Malování na kameny

Malování na kameny
Malování na kameny

Malování na kameny patří k velmi oblíbeným výtvarným činnostem. I když to tak může vypadat, nejde o horkou novinku. Na kameny se maluje už od pravěku, jak dokazují jeskyní malby, které vyobrazovaly výjevy z běžného života našich předků.

Putovní kamínky

V současnosti je velkým hitem malování na kamínky, které pak odnesete na jiné místo, kde druhým mohou dělat radost. Vše začíná výběrem správného kamínku, pak si zvolíte techniku, kterou kamínek nazdobíte, a pošlete ho dál. Původní záměr kamínků byl dělat ostatním hezčí den. Na začátku je radost z tvoření – malování kamínku, a následně radost z toho, že ho pošlete dál. Šťastný nálezce krásně pomalovaný kamínek ocení. Jednou vy malujete kamínek pro někoho, podruhé jste šťastným nálezcem vy.

Kde najít kamínky na malování?

Prvním krokem je najít a vybrat ty správné kamínky. Najdete je v přírodě u potůčků, u cest, kdekoliv u vody. Hledejte primárně takové, na které se bude dobře malovat. Hladké, zaoblené, s jednou větší plochou stranou, kde vynikne zajímavý motiv. Pro začátek je vhodné zvolit větší kámen, na který se bude lépe malovat.  Tvary kamínků často samy napoví, jaký obrázek by na nich vynikl– některé připomínají srdíčko, jiné zvířátko, ale fantazii se meze nekladou. Pokud nemáte to štěstí a do přírody se jen tak nedostanete, dají se kamínky sehnat i v hobby marketech nebo ve zverimexu.

Čím malovat na kameny?  

Je více technik, které se dají u malování na kameny použít. Před použitím jakékoliv z nich je nutné kamínky důkladně očistit a usušit. Můžete je i odmastit technickým lihem, nebo vydrhnout v teplé vodě s mýdlem. Kamínky, které nemají ideální tvar, se dají zbrousit bruskou. Jakmile máte vyčištěné a suché kamínky, přichází na řadu podklad. Může jít o vodou ředitelné barvy. Disperzní (bílou nebo tónovací barvu nanesete na kamínek. Na bílé vyniknou všechny další motivy nejlépe, proto se na podklad skvěle hodí. Pak budete potřebovat akrylové barvy a štětce různých velikostí, akrylový lak, tužku nebo permanentní fix na předkreslení motivu, pěnové houbičky a malou paletu. Pro začátek se vám může hodit například sada Artlover Malování na kameny, kde najdete vše potřebné pro namalování vašeho prvního kamínku.

Po podkladu přichází ta těžší část

Jakmile máte na kamínku podklad, přichází ta těžší část. Ještě, než se pustíte do vytváření vlastního motivu, projděte si malování na kameny – galerie obrázků, abyste získali představu, co jde na kamínek namalovat. Například Pinterest nabízí rozsáhlou škálu inspirace. Plocha není tak velká, aby umožnila rozsáhlejší umělecká díla, ale jakmile budete vytvářet svůj desátý kamínek, už si budete moct dovolit víc experimentovat. Na zaschlý podklad si předkreslete motiv. Jako začátečníci můžete buď tužkou, ale pokud si troufáte, vyzkoušejte i permanentní fix. Pak se již můžete pustit do malování akrylovými barvami a vyzkoušet si namalovat vybraný motiv.

Návod jak malovat na kamínky

Nezapomeňte na ochranný nátěr

Aby akrylové barvy na kamínku lépe držely, je potřeba barvu zafixovat. K tomu můžete využít matný akrylový lak, který se nanáší buď napřímo štětcem, nebo ho lze koupit ve spreji.

Teddies Malování na kameny

Kamínky se dají zdobit různými způsoby. Z kreativních sad můžete vyzkoušet například Teddies Malování na kameny, kde kromě klasických kamenů na malování najdete i ty, které svítí ve tmě. Kromě barev v sadě najdete i samolepky, pohyblivé oči a stojánky pro malování kamenů. Tato sada bude bavit hlavně nejmenší a skvěle se hodí na jejich první pokusy.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.