Poštovní známka na dopis na Slovensko

postovni znamka slovensko
poštovní známka slovensko

Poštovní známka na dopis na Slovensko

Ačkoli již s našimi východními sousedy netvoříme jeden stát, na Slovensku má stále mnoho z nás dobré známé, přátele či dokonce příbuzné. Díky moderním technologiím a sociálním sítím se s nimi sice můžeme spojit v každou denní hodinu, ale dojem z ručně psaného dopisu či pohlednice zkrátka nic nenahradí. 

Jestliže se i vy chystáte potěšit své blízké na Slovensku a poslat jim zdravici z dovolené nebo se pouze zeptat, jak se mají, připravili jsme si právě pro vás podrobný návod, v němž se mimo jiné dozvíte, jak poslat dopis na Slovensko, kolik stojí poštovní známka pro dopis na Slovensko a na co si při odesílání dopisu na Slovensko dát pozor.

znamka slovensko

Jak poslat dopis na Slovensko?

Stejně jako u dopisů v rámci České republiky máte několik možností, jakým způsobem dopis na Slovensko zaslat. Může se jednat jak o službu Obyčejné psaní, tak i Doporučené nebo Cenné psaní. Vše záleží na povaze vašeho dopisu. Přejete-li si poslat běžnou pohlednici či dopis bez zásadní materiální hodnoty, pak využijete právě první jmenovanou službu. Doporučené nebo Cenné psaní využívejte v případě, že chcete, aby byla Vaše zásilka pojištěna a chcete mít možnost ji sledovat.

Doporučený dopis na Slovensko

Služba Doporučené psaní na Slovensko skýtá stejné výhody, jako v rámci České republiky, a těmi jsou její pojištění a možnost sledování zásilky prostřednictvím sledovací aplikace České pošty. Zásilka je dokonce pojištěna až do výše 932 Kč (srpen 2022). Platí pro ni také stejná pravidla jako pro doporučené psaní v Česku, tedy minimální váha 50 g a maximální 2 kg.

Postup pro odeslání doporučeného dopisu na Slovensko je následující:

 1. Připravte obálku, v níž bude doporučené psaní odesláno. Vyplňte adresu odesílatele do levého horního rohu v pořadí:
  • Jméno a příjmení
  • Ulice a číslo popisné
  • PSČ a město

Následně ve stejném pořadí vyplňte do pravého spodního rohu i adresu příjemce psaní, pouze pod PSČ a město uveďte navíc i stát, do kterého má psaní přijít. V tomto případě tedy Slovensko (ideálně vyplnit v angličtině – Slovakia). 

 1. Vyplňte údaje o dopisu prostřednictvím webové aplikace pošty na www.poslatzasilku.cz nebo je vepište do příslušného podacího lístku. Jestliže jste údaje vyplnili on-line, podací lístek již není třeba vyplňovat, stačí na dopis pouze opsat kód, který obdržíte po vyplnění všech údajů.
 2. Odneste dopis na pobočku pošty a zaplaťte příslušný poplatek.
podaci listek vzor
Vzor podacího lístku (Zdroj: Česká pošta, s.p.)

Obyčejné psaní na Slovensko

Jestliže však vámi odesílané psaní nemá žádnou materiální hodnotu a není jej tedy třeba pojistit, ani jej nepotřebujete sledovat, sáhněte raději po službě Obyčejná zásilka do zahraničí, kterou běžně nabízí Česká pošta. 

I zde platí podobná pravidla jako pro obyčejné psaní v rámci České republiky. Jeho váha tedy nesmí překročit 2 kilogramy a součet všech tří rozměrů zásilky nesmí přesáhnout 90 cm

Na řádcích níže naleznete postup, jak obyčejné psaní na Slovensko odeslat:

 1. Nadepište obálku / pohlednici. Nezapomeňte pod PSČ s městem uvést také zemi určení, tedy Slovensko. 
 2. Do připraveného místa na obálce nebo pohlednici umístěte nezbytnou poštovní známku. Poštovní známka pro dopis na Slovensko nese označení E, případně má nominální hodnotu ve výši 39 Kč. Tyto známky se využívají pro pohlednice či dopisy do 50 g váhy.
 3. Takto připravený dopis můžete vhodit do jakékoli poštovní schránky nebo předat na libovolné pobočce pošty. 
 4. Dopisy s poštovními známkami E jsou obvykle automaticky považovány za prioritní a jejich doručení proběhne tak rychle, jak je to jen možné. U Slovenska tomu je obvykle do 2 až 3 pracovních dnů.
 5. Jestliže potřebujete odeslat obyčejnou zásilku o váze vyšší než 50 g, doplňte 
postovni znamka e
Poštovní známka s označením E (Zdroj: Česká pošta, s.p.)

Kolik stojí odeslání dopisu na Slovensko?

Cena psaní odesílaného na Slovensko se odvíjí od jeho váhy a také toho, zda se jedná o doporučené nebo obyčejné psaní. Na řádcích níže jsme si pro vás proto připravili přehlednou tabulku, kde se o ceně dopisu na Slovensko dozvíte vše potřebné.

Doporučené psaní

VáhaCena
50 g106 Kč
100 g133 Kč
250 g177 Kč
500 g220 Kč
1 kg321 Kč
2 kg498 Kč

Obyčejné psaní

VáhaCena
50 g 39 Kč (poštovní známka E nebo ekvivalent v nominální hodnotě 39 Kč)
100 g58 Kč
250 g100 Kč
500 g142 Kč
1 kg239 Kč
2 kg408 Kč

Všechny ceny uvedené v tabulkách výše jsou platné k srpnu 2022. Kompletní a aktuální ceník České pošty naleznete na následujícím odkaze https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/7507770/Cenik_1_6_2022-final.docx/6cdd0c95-005d-267d-b6e7-41f36fbce465

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.