Značkové pero – luxusní doplněk a hodnotný dárek, kterým nikdo nepohrdne

Značkové pero
Značkové pero

Propiska je pro mnohé z nás nepostradatelným pomocníkem doma i v práci. Psaní kvalitním a tradičním plnicím či kuličkovým perem se ale žádná plastová tyčka z Číny nikdy nevyrovná.

Kvalitní plnicí pero není přežitek, jak by se v záplavě laciných psacích potřeb mohlo zdát, ale otázkou vkusu. Plnicí pera zpravidla dobře padnou do ruky a vyrobena jsou precizně a z prvotřídních a odolných materiálů. To ale zdaleka nejsou jediné výhody. Plnicí pero je především stylový doplněk, kterého si lidé všimnou stejně jako vašich hodinek nebo šperku. Obzvláště dnes, kdy téměř každý ke psaní využívá první propisku, co mu přijde pod ruku, plnicí pero působí velice reprezentativně…

Ačkoli plnicí pera už zdaleka nejsou tak rozšířená jako v době svého rozkvětu, stále máte na výběr z mnoha variant. Můžete si vybírat jak z mnoha materiálů (nerez, hliník, mosaz, pryskyřice, zlato, stříbro, dřevo a kombinace těchto materiálů), tak barev tuhy a tloušťky hrotu. Ty se dělí takto:

  • EF – extra tenký („extra fine“)
  • F – tenký („fine“) – vytváří velmi tenké linie a je oblíbený jak u mužů, tak u žen
  • M – střední („medium“)  nejužívanější typ hrotu plnicího pera, najdete ho u většiny per
  • B – silný („bold“) – tahy tímto typem hrotu jsou výrazné a vyžadují větší tlak na papír

Níže si představme ty nejluxusnější značky na světovém trhu a některé jejich modely. A až si vyberete pero, které je stvořeno přímo pro vás, užijte si s ním každý tah.

Značková pera

Cross

CROSS 1

Společnost AT Cross Company, LLC. je jedním z nejstarších výrobců per na světě. Mezi jejich produkty patří plnicí a kuličková pera, mechanické tužky, náplně, pouzdra k perům a peněženky. Společnost byla založená roku 1846 v Providence, ve státě Rhode Island, kde má dosud své hlavní sídlo.

Pera Cross jsou známá jako prezidentská pera. Minimálně od 70. let 20. století je tato firma oficiálním dodavatel per do Bílého domu. A přestože se většina jejich výroby přenesla do Číny, pera Cross stále zůstávají oblíbené, kvalitní a velice reprezentativní.

Nabídka per této značky je vskutku široká. Jen na českém trhu je k dostání více než tři sta modelů různé cenové kategorie – mezi nejlevnějšími v řádu stovek, ceny dražších modelů ale šplhají již nad deset tisíc korun.

Zajímavé modely od Cross

Cross ATX Brushed Black

Zajímavým kouskem od značky Cross je pero ATX Brushed Black, vyhotovené v černé barvě s povrchovou úpravou diamantového vzoru a černými doplňky. Pero je celokovové a díky aerodynamickému tvaru se příjemně drží. Vypadá elegantně, co myslíte?

Cross ATX Brushed Black
Cross atx brushed black

Cena tohoto pera se pohybuje kolem 2 600kč.

Cross Bailey Light Polished Black

I toto pero jistě udělá radost jako dárek každému, kdo musí nosit nějakou psací potřebu neustále u sebe. Bailey Light má leštěné tělo z umělé pryskyřice s pochromovanými doplňky, díky čemuž je lehké do ruky. Ocení ho tak především ženy a obecně lidé s útlou rukou.

Cross Bailey Light Polished Black 1
cross bailey light polished black

Cena tohoto pera se pohybuje kolem 600kč.

Diplomat

DIPLOMAT 1

Diplomat je německá firma, která psací nástroje nabízí pro náročné zákazníky již od roku 1922, a už od 50. let se jejich pera řadí mezi nejlepší v Evropě. V roce 1958 Diplomat jako první na světě představil plnicí pero na bombičky.

