Quilling

Quilling
Quilling

Quilling (také papírový filigrán) je výtvarná technika, jež byla poprvé zaznamenána okolo roku 1200. Zcela prokazatelně se pak používá od 15.-16. století. Přesto se zdroje o vzniku této techniky rozcházejí. Technika spočívá v tom, že se papírové proužky stáčí quillingovým perem do spirálek, a ty se pak formují do různých tvarů. Název „quilling“ vznikl se slova „quill“, což znamená husí brko. To se používalo předtím, než vznikla moderní qullingová pera.

Quilling pomůcky aneb co budete potřebovat

Neobejdete se bez quillingových proužků a qullingového pera. Dále je potřeba lepidlo na papír, nůžky a pravítko. Pro začátek se vám může hodit i pěnová podložka a šablona, díky které můžete spirálky natáčet v přesných průměrech. Vyrábí se šablony s různými tvary. Na tvorbu malých obrazců pak můžete použít pinzetu nebo párátko. Jako začátečníkům se vám může hodit také hřeben na quilling, který zjednodušuje navíjení pásků.

Sada na qulling

Pokud váháte a nevíte, co vše si pořídit, pro začátek je vhodná Stoklasa Sada na quilling. Začátečníci v ní najdou vše, co budou potřebovat, ale využijí ji i pokročilí. Najdete v ní šablonu s různými tvary, 120 pestrobarevných papírových proužků o šířce 3 mm a délce 42 cm, lepidlo, hroty na stáčení, pinzetu, šídlo a 40 pestrobarevných špendlíků.

Jak na to

Pokud jste úplní začátečníci, kteří quilling nikdy nezkoušeli, je následující návod pro vás. Připravte si quillingové pero, šablonu, lepidlo a proužek papíru. Samozřejmě pokud ještě sadu na quilling nemáte, je možné ze začátku použít špejli, do které uděláte zářez ostrým nožem, provlečete proužek papíru a začnete namotávat. Jinak vložte papír do jehly a začněte rolovat. Srolujte proužek do spirály, a vložte do šablony (pro začátek ve tvaru kolečka).  Spirála se roztáhne podle šablony. Poté ji vyndejte a konec proužku přilepte ke vzniklému kolečku. Pak můžete pokračovat dál a kolečko libovolně tvarovat. Po kolečku patří k dalším základním tvarům slza. Postupně můžete začít zkoušet další tvary, jako je čtverec, trojúhelník nebo půlkruh. Jakmile začnete vyrábět vlastní výtvory, budou se vám hodit i třpytky na zdobení.

Quilling návody

První kolečko a slzu již máte za sebou, tak se můžete pustit do složitějšího motivu. Qulling obrázky najdete všude, existuje i řada online kurzů quillingů, a jako zájemci si tak můžete vylepšit techniku a načerpat inspiraci. Vytvoříte tak například srdíčko z uzavřených spirálek, nebo kytičky na přání k narozeninám.

Video návod na Quilling
Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.