Propisoty – jak se používají

pismenka

Propisoty

Co je to propisot?

Propisot patří mezi již vymizelé a zapomenuté typografické metody, jak dostat písmo na těžko dostupná místa. Propisot je vlastně průhledná fólie (někdy též odborně nazývaná transferová fólie), na které jsou nanesená písmena, obrázky nebo jiné znaky. Hodí se na popisování výkresů, modelů atd. 

S pojmem propisotu se spojuje také termín Letarset. Jde o název anglické společnosti, která vyráběla archy s písmeny, znaky a obrázky s metodou suchého přenosu. Jak tato metoda funguje, vám hned vysvětlíme.

Jak se propisot používá

Propisot používá metodu suchého přenosu, která je velmi snadná na použití. Rubovou stranu s písmeny přiložíte na místo, kde chcete mít znaky. Pak uchopíte přiložený nástroj, tupou hranu tužky nebo dřevěnou špachtli (pomůcka bývá přibalena u propisotu) a protlačíte znaky na podklad. Důležité je udržet linii a nehýbat si s fólií. Když se vám to podaří, text pak vypadá, jako kdyby byl vytištěný. Fólii po obtisknutí opatrně zvedejte a obrázek ještě jednou opatrně uhlaďte.

U větších archů doporučujeme před obtisknutím obrázky nebo znaky rozstříhat, budou se vám lépe otiskávat a sníží se pravděpodobnost, že se fólie během přenosu pohne.

Video jak fungují propisoty

Povrchy, na které lze propisot použít

Propisot se nejčastěji a nejlépe používá na papír nebo dřevo. Obtisknout ho ale můžete i na jiné hladké povrchy. Držet bude třeba na skle nebo porcelánu. Důležité je, aby byl povrch rovný, suchý, čistý a před aplikací navíc odmaštěný.  

Nápad přenášet obrázek pomocí transferové fólie přejalo textilní odvětví. Pomocí speciálních transferových papírů (ne však nepodobných těm pro propisot) lze vytisknout vlastní obrázky a přenést je na látku. Nedělá se to však tlakem jako u suchého tisku propisotu, ale pomocí tepla. Klasicky se pro tento účel používá žehlička.

Propisoty
Propisoty

Motivy propisotů

Propisoty vznikly v rámci typografie, takže jejich hlavními motivy jsou různé druhy písma a číslic. Ty se vyrábějí v různých velikostí, o kterých se dočtete dále. V zásadě se můžete setkat se čtyřmi různými motivy propisotů. Jsou to:

  • číslice,
  • písmena abecedy,
  • obrázky
  • a bordury.

Propisoty pro děti

Propisoty se vrací do módy. Jako samolepky, které můžete přenést kamkoliv vás napadne (téměř), bude imponovat dětem. Pro ně se jako propisoty vyrábí nejen běžné obrázky, ale také pohádkové postavičky. 

Rozměry propisotů

Pokud budete hledat propisot, setkáte se u něj s údajem v milimetrech. Tento údaj vám říká, jak velká jsou písmena nebo číslice na archu. Tak například propisot 3 mm má výšku písmen nebo číslic 3 mm. Rozměry jsou různé, záleží na vás, jaké aktuálně potřebujete. U obrázků se rozměry většinou neudávají.

Barvy propisotů

Propisoty se vyrábějí v různých barvách. Nejčastější barva je černá, ale vyrábí se i propisot bílý nebo zlatý. V kreativních obchodech seženete propisoty i v dalších barvách, některé v sobě mají dokonce drobné kamínky. Tyto propisoty neslouží pro klasickou typografii, ale pro scrapbooking.

Kde koupit propisot

Pokud potřebujete obtisknout nápis v češtině, budete potřebovat český propisot, který obsahuje písmena s háčkami a čárkami. Stále existují speciální papírnictví, kreativní a typografické obchody, kde se pořídit dá. A není drahý. Využijí ho nejen modeláři, ale všechny kreativní duše, které si potřebují něčím ozvláštnit scrapbook, deníček nebo sešit.

Jde vyrobit vlastní propisot?

Ano, se speciálním papírem jde. Sada se jmenuje Smash – Rub-on decal kit. Jedná se o papíry s fólií, na které si můžete na běžné tiskárně vytisknout vlastní obrázky. Pak už postupujete jako u klasického propisotu. Sloupnete folii a vytlačíte obrázek na papír. Vzhledem k tomu, že propisot se díky nadšencům do scrapbooku teprve znovu oživuje, koupíte tyto papíry po internetu zatím jedině v zahraničí.

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.