Diplomat nabízí také speciální pera Spacetec, jejichž výhodou je funkčnost i v extrémních podmínkách – tato pera vám budou sloužit ve vodě, na mastném papíře i v mrazu. Funkčnost per Spacetec zajišťuje patentovaný systém plnění plynem.

Celý sortiment značky Diplomat se dodnes vyrábí přímo v Německu.

Zajímavé modely od Diplomat

Diplomat Esteem Lapis Black

Elegantní plnicí pero Esteem Lapis má celokovové, mosazné tělo a víčko, se saténovým povrchem a pochromovanými doplňky. Hrot je vyrobený z leštěné nerezové oceli a nese na sobě vyryté logo výrobce.

Diplomat Esteem Lapis Black
DIPLOMAT ESTEEM LAPIS BLACK

Cena tohoto pera se pohybuje do 2000kč.

Diplomat Aero Black Gold nib

Design kolekce Aero se nechal inspirovat historickou vzducholodí Zeppelin. Má ergonomický tvar, díky němuž skvěle padne do ruky. Tělo má z eloxovaného hliníku v matně černé barvě, takže je i přes svou robustnost příjemně lehké. Celý hrot je vyrobený ze 14ti karátového zlata.

Diplomat Aero Black Gold nib
DIPLOMAT AERO BLACK GOLD NIB

Zpracování a využití specifických materiálů tohoto pera odpovídá i jeho ceně – 9500kč.

Diplomat Spacetec A1

Kuličkové pero A1 s pochromovaným tělem patří do zmíněné kolekce Spacetec s ojedinělým patentem plynových náplní. Výrobce zaručuje, že jím lze psát i pod vodou a při teplotě od -50°C do +200°C.

Diplomat Spacetec A1
Diplomat Spacetec A1

I přes velkou výhodu tohoto pera jej seženete za necelých 800kč.

Proč psát plnicím perem:

  • uděláte dobrý dojem a psaní s ním si opravdu užijete
  • můžete si vybrat ze spousty druhů inkoustů – nejen podle barev, ale i jeho složením
  • existují stovky variant, z nichž si můžete vybrat to, které vám skutečně bude plně vyhovovat. Tomu se žádná propiska nevyrovná
  • kvalitní pero nikdy nevyhodíte, může se dědit po generace

Faber Castell

Faber Castell

Faber Castell je jedním z nejstarších výrobců psacích potřeb. Zároveň je největších výrobcem dřevěných tužek na světě (roční produkce se pohybuje kolem 2mld.).

Firmu roku 1761 založil truhlář Kaspar Faber ve městě Stein u Norimberku jako AW Faber Company a zůstala v rodině Faberů po osm generací. Firmě se dařilo a postupně otevřela pobočky v New Yourku (1849), Londýně (1851), Paříži (1855), Vídni (1972) a Petrohradu (1874). Dnes podnik zaměstnává přes 7000 zaměstnanců v 15 dílnách a zastoupení má ve více než 120 zemích světa.

Faber Castell je nejznámější pro své barevné grafitové tužky, zaměřují se ale na mnoho kancelářských a papírenských produktů, včetně špičkových kuličkových, keramických i plnicích per.

Zajímavé modely od Faber Castell

Faber Castell Ambition Edelharz

Toto pero z kolekce Ambition je charakteristické svým prostým designem a štíhlým tělem ze vzácné broušené pryskyřice v kombinaci s doplňky z pochromovaného leštěného kovu. Hrot o síle F je z nerezové oceli. Pero funguje jak s inkoustovými bombičkami, tak konvektorem.

Faber Castell Ambition Edelharz Black
Faber Castell Ambition Edelharz Black

Cena tohoto pera se pohybuje kolem 1600kč.

Faber Castell Hexo

Modelová řada Hexo má šestihranné tělo, díky němuž má být příjemné do ruky. Tělo i víčko je z eloxovaného hliníku, hrot o síle M je z nerezové oceli.

Faber Castell
Faber Castell Hexo

Za toto lehké celokovové pero zaplatíte 750kč.

