Scrapbooking

Scrapbooking
Scrapbooking

Rádi zachycujete a uchováváte vzpomínky a zároveň jste tvůrčí duše? Pak je možná to scrapbooking to pravé pro vás. V něm jde totiž právě o zachycování vzpomínek, zážitků a třeba i rodinné historie.

Co je Scrapbooking?

O co tedy jde? O zábavnou a kreativní činnost, ke které potřebuje v první řadě papíry. Spoustu papírů. Původ scrapbookingu sahá až do 15. století a ve formě, v jaké ho známe teď, se rozmohl v 80. letech 20. století, a to v USA. Kromě papírů si najděte před tím, než začnete vytvářet vaši první scrapbookingovou stránku, fotografie, pro které chcete stránku vytvořit. A nezapomeňte ani na lepidlo a oboustrannou lepící pásku.

Co budete potřebovat na scrapbooking?

Po prvních pokusech zjistíte, že vám něco chybí. Mezi nejdůležitější scrapbooking potřeby se řadí scrapbookingové papíry, album, fixy, samolepky, lepidla, oboustranné lepící pásky, ozdobné flitry, korálky, stužky, nůžky, raznice. Použít se dá i řada dalších pomůcek a ozdob, které vás budou napadat až časem. Pro začátek stačí jen málo. Až uvidíte výtvory, které vám vznikají pod rukama, budete chtít víc a víc.

Jak na scrapbookovou stránku?

Nejdříve si vyberete fotografie, které budou hlavní doménou vaší tvorby. Vhodnější jsou menší formáty, zvlášť pro začátek. Vyberte si vhodný papír na scrapbooking. Nebojte se být odvážní. Stránka, kterou vytvoříte, se vám musí líbit. Vrstvěte, hrajte si, zkoušejte, co bude vypadat nejlépe. Až ve chvíli, kdy budete se svým výtvorem absolutně spokojeni, lepte. Použít můžete buď lepidlo, nebo oboustrannou lepící pásku.

Zaměřeno na detail

Scrapbooking je především o detailech. Základ jsou fotografie a papír, ale dekorace a zdobení je velmi důležité a utváří celkový dojem z díla. Používejte samolepky na scrapbooking, razítka, chipboardy a zdobte, dokud nebudete spokojení.

Scrapbookové album

Album na fotky – scrapbooking je paktím nejdůležitějším. Bez něj se neobejdete. Vybírat můžete z různých typů a velikostí, od nejmenších, jejichž rozměry jsou 10 x 10 cm až po největší o velikosti 31 x 31 cm. Vhodnější jsou velká alba s šanonovou mechanikou, do kterých lze stránky přidávat a zase je pohodlně odebírat. A váš první scrapbook bude na světě!

Raznice na papír

Další, co se vám může hodit. Jsou raznice na papír – scrapbooking s nimi získá nový rozměr. Pro práci s papírem a zdobení jsou téměř nepostradatelné. Existují různé typy ozdobných raznic: Rohové, krajové, tvarové a multifunkční.

  • Krajové – jaká název napovídá, dají se využít na zdobení okrajů papírů. Při zdobení celé stránky si ohlídejte, abyste měli okraje rovnoměrně s raznicí.
  • Rohové – jsou určené na zdobení rohů. Většinou stačí jen zmáčknout.
  • Tvarové – s tvarovými raznicemi si vytvoříte stovky různých tvarů. Kolečko, motýlek, srdce, kytičky – vaše dílo může zdobit téměř jakýkoliv motiv, který vás napadne. Motivy můžete vrstvit a tímto způsobem vytvářet 3D efekt.
  • Multifunkční – univerzální raznice, nabízí více možností nastavení. 
Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.
Exit mobile version