Prodej starých poštovních známek

vykup postovnich znamek

Prodej starých poštovních známek

Sbírání poštovních známek patří již velmi dlouho k oblíbeným sběratelským kratochvílím. Sbírali je naši dědečkové, tatínci, babičky nebo maminky a mnoho z nás pokračovalo v jejich stopách. Někdy však nastane čas, kdy se naší zděděné či sesbírané sbírky potřebujeme zbavit. 

Pokud i vy cítíte, že již nastala ta správná chvíle a chcete svou sbírku předat dál, připravili jsme si pro vás tento článek. V něm se dozvíte, kde své staré poštovní známky prodat, jak postupovat při stanovení jejich ceny a také na co si při jejich prodeji dávat pozor.

prodej znamek 1

Prvním krokem je stanovení ceny

Ještě předtím, než se rozhodnete svou sbírku známek vystavit k prodeji, měli byste alespoň přibližně znát jejich cenu, k čemuž Vám mohou dopomoci různé katalogy. Vždy si vyberte katalog podle druhu vašich známek, tedy například katalog pro střední Evropu nebo například pouze pro Protektorát Čechy a Morava. 

Pro maximálně přesné stanovení ceny však doporučujeme kompletní sbírku předat na posouzení odborníkům, které můžete najít například na různých filatelistických burzách a veletrzích nebo je můžete kontaktovat přímo dle toho, kde se zrovna nacházíte. Některým odborníkům je pak možné zaslat známky jako cenné psaní. Před odesláním známek si je však všechny pečlivě nafoťte a zaevidujte pro případ ztráty. 

Kde známky prodat?

Jestliže je cena vašich známek stanovena, můžete s nimi vyrazit na trh. Pro prodej známek existuje hned několik způsobů. Například:

  1. Filatelistické burzy a veletrhy – jedná se o vůbec nejefektivnější způsob prodeje známek. Setkáte se totiž tváří v tvář s vašim kupcem a můžete si tak vyměnit své názory ohledně vaší sbírky. Jednou z největších akcí tohoto druhu je veletrh Sběratel, případně další akce pořádané například Svazem českých filatelistů, o kterých se můžete dozvědět zde: http://www.informace-scf.cz/kalendar_akci/kalendar_akci.htm.
  2. On-line prodej – své známky můžete prodat také on-line na různých bazarech či aukčních serverech. I zde výrazně doporučujeme si všechny známky před odesláním nafotit a pečlivě zaevidovat, abyste se vyhnuli podvodnému jednání. Vyzkoušet můžete také on-line výkupny, jako je například filatelie.cz/sluzby/vykup-znamek
  3. Osobní prodej ve výkupně – ve větších městech můžete nalézt výkupny poštovních známek, kde je prodáváte přímo odborníkům, jež je následně zařazují do vlastních sbírek či vlastního zboží. Před návštěvou výkupny doporučujeme sjednat si zde schůzku, abyste měli jistotu, že se na vás dostane a prodej se nebude řešit ve spěchu. 

Nejhledanější poštovní známky

Důležitým prvkem vaší sbírky je kromě stavu jednotlivých známek také jejich vzácnost. Čím vzácnější známka je, tím vyšší je samozřejmě pravděpodobnost, že si velmi rychle najde svého nového majitele, jenž za ni bude ochoten více než štědře zaplatit. 

Mezi nejvyhledávanější poštovní známky pak obecně patří známky s tiskovou chybou, jelikož si můžete být jisti, že jich nikdy není moc. Kdybychom se chtěli podívat na nejvyhledávanější období, bude to ve světě jistě přelom 19. a 20. století, u nás bychom sem mohli zařadit také dobu 1. republiky nebo známky z 2. světové války.

Nejdražší poštovní známky

Čistě ze zvědavosti však jistě každý z vás touží potom vědět, jaké jsou nejdražší poštovní známky na světě a jestli je vůbec možné, abyste na podobném pokladu náhodou neseděli doma také. Pojďme si tedy krátce představit ty nejdražší poštovní známky na světě. 

Red Mauritius (Červený Mauricius)

Titulem aktuálně nejdražší známky na světě se může od roku 2021 pyšnit známka Červený Mauricius, za kterou kupec z Německa zaplatil astronomických 12,5 milionu dolarů (tedy přibližně 205 milionů korun). Známka s konkrétním označením Mauritius 1d Ball Cover se nachází na obálce, jež byla odeslána 27. září 1847 ve měste Port Louis. Dle předpokladů se měla v dopise nacházet obálka s pozvánkou na ples, který pořádala Lady Gomm, tehdejší manželka guvernéra. milionů korun. Na světě se v současnosti vyskytují pouze dva další exempláře této extrémně vzácné známky, přičemž jeden z nich vlastní britská královna a druhý je součástí sbírky v Britské knihovny v Londýně.

British Guiana 1 Cent Magneta (Jednocentová magenta z Britské Guineje)

Jednocentová magenta z Britské Guineje dlouho držela prvenství coby nejdražší a nejvzácnější poštovní známka na světě. Tento osmihran byl vydán roku 1856 v jihoamerickém Georgetownu. Původně existovaly dva její exempláře, přičemž oba vlastnil jistý Arthur Hind, který však druhou známku spálil, aby se stal vlastníkem jediného kousku této známky a vystřelil tak její hodnotu do raketových výšin. Známka od té doby několikrát změnila majitele, až byla nakonec prodána neznámému kupci v roce 2014, který za ni na dnešní přepočet zaplatil přes 9,5 milionu dolaru (na tehdejší přepočet přibližně 197 milionů korun). 

Treskilling Yellow (Tříšilinková žlutá)

Tříšilinková žlutá si držela titul nejdražší známky na světě od roku 1996 až 2014. Tato známka patří do počátků tisku švédských známek datovaného do roku 1855. Její vzácnost pramení z faktu, že Tříšilinková žlutá byla původně zelená, ale jeden z pracovníků tiskárny v Uppsale omylem zaměnil barvy tisku. V roce 2010 se tato známka prodala za 2,27 milionů a její současná hodnota se odhaduje na více než 80 milionů českých korun. 

Čtyřkorunová rakousko-uherská známka s přetiskem 

Náš žebříček ukončíme nejdražší známkou vydraženou na našem území. Jedná se o vzácnou zelenou rakousko-uherskou známku s obráceně provedeným přetiskem. Dochoval se jí pouze jeden kus a její poslední majitel za ni zaplatil přes 9 milionů korun.

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.