Jak vyrobit růžovou vodu

vyroba ruzove vody
výroba růžove vody

O růžové vodě by se dalo říci, že jde o univerzální kosmetický produkt, který si oblíbí každá žena. Jakožto hypoalergenní pleťová voda s čistícím a tonizujícím účinkem je vhodná pro všechny typy pletí, příjemně voní a působí protizánětlivě. Růžová voda má ale ještě daleko více využití. Přitom je její výroba jednoduchá, levná a časově nenáročná.

Benefity růžové vody

Jak jsme již uvedli v úvodu, růžovou vodu můžete využít jako pleťovou vodu. Hydratuje a projasní pleť, zpomalí tvorbu vrásek a čistí ucpané póry. Má i antibakteriální a protizánětlivé účinky, pomůže tedy v boji s akné, a použít ji lze i při odstranění make-upu. Můžete ji použít i na vlasy. Růžová voda pomůže proti lupům, nadměrné mastnotě, zpevní vlasová vlákna a vyživuje vlasové kořínky.

Můžete ji ale použít i do koupele – zklidní a zvláční podrážděnou pokožku. Hodit se vám bude také jako osvěžovač vzduchu.

Jak používat růžovou vodu

Použití růžové vody vyžaduje jen její nastříkání na obličej. Můžete ji nechat zaschnout, nebo setřít i s make-upem. Při péči o vlasy aplikujete stejným způsobem, nejlépe do ještě vlhkých vlasů.

Růžová voda však může posloužit jako základ pro růžový čaj nebo sirup. Sirup se dělá tak, že se odvar z růží smíchá s rozpuštěným medem a pečlivě promíchá.

Z čeho vyrobit růžovou vodu

Na výrobu budete potřebovat jen pár surovin (doslova), což samo o sobě naznačuje, jak je výroba jednoduchá.

Ingredience

  • Okvětní lístky růže
  • Destilovaná voda

U obou surovin je potřeba doplnit krátkou poznámku:

  • Okvětní lístky růže pokud možno vybírejte vždy jen z jedné odrůdy. Každá odrůda se totiž vyznačuje svou unikátní vůní, ale také množstvím účinných látek. A zároveň, máte li tu možnost, vybírejte mezi jedlými odrůdami růží. Původně se růžová voda vyráběla (a dodnes vyrábí) primárně z růže damašské/damascénské (rosa damascenka), využít můžete ale i růži stolistou (rosa centifolia) nebo růži keltskou (rosa gallica). Vhodných odrůd je samozřejmě více, například planá růže převislá (rosa pendulina), pro ni byste se ale museli vydat na hory.
  • Dejte přednost destilované vodě před kohoutkovou. Destilovaná voda neobsahuje žádné zárodky bakterií, ale ani chlór, který běžně obsahuje kohoutková voda. Chlór pokožku vysušuje.

Pomůcky

Dále budete potřebovat vhodné prostředky. Připravte si kastrol o objemu kolem 5 litrů, těžkou skleněnou nebo keramickou misku, poklici bez otvoru na odvod páry a pytlík s ledem.

Jak si vyrobit růžovou vodu

Jde to dvěma způsoby. První je jednodušší na čas i prostředky, ale vznikne vám slabý koncentrát, druhý zabere času více, zato vám vznikne plnohodnotný produkt.

V prvním případě si tedy natrhejte růže, ty pečlivě opláchněte a pak z nich otrhejte okvětní lístky. Ty vložte do hrnce a zalijte vodou. Lístky by měly být v hrnci rovnoměrně rozložené a vody by mělo být asi tolik, aby listy růže byly souběžně s vodní hladinou. Jinak řečeno čím více vody, tím slabší bude konečný produkt.

Hrnec přikryjte poklicí a zahřejte na mírném ohni. Teplota nesmí překročit bod varu. Po dvaceti minutách jej můžete přelít do vhodné nádoby a nechat vychladnout.

V druhém případě budete postupovat podobně. Na dno zatím prázdného kastrolu položíte těžkou misku. Do ní bude během procesu výroby stékat srážená voda. Okolo misky nasypete okvětní lístky. Ty zalijete vodou, a to asi do poloviny výšky misky uprostřed. Kastrol přiklopte poklicí s úchytkou dolů. Srážená voda se díky tomu bude koncentrovat uprostřed poklice a postupně odkapávat do připravené misky.

Zahřejte hrnec na nízkou teplotu. Na poklici položte pytlík s ledem. Díky němu se bude pára u úchytky koncentrovat rychleji. Nechte vodu s okvětními lístky na bodu varu kolem dvou hodin. Miska se vám mezitím naplní intenzivně vonící růžovou vodou.

Jak skladovat růžovou vodu

Růžovou vodu skladujte nejlépe v čisté, vydezinfikované nádobě. Může jít o obyčejnou, pečlivě vymytou a vyvařenou sklenici, v každém případě se ale vyhněte nádobě z plastu. Tuto nádobu pak skladujte v lednici.

Samotný odvar z růží kolem misky s odpařenou růžovou vodou přeceďte, přilijte k němu trochu vysokoprocentního lihu nebo vodky kvůli konzervaci, a opět uchovejte v čisté nádobě.

Mám rád domácí tvoření a návody jak si věci udělat a vytvořit doma. Správným postupům a návodům se věnuji již 5 let a dokáži v kreativním tvoření pomoci a poradit.
Exit mobile version