

Trafiky a novinové stánky

Prodej poštovních známek dříve probíhal také ve všech trafikách nebo v některých novinových stáncích. S tím, jak technologie vytlačily zasílání dopisů a pohledů, přestaly i trafiky ve velkém nabízet poštovní známky a dnes je seženete již pouze v několika vybraných. Samotné pohledy a obálky ve většině trafik však stále pořídíte. 

Pobočky České pošty 

Poštovní známky jsou samozřejmě dostupné na všech pobočkách České pošty. Obvykle zde bývají k dispozici jak běžné písmenové známky určené pro obyčejná psaní do 50 g, tak i známky s nominální hodnotou vyjádřenou v korunách, jež se používají v případě, že váš dopis výše zmíněnou váhu přesahuje. Obsluha pobočky vám navíc může poradit s tím, jakou známku na dopis nalepit, případně nabídnou i další doplňkový prodej.

Výhodou nákupu u České pošty tedy je, že na přepážce najdete rovnou vše pohromadě – obálku a pohlednici či dopisní papír tak nemusíte kupovat jinde.

Internetové obchody a e-shop České pošty

Nejpestřejší výběr poštovních známek naleznete na různých internetových obchodech nebo přímo na oficiálním e-shopu České pošty, jenž naleznete na tomto odkaze: https://www.postaonline.cz/eshopfilatelie/listProducts.html. Zde si můžete vybrat známky nejen podle náhledů, ale také je vyhledat například podle jejich katalogového čísla nebo roku vydání. 

Na internetových obchodech navíc najdete i sběratelské známky, jež již nejsou určeny pro lepení na dopisy, ale spíše pro začlenění do alb a doplnění vašich sbírek. Jestliže chcete do sbírky získat nějakou vzácnější známku, můžete zase využít různých aukčních stránek nebo individuálních prodejců. 

Známky české republiky do sbírky (zdroj: česká pošta, s.p.)

Na obrázku vidíte příklady poštovních známek platných v roce 2022 (zdroj: https://www.ceskaposta.cz/) :

Horní levý roh – Známka o nominální hodnotě 19 Kč s Milošem Formanem vydaná 16.2.2022

Horní pravý roh – Známka typu E k příležitosti předsednictví ČR v EU vydaná 15.6.2022

Spodní levý roh – Známka typu A s Krtečkem vydaná v roce 2014

Spodní pravý roh – Známka typu B se Schwarzenberským plavebním kanálem vydaná 6.4.2022

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version