Vliv kofeinu na lidské zdraví

zrnka kavy

Kofein je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě a běžně se vyskytuje v kávě, čaji, energetických nápojích a některých limonádách. Mnoho lidí konzumuje kofein na denní bázi. Je oblíbený pro své povzbuzující účinky a schopnost zvýšit bdělost. Je však důležité uvědomit si taká vlivu kofeinu na lidské zdraví a konzumovat ho s mírou.

Pozitivní účinky kofeinu

Kofein má bezesporu hned několik pozitivních účinů v případě, že ho konzumujete s mírou a ve správnou denní dobu.

1. Oddálení únavy a zvýšení koncentrace

Kofein je známým stimulantem centrálního nervového systému. Ve správném dávkování krátkodobě zlepšuje soustředění a oddaluje únavu. To může být užitečné v případě, že potřebujete zůstat aktivní, nebo vyřešit složité úkoly. Šálek kvalitní kávy je první pomocí pro každého řidiče, studenta či vrcholného managera.

2. Lepší fyzický výkon a podpora spalování tuků

Kofein krátkodobě zvyšuje výkon při fyzických aktivitách a snižuje subjektivní vnímání únavy. Zároveň zvyšuje schopnost uvolňování tuků do krevního oběhu. To může být prospěšné v případě, že chcete shodit nějaké to kilo, nebo hledáte energii k tréninku. Vlivem účinku kofeinu dochází v organizmu rovněž k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve. To má za následek jasnější myšlení a lepší koordinaci pohybů.

Negativní účinky kofeinu

Kofein má bohužel i několik vedlejších účinků, které se projeví většinou při častém a nadměrném užívání. Je proto důležité konzumaci kofeinu udržet v rozumné míře.

1. Problémy se spánkem

Kofein může negativně ovlivnit kvalitu spánku a způsobit nespavost, a to zejména, pokud se konzumuje ve velkém množství či v pozdních odpoledních či dokonce večerních hodinách.

2. Možnost dehydratace

Kofein stimuluje ledviny, aby produkovaly více moči, než obvykle. Při běžné konzumaci kávy nejde o nic hrozného, ale kromě přísunu kávy byste měli myslet také na pitný režim a doplnit ztracené tekutiny. Ideálním nápojem pro náročný den v práci je mírně mineralizovaná voda.

3. Riziko závislosti na kofeinu

Kofein v mozku ovlivňuje centrum odměn. Tento vliv je však naštěstí mnohem menší, než u dalších návykových látek jako například u nikotinu či kokainu. Kofein však kromě jiného na svědomí nárůst dopaminu, který v našem těle funguje zejména jako motivátor. Prvotním projevem závislosti na kofeinu jsou stále se zvyšující dávky kofeinu potřebné k udržení bdělosti. Druhotnými projevy jsou bolesti hlavy a zvýšený srdeční tep.

Celkově lze říci, že je kofein dobrý sluha, ale zlý pán. Dle míry konzumace má jak pozitivní, tak negativní vlivy na lidské zdraví. Je proto důležité konzumovat ho s rozvahou a být si vědom individuálních reakcí na tuto látku.

Věnuji se kreativnímu tvoření z papíru, látek i keramiky. Rozumím vhodným postupům a ráda poradím a vysvětlím jak správně tvořit a dělat podle DIY návodů. Zkušenosti s touto činností mám více než 5 let.