Nápady na adventní věnce – tradiční i netradiční výroby

adventni věnec
adventni věnec

Ve střední Evropě adventní věnce neodmyslitelně patří k vánočním dekoracím, a přinejmenším v Česku není domácnosti, kde by během tohoto svátečního období chyběl. Vyrobte si svůj vlastní, zcela originální adventní věnec. Inspirujte se klasikou i zcela netradičními variantami.

Advent je pro křesťany začátkem liturgického roku a charakterizuje ho očekávání a oslava narození Ježíše Krista, které spadá na 24. prosince – adventní věnec je tedy odpočtem pro tuto událost. Původně se ani nepokládal na stůl, ani neupevňoval na dveře, ale zavěšoval se pomocí čtyř barevných stuh ke stropu. Dnes stuhy vystřídaly svíce. Ať už pro vás má adventní věnec hlubší význam či nikoli, zajisté jde o běžnou součást vánoční dekorace. Podívejme se tedy na výrobu hned několika modelů…

Co použít na adventní věnec

Podle tradice by tělo věnce mělo být z jehličí, neboť svou trvanlivostí a dlouhodobým svěžím vzhledem ikonizuje věčný život. Ale i bez ohledu na tuto alegorii se po vhodných materiálech na výrobu můžete podívat kdekoli kolem sebe, především v přírodě. Příroda, obzvláště les, naskýtá nepřebernou škálu možností.

Udělejte si procházku pod vysoké koruny jehličnanů a nasbírejte si takové chvojí, které ladí s druhem vašeho vánočního stromku, šišky, listí, větvičky, žaludy, kaštany, šípky, jeřabiny, bukvice, nebo třeba i stromovou kůru. Tu ale nebudete loupat z živých stromů, dívejte se po zemi. Vše záleží na konceptu plánovaného adventního věnce. Inspirovat se můžete níže.

Jak vyrobit adventní věnec z jehličí

Věnec z chvojí je nesmrtelná klasika, kterou nemůžete nic zkazit. K výrobě budete potřebovat jehličí z jedle, smrku, zeravu nebo tisu (z těchto stromů totiž jehlice opadávají pomalu), svíčky a kalíšky pod ně, korpus, drát, tavnou pistoli a něco na dozdobení.

Postup výroby je velice jednoduchý – nastříhané větve z jehličnanů přiložíte na polystyrenový korpus a omotáte vázacím drátem nenápadné barvy, tak, aby ve větší či menší míře přetrval tvar kruhu. Pokud konečky větví příliš přesahují, můžete je zastřihnout. Nakonec dozdobíte, upevníte kalíšky, na kalíšky svíčky, a máte hotový věnec.

Jak vyrobit adventní věnec bez korpusu

Pokud nemáte při ruce korpus a už nemáte čas na jeho nákup, nevadí, dokážete si poradit i bez něj. Korpus dokážete vyrobit i sami, z proutí nebo slámy. Také jej můžete vynechat úplně a namísto typického kruhového věnce svíčky spolu s dekorací pouze rozmístit na vhodný talíř nebo tác. Ještě lépe bude vypadat, pakliže kalíšky se svíčkami připevníte na očištěné prkénko nebo laťku. Další možností je upevnit svíčky a dekoraci na dřevěné kolečko – buď plné, nebo s vyvrtaným středem, což polystyrenový korpus zcela nahradí. Experimentovat můžete i s dekorativními květináči nebo sklenicemi, kdy do každé nádoby umístíte jednu svíčku a nádoby vhodně naaranžujete…

Jak vyrobit adventní věnec bez jehličí

Pokud si trváte na kruhovém tvaru, ale zároveň letos chcete mít věnec netradiční, vyberete si jiný materiál, než jehličí. Vhodnou volbou jsou třeba šišky nebo proutí. Stejně tak můžete korpus omotat barevnou stuhou, nití nebo barevnou látkou, která bude příjemně kontrastovat s decentní přírodní dekorací na povrchu.

Jak vyrobit adventní věnec z šišek

Jistě není třeba psát, co je u tohoto věnce hlavním stavebním materiálem. Zato je třeba poznamenat, že byste si jej měli opatřit již v létě, kdy jsou spadané šišky rozvité a suché. Při sběru v zimě by vás čekalo ještě jejich dosušování. Zkuste najít borové šišky, použít ale můžete jakékoli, které naleznete.

Tak jako u věnce z chvojí je výroba věnce prostá jakýchkoli komplikací – jednoduše šišky tavnou pistolí nalepíte těsně vedle sebe na korpus, dozdobíte svíčkami a jinou dekorací podle svého vkusu, a máte hotovo.

Jak vyrobit adventní věnec z proutí

Věnec z proutí mezi lidmi začíná být čím dál víc oblíbený, navíc jde o jakýsi letmý návrat do minulosti. Výhodou je, že takový věnec vám neopadá a dá se použít i příští léta. Použít můžete proutí vrbové, s nímž se vám bude pracovat nejlépe, z vinné révy, lísky nebo ovocných stromů.

Jak vyrobit adventní věnec na dveře

Domácí adventní věnec na dveře můžete vyrobit z odolných materiálů, které přetrvají i za deště, sněhu, větru a chladu. Vybírejte tedy mezi přírodními materiály a vyhněte se dekoracím, jež by zdejší klima esteticky znehodnotilo. Tím se opět vracíme k jehličí, šiškám, proutí a stromové kůře. Zároveň na věnec namísto svíček upevněte třeba sušené pomeranče nebo jinou působivou dekoraci.

Adventní věnec z papíru

Pokud máte vchodové dveře kryté stříškou a přitom vás baví práce s papírem, můžete se pustit i do jednoduchého věnce z papíru. Budete potřebovat oboustranný balicí papír, karton, který poslouží jako podklad, tavnou pistoli, izolepu a dekoraci.

Barevný papír nařežte na pásky různé délky a tloušťky, například na délku 15 a 25 cm. Z těch vytvořte kornouty. Konce přelepte izolepou, aby držely tvar.

Z tvrdého kartonu vyřízněte kruh a do jeho středu si vyznačte kružnici. Rovnou si udělejte i otvor, kterým protáhnete očko na zavěšení. Pak tavnou pistolí začněte lepit jednotlivé kornouty, přičemž budete střídat menší a větší. Nakonec přidejte dekoraci a máte hotovo.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.