Poštovní známka na dopis do Německa

postovni znamka
poštovní známka

Poštovní známka na dopis do Německa

K našemu západnímu sousedovi odchází každoročně pracovat více než 100 000 Čechů, přičemž přibližně 60 tisíc z nich dojíždí z příhraničních oblastí. Moderní technologie nám samozřejmě umožňují se s nimi spojit kdykoli a kdekoli chceme, ale pocitu z ručně psaného dopisu prostě nemůže nic konkurovat. 

Chcete-li i vy poslat svým tvrdě pracujícím známým nebo například rodině z Německa papírový pozdrav a nejste si jisti, jak to všechno funguje, jsme tady pro vás. V následujícím článku se dozvíte vše o tom, jak poslat dopis do Německa, jakou vybrat poštovní známku a na co si při odesílání dávat pozor.

Jak poslat dopis do Německa

V Evropské unii obecně nenajdeme při posílání dopisů příliš rozdílů oproti tomu, jak to funguje v České republice. I zde můžete využít služeb Obyčejné psaní, Doporučené psaní případně i Cenné psaní, které nabízí Česká pošta. 

Stejně jako u zásilek v naší republice je Obyčejné psaní vhodné pro zasílání takových psaní či drobných předmětů, které nemají žádnou výraznější materiální hodnotu. Doporučené psaní je pak vhodné pro méně hodnotné předměty a tiskopisy, u kterých si chcete být opravdu jisti, že dorazí do správných rukou.

Jak poslat doporučený dopis do Německa

Tak jako v České republice i v případě odesílání doporučeného dopisu do Německa vychází z této služby některé výhody. Mezi ně patří možnost sledování zásilky (na odkaze https://www.postaonline.cz/trackandtrace)  nebo například její automatické pojištění do výše až 932 Kč (k srpnu 2022). Na doporučené psaní do Německa se vztahují stejná pravidla, jako v případě zasílání v rámci České republiky. To znamená, že zásilka musí mít minimální váhu 50 g a maximální pak 2 kg. Součet všech tří rozměrů zásilky pak nesmí přesahovat 90 cm.

Pro odeslání doporučeného dopisu do Německa postupujte následovně:

 1. Nejdříve si předchystejte obálku, ve které bude doporučené psaní odesláno. Do levého horního rohu vyplňte svou adresu (adresu odesílatele), a to v následujícím pořadí:
  • Jméno a příjmení
  • Ulice a číslo popisné
  • PSČ a město

Pokračujte udáním adresy příjemce do pravého spodního rohu. Nezapomeňte však, že je nutné pod PSČ a město uvést také stát, v rámci kterého bude doporučená zásilka doručována. V našem případě tedy Německo (ideálně uvádějte názvy států v angličtině, zde tedy GERMANY).

 1. Zadejte údaje o doporučeném dopisu do systému pošty prostřednictvím webové aplikace Poslat zásilku na odkaze www.poslatzasilku.cz nebo vyplňte podací lístek. Pokud byla data zadána on-line, není potřeba podací lístek vyplňovat. Jednoduše na dopis opište kód, který obdržíte po vyplnění a zkontrolování všech údajů ve výše zmíněné poštovní aplikaci. 
 2. Odevzdejte dopis na vaší pobočce České pošty a zaplaťte poplatek spojený se službou.
Vzor podacího lístku (Zdroj: Česká pošta, s.p.)

Obyčejné psaní do Německa

Pokud není potřeba vaši zásilku pojistit a její sledování vám přijde jako zbytečný luxus, můžete zvolit spíše službu Obyčejná zásilka do zahraničí. Ta se nejčastěji využívá pro zasílání osobních dopisů, pohlednic nebo drobných předmětů spíše sentimentální hodnoty. 

I u tohoto typu služby je samozřejmě nutné dodržet všechna potřebná pravidla. Zásilka konkrétně nesmí přesáhnout 2 kilogramy a stejně jako u doporučeného psaní nesmí být součet všech tří rozměrů zásilky větší než 90 cm.  

Níže uvádíme přesný postup, jak správně připravit a odeslat dopis do Německa:

 1. Na obálku či pohlednici uveďte adresy odesílatele a příjemce stejně, jako u doporučeného dopisu. Nezapomeňte také pod PSČ uvést v angličtině stát, do něhož dopis přijde – GERMANY.
 2. Do předpřipraveného místa na dopise či pohlednici nalepte příslušnou poštovní známku. Poštovní známka pro dopis do Německa je označena písmenem E a je kromě Německa platná pro všechny státy Evropské unie. Případně můžete zvolit známku s nominální hodnotou 39 Kč, což udává, kolik poštovní známka do Německa stojí. Tyto známky můžete použít na dopisy a pohlednice do 50 g váhy. 
 3. Dopis následně vhoďte do některé z poštovních schránek nebo jej odneste na nejbližší pobočku pošty ke zpracování.
 4. Dopisy s poštovními známkami E jsou běžně automaticky považovány za prioritní, díky čemuž by jejich doručení mělo proběhnout tak rychle, jak to jen jde. V případě Německa se bavíme o rozmezí přibližně 3-5 pracovních dnů.  
 5. Při odesílání zásilky těžší než 50 g ji doplňte o další poštovní známky takové hodnoty, která odpovídá ceně služby pro danou váhu.
Poštovní známka s označením E (Zdroj: Česká pošta, s.p.)

Kolik odeslání dopisu do Německa

Cena jakékoli zásilky odesílané do Německa vychází z její váhy a rovněž faktu, jestli má být zásilka doručena v doporučeném nebo běžném režimu. Níže jsme si pro vás připravili jednoduchou orientační tabulku, v níž rychle najdete všechny potřebné ceny spojené s konkrétní váhou zásilky.

Doporučené psaní

VáhaCena
50 g106 Kč
100 g133 Kč
250 g177 Kč
500 g220 Kč
1 kg321 Kč
2 kg498 Kč

Obyčejné psaní

VáhaCena
50 g 39 Kč (poštovní známka E nebo ekvivalent v nominální hodnotě 39 Kč)
100 g58 Kč
250 g100 Kč
500 g142 Kč
1 kg239 Kč
2 kg408 Kč

Ceny uvedené výše jsou platné k srpnu 2022. Kompletní a aktuální ceník České pošty můžete najít na následujícím odkaze https://www.ceskaposta.cz/documents/10180/7507770/Cenik_1_6_2022-final.docx/6cdd0c95-005d-267d-b6e7-41f36fbce465

Mám ráda kaligrafii a umělecké písma a práci s pery a štětci. Kreativním tvořením a psaním se zabývám několik let.
Exit mobile version