Odhadce poštovních známek
Obsah článku
Poštovní známky nemusí být pouze dokladem o zaplacení poštovních služeb při posílání pohledů nebo klasických dopisů, dlouhá léta se totiž řadí mezi oblíbená sběratelská odvětví. Neexistuje snad nikdo, kdo by neznal alespoň jednoho člověka, jež vlastní minimálně jedno album se známkami nebo archivních pár kousků po dědečkovi nebo tatínkovi.
Pokud se i u vás doma nějaká ta alba nebo pár starších kousků našlo a vy toužíte po tom zjistit, jestli mají nějakou cenu, připravili jsme pro vás tento článek, který vám pomůže s hledáním profesionálního odhadce poštovních známek. Ten vám pomůže určit, jakou, a zdali vůbec má vaše sbírka nebo jednotlivá známka cenu.

Jak se známky hodnotí?
Pro hodnocení poštovních známek existuje několik základních kritérií. Ve své podstatě se jedná především o tři základní: katalogizace, jakost a vzácnost. Pojďme se na ně podívat blíže.
Katalogizace
Katalogizací se rozumí patřičné popsání všech známek ve sbírce. Jestliže ke každé známce máte dokument, na němž je ověřeno její získání, známá historie a vady, bude mít taková známka mnohem větší hodnotu než známka, kterou jen tak někde najdete. Součástí katalogových listů bývá obvykle také fotografie známky a po posouzení ceny také znalecká značka nebo garanční certifikát.
Jakost
Jakost představuje stav a kvalitu poštovních známek. Tento parametr má rovněž významný vliv na cenu a platí zde, že čím lepší je stav známky, tím vyšší je prodejní cena a zájem sběratelů. Známky se dle jakosti dělí a označují následujícím způsobem a symboly:
- ** – toto označení představuje známku s nepoškozeným zoubkováním, lepem a obrázkem v perfektním stavu, jež nebyla nikdy použita pro poštovní účely,
- * – zde se jedná o známku s poškozením v místě lepu,
- ☉ – takto označená známka prošla poštovním procesem, takže je obvykle silně opotřebovaná.
Vzácnost
Každý jistě ví, že čím méně se konkrétních známek vyrobilo a koluje jich na filatelistickém trhu, tím vyšší bývá jejich cena. Extrémně vzácné a ceněné jsou například známky, na nichž je patrná chyba v tisku nebo byly vytištěny ve speciální limitované edici.
Svou roli však hraje také stáří známek, přičemž známky vydávané v poválečném období obecně nedisponují zrovna vysokou cenu, jelikož jejich výroba byla masová a na trhu se jich vyskytovalo velké množství. Historické kousky v perfektním stavu však mohou mít obrovskou hodnotu.
Kde si můžu nechat ověřit hodnotu svých známek?
Osobní předání odhadci
Absolutně nejlepším způsobem, jak si nechat ocenit poštovní známky, je zanést je k odbornému odhadci, jež patřičně posoudí všechny výše zmíněné body i další náležitosti známky. Tyto odborníky nejčastěji naleznete na filatelistických akcích či veletrzích, které se konají po celé České republice.
Jednou takovou akcí je například největší sběratelský veletrh ve střední a východní Evropě s názvem Sběratel. Vše o něm se dozvíte na oficiálních stránkách akce https://www.sberatel.info/veletrh-sberatel/. Jiná setkání zaměřená přímo na filatelii, na nichž se často schází také odborníci z řad odhadců, pořádá Svaz českých filatelistů, přičemž informace o nich naleznete na odkaze http://www.informace-scf.cz/kalendar_akci/kalendar_akci.htm.
V neposlední řadě můžete najít odborného odhadce poštovních známek prostřednictvím internetu a domluvit se s ním na schůzce.
Ceny za odborné posouzení známek se liší v závislosti na daném odborníkovi a je nutné je konzultovat dopředu. Obvykle se však jedná o nějaké procento z ceny posuzované známky, přičemž nejčastěji se rozmezí pohybuje od 5-10 % v závislosti na výstupu po ověření.
Odeslání odhadci
Jestliže nemáte možnost navštívit některou z filatelistických akcí a ve vašem okolí se nenachází ani žádný odborný odhadce, můžete s některým domluvit a poštovní známky mu zaslat na jím stanovenou adresu.
Poštovní známky vždy zasílejte prostřednictvím služby Cenné psaní od České pošty v patřičné bezpečnostní obálce. Domníváte-li se, že mají známky vyšší hodnotu, než je běžné pojištění služby, nezapomeňte je také připojistit alespoň na katalogovou cenu. Výrazně doporučujeme si je před jejich odesláním z obou stran vyfotit.
Ověření ceny v katalogu
Pokud jste si například jisti, že vaše známka nemá přílišnou hodnotu, ale přesto byste rádi věděli, vás však zvědavost nutí zjistit jejich cenu, můžete si ji vyhledat v celé řadě filatelistických katalogů, které jsou běžně dostupné buďto na internetu nebo v tištěné formě v mnoha knihkupectvích.
V internetových katalozích většinou naleznete všechna období známek na jednom místě, avšak u tištěných katalogů si dejte pozor, abyste známku správně zařadili a vybrali tak katalog určený pro patřičné období. Internetové katalogy naleznete například na stránkách https://www.worldphilately.com/ nebo https://www.filaso.cz/katalog-cr.php. Většina katalogů vyžaduje pro jejich úplnou funkci registraci a přihlášení. Některé jejich služby mohou být dokonce zpoplatněny.
Doklad o ověření známky
Když už je cena vaší známky ověřena, není od věci nechat si odborníkem vystavit garanční certifikát nebo alespoň udělit znaleckou značku. Takovýto doklad o odhadu ceny ohromně pomůže s jejím přímým prodejem nebo při zařazení například do aukce.
Druh vystaveného dokladu ovlivňuje cenu samotného posudku, přičemž znalecká značka bývá výrazně levnější než garanční certifikát. Garanční certifikát však obsahuje větší množství informací, a zvláště pak u dražších známek je prakticky nutností.
Zanechte odpověď
Zobrazit komentáře