Filofax

V roce 1921 vznikla v Londýně společnost zabývající se prodejem osobních organizačních systémů ve Velké Británii. I dnes se tato prestižní firma zaměřuje primárně na diáře, produkuje ale i mnohá krásná a kvalitní pera.

Zajímavé modely od Filofax

Filofax Clipbook

Clipbook je prémiové gumovací kuličkové pero v černé barvě s kovovým lakovaným tělem. Má otočný mechanismus a dlouhý chromovaný klip pro snadné uchycení ke hřbetu zápisníku. Síla hrotu tohoto kuličkového pera je o síle 1.

Filofax Clipbook
Filofax Clipbook

Filofax Clipbook seženete již za 620kč.

Graf von Faber Castell

GRAF VON FABER CASTELL

Graf von Faber Castell je značka luxusních psacích potřeb od Faber Casrell. Zahrnuje řadu tužek, mechanických tužek a plnicích a kuličkových per. Specifické pro tuto značku jsou exkluzivní materiály použité na výrobu, jako je eben, pryskyřice nebo slonovina.

Zajímavé modely od Graf von Faber Castell

GvFC Tamitio

Tamitio je plnicí pero s vroubkovaným kovovým tělem, které je lakováno hned několikrát, což zajišťuje dlouhotrvající matný povrch. Má vysoce leštěné přední a zadní části, celokovový pružinový klip a hrot z nerezové oceli pokovený rhodiem. Pero na sobě nemá ani sebemenší částečku z plastu a přirozeně je vyrobené a zkompletované v Německu.

GvFC Tamitio
GRAF vON FABER CASTELL Tamitio BLACK

Tamitio může být dokonalým dárkem například k výročí nebo kulatinám pro každého znalce per. Rozhodně si za něj připlatíte, jeho cena totiž přesahuje 5000kč.

Heri Germany

HERI GERMANY

Rodinný podnik HERI má za sebou více než 50 let. Již od založení firmy Herbertem Rigonim ve Fishbachu ve Schwarzwaldu až do současnosti je úspěšným producentem kuličkových a plnicích luxusních per, které jsou oproti konkurenci odlišné tím, že každé jejich pero zároveň obsahuje razítko.

Zajímavé modely od Heri Germany

Heri Promesa Stamp and Touch

Kovové plnicí pero Promesa na inkoustové bombičky s integrovaným razítkem (max. 3 řádky). Vhodné pro všechny, kteří na pracovních cestách a schůzkách potřebují razítko. Cena 1400kč.

Heri Promesa Stamp and Touch
Heri Promesa Stamp and Touch

Lamy

LAMY

Lamy se řadí k předním výrobcům psacích potřeb v Německu, a zároveň k jedněm z největších světových dodavatelů. Pera od této značky oslňují moderním designem a špičkovou kvalitou. Sortiment zahrnuje psací potřeby ve všech cenových kategoriích.

Zajímavé modely od Lamy

Lamy Noto Matt

Noto je kuličkové pero s moderním designem. Tělo je kovové, trojúhelníkového tvaru, s působivým klipem. Jde o krásné pero, které seženete již za 200kč.

Lamy Noto Matt
Lamy Noto MAT

Lamy Accent Brillant

Accent představuje ideální modelovou řadu pro ty, kteří touží objevit svou individualitu i ve výběru psacího nástroje. Toto keramické pero (roller) má hliníkové tělo s úchopovou částí z pryže a šroubovací víčko.

Lamy Accent Brillant
Lamy Accent Brillant

Cena tohoto pera se pohybuje kolem 1900kč.

Online

ONLINE

Německý výrobce psacích potřeb Online byl založen v roce 1991 Thomasem a Alexandrou Batsch. Jejich vize je dodnes zřejmá – vyrábět psací potřeby pro každodenní použití za použití nejmodernějších technologií a té nejvyšší dosažitelné kvality. Přestože jsou pera Online stále zcela vyráběna v Německu a svou precizností i vzhledem se vyrovnají již desítky let zavedeným značkám, jejich cena se pohybuje o notný kus níž.

Zajímavé modely od Online

Online Eleganza

Elegantní celokovové plnicí pero Eleganza má matně černou, odolnou lakovanou povrchovou úpravu v kontrastu se stříbrnými doplňky. Hrot je z nerezové oceli a jeho tloušťka je M – střední. Pero lze plnit bombičkami i konvektorem.

