Umělecké pastelky

pastelky
pastelky

Pod pojmem pastelky si představíme jakékoliv „obyčejné“ pastelky, jaké používají děti již od školky, a často ještě dřív. Nicméně, pokud to s uměním a malováním myslíte vážně, dojdete časem k tomu, že kvalita pastelek se dost liší.

Typy pastelek

Pastelky můžeme v zásadě rozdělit do několika typů:

  • Klasické pastelky – dřevěná pastelka s grafitovou tuhou, trojhranná či šestihranná
  • Voskové pastelky – pastelky vyrobené z parafínu, měkké, pevné a voděodolné
  • Plastové pastelky – podobné voskovkám, vhodné pro děti, dlouho vydrží
  • Grafitové pastelky – bývají rozmývatelné, mají grafitové tuhy a barevný pigment
  • Kaolinové pastelky – pastelky z kaolinového jílu, podobné voskovkám

Jak vybrat umělecké pastelky?

Vždy záleží na tom, co od pastelek očekáváme a kolik peněz chceme investovat. Můžeme si pořídit jak umělecké pastelky, tak například akvarelové. S akvarelovými můžeme ještě dále pracovat, a za použití štětce je rozmývat vodou, s klasickými ne. Důležitá je sytost barev, lámavost, kvalita. Toho s běžnými levnými pastelkami dosáhneme jen zřídka. Umělecké pastelky vynikají kvalitním zpracováním, širokou škálou odstínů, a vysokým obsahem pigmentu. A jejich cena se pohybuje často v řádu tisíců korun.

Které pastelky splní základní předpoklady?

Vyzkoušet můžete například ARTISTIC umělecké pastelky. Jde o pastelky, které jsou určené jak pro začínající umělce, tak i pro profesionály. Jde o pastelky s olejovým jádrem, a jejich velká sada nabízí dokonce 150 odstínů. Jde o praktické, šestihranné pastelky. Nejvyšší kvalitu, ačkoliv vyšší cenu pak nabízí Prismacolor pastelky, silné, nelámavé, měkké a disponující krásnými, sytými odstíny. Pro hobby kreslení vám udělají dobrou službu i umělecké pastelky koh-i-noor, které mají kvalitní, silně pigmentované jádro o průměru 3,8 mm. Dostupnější variantou pak mohou být pastelky Sonnet umělecké s měkkou a širokou tuhou, která je ideální pro kreslení zátiší nebo krajiny.

Vybírejte pečlivě

Jak velké balení budete potřebovat? Bude vám stačit malé balení kvalitních pastelek, i s ohledem na cenu, nebo byste měli raději k dispozici širokou škálu odstínů hned od začátku? Je to jen na vás, ale u kvalitních pastelek vám na začátku stačí balení po 36. Pokud se ale váš koníček stane vášní, budete za chvíli dokupovat další a další odstíny. V případě, že je odstínů hodně, bývají umělecké pastelky řazeny do pater pro lepší přehlednost. Za kvalitní umělecké pastelky si sice připlatíte, ale jejich používání vám bude přinášet radost.

 

 

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.