Pexeso Hrady a zámky

Pexeso
pexeso

Pexeso: Hrady a zámky

Naučte děti poznávat české hrady a zámky hravou formou. Využijte k tomu pexeso.

Proč by děti měly znát české hrady a zámky

Hrady a zámky patří do našeho kulturního dědictví. Každý člověk by měl mít alespoň základní povědomí o památkách a historii své země. Znalosti o nejznámějších hradech a zámcích patří do všeobecného vzdělání. Získané znalosti se jim budou hodit i ve škole v hodinách dějepisu a zeměpisu.

Učení hrou

Aby děti získaly povědomí o hradech a zámcích a věděly, jak vypadají, využijte pexeso s českými hrady a zámky. Hravou formou se děti učí nejlépe. Můžete si u toho klidně říct i nějakou zajímavost o daném hradu nebo zámku. Nejvíc děti uchvátíte třeba pověstmi o strašidlech nebo informací o tom, v které pohádce mohly hrad či zámek vidět. Třeba se z toho vyvine námět na výlet o dovolené.

Pro jaký věk je pexeso určeno

Jednoduché pexeso (obrázky o pěti až šesti dvojicích) zvládnete naučit už tříleté dítě. O rok starší dítě zvládne i velké pexeso s obrázky, které jsou mu blízké nebo ho baví. Pexeso hrady a zámky je svými obrázky určeno spíše pro starší děti školou povinné. Ty z něj totiž vytěží maximum. Zahrát si ale mohou i dospělí. (Rodiče musí povinně hrát s dětmi a být zdrojem informací.) Schválně, jestli dokážete poznat všechny české hrady a zámky. Klidně do hry zapojte také prarodiče, vrchní věk pro hraní pexesa není omezen. Navíc jsou  paměťové hry přínosem pro zdraví – skvěle procvičí mozek.

Pexeso-České hrady a zámky

Pamatujete si ještě pravidla?

Pokud jste pexeso hráli naposled jako děti a nyní přemýšlíte nad pravidly, v rychlosti vám je zopakujeme. 

  • Rozdejte všechny kartičky obrázky dolů.
  • Hráči se střídají, jeden po druhém otáčí vždy dvě kartičky.
  • Hráč, který má kartičky stejné, si pár vezme a smí hrát znovu. Pokud znovu najde shodný pár, pokračuje ve hře, dokud nenarazí na odlišné obrázky.
  • Hráč, který otočí dva odlišné obrázky si nic nebere, otočí je opět obrázkem dolů, přičemž je nechává na místě, kde je našel. Ve hře pokračuje další hráč, který je na řadě.
  • Hra končí, když dojde pexeso.
  • Vítězí hráč, který má nejvíce nasbíraných párů obrázků.
Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.