Online Eleganza Black
Online Eleganza Black

Toto krásné pero seženete již za 300kč.

Parker

PARKER

Parker Pen Company je americký výrobce psacích potřeb, založenou roku 1891 učitelem George Safford Parkerem v Janesville ve Wisconsinu. Dnes Parker patří nejen ve své domovině, ale i v České Republice a mnoha ostatních zemích k nejznámějším a nejprodávanějším značkám luxusních per. Pera Parker vždy vynikala špičkovou kvalitou a elegantním vzhledem.

Zajímavé modely od Parker

Parker Royal Vector

Tělo tohoto rolleru je z tvrzeného černého plastu, doplňky a místo úchopu je pak z ušlechtilé nerezové oceli. Jednoduchý, přesto elegantní design, s nasazovacím víčkem a to celé v dárkové krabičce…

Parker Royal Vector
Parker Royal Vector BLACK

Cena tohoto keramického pera, u něhož za dlouhá léta, kdy s ním budete psát, budete řešit pouze sem tam výměnu náplní, se pohybuje kolem 400kč.

Parker Royal I.M. White CT

Pera řady I.M. od Parker jsou ideální partnerem – nejen kvůli své eleganci, ale i spolehlivosti. I.M. White CT má mosazné tělo a víčko, s leskle vílou povrchovou úpravou a pochromovanými doplňky. Hrot je zdobený jemnou rytinou a kompletně vyrobený z nerezové oceli. Pero je vybavené systémem na bombičky i na plnění konvektorem.

Parker Royal I.M. White CT K PUBLIKACI
Parker Royal I.M. White CT

Toto pero je příkladem toho, že kvalitní a krásná pera mohou být dostupná i za relativně příznivé ceny – v tomto případě kolem 1200kč.

Pilot

PILOT

Značka Pilot byla založena v Japonsku roku 1918 pod názvem The Namiki Manugacturing Company. Pera téhle značky jsou známa svými inovativními technologii a nepřehlédnutelným designem. Dnes je značka Pilot jedním ze světových lídrů v oblasti psacích potřeb…Začátek formuláře

Zajímavé modely od Pilot

Pilot Mindle Range White Tiger

Edice per Middle Range je inspirována světem zvířat – středový prstenec tohoto modelu je v designu tygří srsti, jiné modely pro změnu imitují srst jiných zvířat. Toto pero má moderní doutníkový design v kombinaci s matným provedením a neobvyklým designem uprostřed těla. To je celokovové, víčko je nasazovací. Pero lze plnit bombičkami i pomocí konvektoru.

Pilot Middle Range White Tiger plnici pero K P.
Pilot Middle Range White Tiger

Cena tohoto pera jest 700kč.

Sailor

SAILOR

V roce 2021 japonský výrobce psacích potřeb oslavil své 110. výročí od založení. Již od svých skromných začátků se Sailor vyznačuje vysokou kvalitou svých hrotů, které jsou zpravidla precizně zpracované a nikdy nezklamou.

Zajímavé modely od Sailor

Sailor HighAce Neo Clear 2.0 mm

Kvalitní japonské kaligrafické pero HighAce Neo má tělo vyrobené z transparentní pryskyřice a modré nasazovací víčko z hliníku. Hrot z nerezové oceli s jemným rytým vzorem kotvy zaručuje výbornou kvalitu psaní.

SAILOR HIGH ACE NEO
Sailor HighAce Neo Clear 2.0 mm

Toto velice netradiční pero seženete již za 600kč.

Scrikss

SCRIKSS

Scrikss je turecká značka specializující se na výrobu luxusních psacích potřeb a nezbytných doplňků. Založena byla 18. 12. 1963 v Istanbulu. Název této značky vychází ze španělského „Scribir“, v překladu „psát“: První turecké plnicí pero spatřilo světlo světa v roce 1966. V roce 1974 se značka spojila se značkou Waterman a začala prodávat pera pod touto značkou, spolupráce těchto firem však o deset let později skončila. Momentálně Scrikss vyrábí širokou škálu modelů per, zápisníků a jiných doplňků.

