Návod na vlastní kolo štěstí

vlastní kolo štěstí
vlastní kolo štěstí

Kolo štěstí může posloužit k řadě zábavných her pro celou rodinu nebo vaše přátele. K jeho výrobě budete potřebovat jen pár komponentů.

Jak vyrobit kolo štěstí z kartonu?

Na kolo štěstí z kartonu využijete kousek kartonu, který na sobě nebude mít zbytky lepicí pásky, žádné ohyby nebo poškozené části. Na něj narýsujete kruh o průměru 50 cm a více.

Z dalšího kusu kartonu vystřihnete základnu a zadní stranu za kruh. Zadní strana bude mít tvar čtverce a jeho stěny budou minimálně o 10 cm větší, než je průměr kola. V případě kruhu o průměru 50 cm by tedy strany čtverce měly mít alespoň 60 cm.

Z odstřižků kartonu pak vystřihnete dva trojúhelníky, které budou sloužit jako opěrné body pro papírovou nohu, aby karton držel v požadovaném tvaru. Do středu kartonového kruhu vyříznete kruhový otvor, totéž uděláte u kartonového čtverce.

V dalším kroku vše namalujete, na to se ale podíváme později.

Po namalování do obou otvorů zasunete dřevěnou kulatinu tak, aby z ní vzadu vystupoval alespoň centimetr, a přilepíte ji tavnou pistolí. Z kartonu vystřihnete kolečko o trochu většího průměru, než je otvor v kruhu, a pomocí tavné pistole ho přilepte na přední část kulatiny tak, aby kolo drželo v dřevěné části, a zároveň se mohlo volně otáčet.

Jak vyrobit kolo štěstí ze dřeva?

Výroba dřevěného kola štěstí probíhá stejně jako u toho kartonového, jen vyměníte dřevo za karton. Dá to ale více práce. Budete potřebovat pilu, pečlivěji měřit, a nakonec samozřejmě vše co nejlépe obrousit, aby si někdo z uživatelů kola do kůže nezadrhl třísku.

Na výrobu samotného otáčecího kola budete potřebovat lehký materiál. Doporučuji jej buď opět vyrobit z kartonu, nebo si dát tu práci a pomocí truhlářského nářadí vyrobit souměrný kruh z překližky.

Jak namalovat kolo štěstí?

Základnu kola štěstí můžete namalovat jakýmkoli druhem barvy. U kartonu můžete použít ty levnější, třeba i obyčejné temperové, u dřeva raději použijte barvy akrylové, barevné i čiré laky na dřevo určené, nebo univerzální barvu ve spreji. Nic vám nebrání si s vizualizací vyhrát a využít vícero barev nebo udělat základnu pruhovanou.

Kruhovou část rozdělte pomocí úhloměru na jednotlivé díly. Každý díl vymalujte jinou barvou. Jakmile barva zaschne, můžete do nich vymalovat čísla, slova, znaky, podle vlastního uvážení a hry.

Jak využít kolo štěstí

Kolo štěstí se dá využít k mnoha rozličným hrám. Jistě potěší vaše děti, můžete si ale zahrát nějakou vtipnou hru i s vašimi přáteli během večírku…

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.