Washi pásky

Washi pasky
Washi pasky

Pokud se věnujete dekorování, zdobení nebo například scrapbookingu, možná už jste slyšeli o Washi páskách. Zatím jste je do vaší tvorby nezařadili? Možná je nejvyšší čas dát jim šanci.

Co je Washi páska?

Jde o dekorativní pásku, která je původně vyrobena z rýžového papíru. K její výrobě se ale používají i přírodní vlákna, díky kterým má skvělé vlastnosti – je pevná, ale zároveň ji snadno roztrhnete, když je potřeba. Její historie začíná v Japonsku u výrobce Kamoi Kakoshi Co., který je vyrábí dodnes. Nejprve se vyráběla pouze pro průmyslové využití, ale v roce 2006 se začala prodávat a využívat pro dekorativní účely. Je dostupná v různých barvách, může ji zdobit i originální motiv. Je tenká, poloprůhledná a skvěle drží na jakémkoliv povrchu. Na duhou stranu se dá snadno odlepit, a nezanechá po sobě stopy lepidla. Washi pásky bývají občas zaměňovány s jinými druhy pásek – například maskovacími nebo malířskými.

Washi pásky jsou praktické

Nejde vám vysloveně o zdobení a zářivé barevné vzory? I tak se vám mohou hodit a nemusíte je hned odepsat. Washi páska úzká černá může sloužit například na ozdobení vašich poznámek, Washi páska se zamilovaným motivem najde zase uplatnění u valentýnských přáníček. Je jen na vás, jak je využijete.

Washi pásky nápady a k čemu použít

Je mnoho možností, jak Washi pásky využít. Od scrapbookového tvoření, přes dekorace interiérů, až po balení dárků a přání. Co můžete vyzkoušet?

  • Vytvořte si s pomocí Washi pásek originální rámečky na fotografie
  • Použijte je k odlišení klíčů – každá barva může značit jiný klíč
  • Ozdobte skleněnou vázu
  • Ozdobte Washi páskou svůj hrnek na ranní kávu
  • Vytvořte si originální záložky do knížky

Fantazii se meze nekladou a s washi páskami se dá zdobit téměř cokoliv. Díky tomu, že přilnou na jakýkoliv materiál, dají se snadno roztrhnout a není problém ani s jejich odstraněním, je můžete využívat dle libosti.

Video návod jak používat Washi pásky

Washi pásky vs. malířské a maskovací pásky

Malířské i maskovací pásky se také prodávají v různých barvách. Z tohoto pohledu může dojít k záměně. Jejich vlastnosti se ale značně liší. Žádná z nich není tak tenká, aby se dala srovnávat s Washi páskou. Maskovací páska má nižší kvalitu a pevnější lepidlo. Z toho důvodu je občas složitější ji odstranit. Malířská páska je zase určena výhradně pro malířské práce a nehodí se na papírové tvoření. Každá má svá specifika a s Washi páskou by se neměla srovnávat.

Psaní o tvoření, malování a kreativních činností s dětmi se věnuji od roku 2019 a radím jak dělat dané postupy správně aby čtenářům pomohli a tvoření s dětmi si užili.