Zajímavé modely od Scrikss

Scrikss Honour CT

Plnicí pero Honour má mosazné tělo s několika vrstvami laku a pochromovanými doplňky. Pero je vyvážené, hrot má iridiovou špičku a je vyrobené z nerezové oceli. Šířka hrotu M.

Scrikss Honour Black CT plnici pero
Scrikss Honour CT

Toto pero v tradičním designu stojí mezi 600-700 korunami.

Sheaffer

SHEAFFER

Sheaffer je americká značka založena Walterem A. Sheafferem roku 1912, a dnes nabízí pera všech cenových kategorií, mezi nimiž si vybere každý, kdo si potrpí na elegantnosti.Začátek formuláře

Zajímavé modely od Sheaffer

Sheaffer VFM Strobe

Keramické pero VFM Strobe má kovové tělo a niklovou povrchovou úpravu v kombinaci s chromovanými doplňky. Pero je zdobeno úzkým kroužkem a pružným klipsem s logem značky.

Sheaffer VFM Strobe
Sheaffer VFM Strobe

Toto pero na internetu najdete již za 600kč.

Sheaffer Gift Collection 300

Kovové plnicí pero z exkluzivní řady Gift Collection má pružný klip s typickou bílou tečkou a široký kroužek s logem značky. Plnění je možné na inkoustové bombičky i konvertorem.

Sheaffer Gift Collection 300
Sheaffer Gift Collection 300 BLACK CT

Za luxus se platí. A to i v případě tohoto pera, jehož cena činí 1875kč.

Waterman

WATERMAN

Pera Waterman, vytvořené ve Francii, ztělesňují pařížský styl, který definuje eleganci již od roku 1883. V současné době představuje značka Waterman více než 120letou tradici v užívání jemných psacích potřeb vyrobených z luxusních materiálů.

Zajímavé modely od Waterman

Waterman Hémisphere Essential Matt Black GT

Kolekce per Hémisphere je příkladem čistého, jednoduchého designu, v němž se skrývá skutečná dokonalost. Štíhlá linie pera dobře padne do ruky ženám i mužům, které raději dávají přednost lehkosti a menším rozměrům. Dynamičnost pera zdůrazňuje dvouramenný klip a šestiramenný vrchol, umocněný originálním matovým lakem, doplněným výraznými pozlacenými ozdobnými prvky. Matně černě lakované tělo i víčko je z mosazi, doplňky jsou pokoveny 23karátovým zlatem. Hrot je z ušlechtilé oceli, opět pokovený 23karátovým zlatem. Pero lze plnit bombičkami i konvertorem, a jako u většiny plnicích per, které jsme si zde představili, si při nákupu můžete vybrat z šířky hrotu – v případě tohoto pera od EF (velmi slabý hrot) až po B (silný hrot).

Waterman Hemisphere Essential Matt Black GT K P.
Waterman Hémisphere Essential Matt Black GT

Pero je k dostání v několika barvách a odstínech, a stojí celé 3000kč.

X-Pen

X PEN

X-Pen je izraelská značka založená roku 2003. Zaměřuje se na výrobu psacích potřeb pomocí nejnovějších technologií a s velkým důrazem na poměr cena/výkon.

Zajímavé modely od X-Pen

X-Pen Novo

Štíhlá linie keramického pera Novo je vyvedeno v černé lakové úpravě s pozlacenými doplňky a klipem.

X Pen Novo Black GT keramicke pero
X-Pen Novo Black GT

O: X-Pen Novo Black GT

Krásné pero za příznivou cenu 400kč.

X-Pen Poem Gold

Plnicí pero X-Pen Poem má tělo z mosazi pokoveného 18ti karátovým zlatem a vzorovanou umělou kůží v černé barvě. Hrot z nerezové oceli o šířce M má iridiovou špičku. Pero je vybavené systémem na bombičky i na plnění konvektorem.

X Pen Poem Gold plnici pero
X-Pen Poem Gold

Toto solidní pero zakoupíte již za 760kč.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.