Výkup starých poštovních známek

vykup postovnich znamek

Výkup starých poštovních známek

Mnoho z nás má doma na půdě nebo ve skříni uschované sbírky starých poštovních známek po dědečkovi, tatínkovi, babičce nebo mamince. Pro někoho jsou vzpomínkou na své blízké, které se nehodlají vzdát, pro jiného zase jen lapačem prachu, jehož by bylo nejlepší se co nejdříve zbavit. Nevyhazujte však svá alba bezmyšlenkovitě do sběru, některá mohou totiž mít velkou cenu.

Pokud jste se rozhodli přistoupit k prodeji svého alba plného starých poštovních známek, pak je tento článek připraven přesně pro vás. Dozvíte se v něm totiž, kde je možné nechat si staré poštovní známky ocenit, kde probíhá jejich výkup a na co všechno si při prodeji známek dát pozor.

vykup znamek

Kde si nechat ocenit poštovní známky?

Určit cenu starých poštovních známek nemusí být jednoduché. Velice záleží na tom, v jakém stavu známky jsou, jestli jsou katalogizovány, jak jsou staré a také jak jsou vzácné. Základní informace o konkrétních známkách můžete najít v různých katalozích, které jsou po registraci a uhrazení patřičného poplatku dostupné on-line (například zde: https://www.worldphilately.com/), případně v pevné formě také ve vybraných papírnictvích. 

Nejlepším způsobem, jak přesně stanovit hodnotu vašich jednotlivých známek, je předat je odbornému odhadci, který všechny náležitosti pečlivě posoudí. Odhadce najdete nejčastěji na sběratelských veletrzích, jako je například největší sběratelský veletrh v Evropě Sběratel, nebo na akcích pořádaných Svazem českých filatelistů. Aktuální akce, na nichž si můžete své známky nechat ocenit najdete na tomto odkaze http://www.informace-scf.cz/kalendar_akci/kalendar_akci.htm

Po stanovení ceny vám odhadce může ke známce dodat také znaleckou značku nebo garanční certifikát, jež potvrzují, že byla známka oceněna odborníkem.

Kde prodat poštovní známky?

Jestliže již máte cenu stanovenou, můžete přistoupit k samotnému prodeji starých poštovních známek. Možností k prodeji existuje hned několik a ke každému je nutné přistoupit trochu jinak. Pojďme si nyní jednotlivé způsoby prodeje poštovních známek ukázat.

Prodej on-line

Jednou z nejoblíbenějších možností prodeje starých poštovních známek je on-line prodej v různých aukcích či bazarech. Výkup filatelie však patří k jedné ze služeb některých filatelisticky zaměřených webových stránek, jako je například https://www.filatelie.cz/sluzby/vykup-znamek, kde vám známky rovněž pomohou nacenit. 

Prodej v kamenných výkupnách

Své známky můžete prodat také v kamenných pobočkách obchodů zaměřených na filatelistické zboží. Zde vám většinou odborník rovněž dokáže známku pečlivě prozkoumat, posoudit a případně stanovit její cenu. Po České republice existuje mnoho filatelistických prodejen. Na řádcích níže vám ukážeme představíme některé z nich. 

Výkup známek Praha

V našem hlavním městě naleznete hned několik obchodníků zaměřujících se mimo jiné i na výkup vašich známek. Vyjma již výše zmíněného filatelistického centra Filatelie.cz, které se nachází na Klimentské ulici, můžete zvolit také společnost Sbiram.cz, jež najdete na Francouzské ulici ve Vinohradech nebo třeba Filatelii Pěnkava, která se rovněž nachází na Klimentské ulici.

Výkup známek Brno

I v druhém největším městě České republiky máte k dispozici poměrně bohaté možnosti, kde své staré známky prodat. Zvolit tak můžete například zákazníky výborně hodnocenou Filatelii Hobby nacházející se na Sukově ulici nebo třeba Filatelii KLIM, která je vám k dispozici každý všední den na České ulici v okrese Brno-město.

Výkup známek Ostrava

Zkrátka ale nepřijdou ani obyvatelé ze slezské části našeho státu. Využít můžete například služeb společnosti Zlatá Koruna sídlící v Moravské Ostravě, která se sice specializuje na numismatiku, ale dokáže vám poradit a případně zajistit odkoupení i vašich poštovních známek. Vyloženě filatelistická prodejna ALFIL se pak nachází v nedalekém Českém Těšíně.

Výkup známek Olomouc

V historické Olomouci můžete své sbírky známek prodat pouze na jednom místě, a to konkrétně ve Filatelii paní Bohuslavy Zaoralové, která se nachází na Kateřinské ulici.   

Výkup známek Karlovy Vary

V Karlových Varech se mnoho příležitostí k prodeji vašich poštovních známek není. V současné době (srpen 2022) přímo v nich nenajdete jedinou prodejnu s filatelistickým zbožím, která by zajišťovala i výkup známek. Pro nejbližší výkupnu tak musíte zavítat do nedalekých Žlutic, kde funguje jedna z poboček Filatelií Hobby

Prodej na veletrzích

Jestliže máte svou sbírku již oceněnou odborníkem a řádně katalogizovanou, můžete své známky zkusit prodat zájemcům prostřednictvím veletrhů, jako je právě výše zmíněný Sběratel nebo různé jiné akce pořádané Svazem českých filatelistů. Jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů prodeje, protože se zde schází velké množství zájemců z řad odborné i laické veřejnosti a vaše známky tak můžete prodat za mnohem zajímavější částky než v případě on-line prodeje či přímého výkupu. Oficiální logo veletrhu Sběratel najdete na www.sberatel.info.

veletrh znamek
Na veletrzích se často sjíždějí zájemci o staré známky z celého světa

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.