Pigmentové inkousty

Pigmentové inkousty
Pigmentové inkousty

Inkoust není jen barvivo, které se používá do inkoustové tiskárny. Pigmentový inkoust je směs pigmentu, pryskyřice, vody a dalších přísad. Obsahuje nerozpustné částice, které zůstávají na povrchu papíru – to je také to, co ho odlišuje od běžného inkoustu. V papírovém tvoření ho využijete v podobě inkoustových lahviček nebo inkoustových polštářků.

Pigmentový inkoust v lahvi

Inkoust využijete ve scrapbookingu, cardmakingu, nebo i při práci s polymerovými hmotami. S inkousty v lahvičkách se pracuje dobře, potřebujete k nim pouze nanášecí houbičky. Inkoust nakapete na houbičku a můžete rovnou nanášet.

Inkoustové polštářky

Inkoustové polštářky se také dají používat na více způsobů. Můžete zakoupit jednobarevné, nebo jak sadu odstínů. Vybírat se dá z mnoha tvarů a velikostí. Stejně jako v předchozím případě budete potřebovat nanášecí houbičku, nebo je můžete použít v kombinaci s razítky.

Jak funguje pigmentový inkoust?

S inkoustem se naučíte pracovat rychle. Ten v lahvi stačí nakapat na houbičku, a můžete ji použít jako razítko, případně jen lehce inkoustem přetřít (patinovat) váš výtvor. Inkoustové polštářky se používají stejně. Razítko jednoduše přetřete inkoustovým polštářkem a rovnou tisknete. Měli byste mít po ruce vždy náhradní nanášecí houbičky, a hodit se bude i oživovač inkoustových polštářků.  Ten nastříkáte rozprašovačem na vysychající polštářek a díky tomu barva nevyschne tak rychle.

Permanentní inkoust

Permanentní inkoust se vyznačuje tím, že jsou voděodolný a vhodný především na razítkování kontur. Dá se používat na různé povrchy, jako je papír, dřevo, kov nebo porcelán. Můžete ho využít i na akvarelové techniky, a nemusíte se bát, že by se rozmazal. Pro tvorbu se vám budou hodit i jiné typy inkoustů, a je jen na vás, zda vám budou vyhovovat olejové inkousty, inkousty na bázi vody, nebo třeba inkousty na bázi rozpouštědel. Inkousty na bázi vody jsou snadno omyvatelné, díky tomu se hodí třeba pro začátečníky nebo pro práci s dětmi. Naopak inkousty na bázi rozpouštědel rychle zasychají, na druhou stranu vyniknou i na fotografii nebo lesklém papíru.  Když budete mít po ruce více typů inkoustů, vždy budete mít po ruce ten, který bude nejvhodnější pro aktuální tvoření.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.